Родова травма на окосмената част на главата МКБ P12

В рубриката родова травма на окосмената част на главата са включени състояния засягащи окосмената част на главата причинени по време на раждането.
В тази категория са включени:
- Кефалхематом при родова травма мкб P12.0
- Увреждане на косата при родова травма мкб P12.1
- Епикраниален субапоневротичен кръвоизлив при родова травма мкб P12.2
- Хематом на окосмената част на главата от родова травма мкб P12.3
- Увреждане на окосмената част на главата при манипулации за оценка състоянието на плода мкб P12.4
- Други увреждания на окосмената част на главата при раждане мкб P12.8
- Увреждане на окосмената част на главата при раждане, неуточнено мкб P12.9
Етиологията на тези състояния показва, че най-често се касае за приложени акушерски инструменти по време на раждането, а като предразполагащи фактори се посочват недоносеност, големи размери на плода, пелви-фетална диспропорция, неправилно предлежание на плода.
Като цяло най-често се касае за повърхностни наранявания, но при по-тежко протекло раждане може да има съчетание и с травми на нервната система.
Най-леката форма на родова травма на окосмената част на главата е капут сукцеданеум (caput succedaneum) или подутина на мястото на предлежанието. Смята се за физиологичен и представлява оток на меките тъкани на главата, обикновено преминава за около 24-48ч.
Най-честата травма на окосмената част на главата и сравнително безобидна в медицинско отношение е кефалхематомът - патологично състояние засягащо новороденото с образуване на хематом от субпериостално кървене. Причина за това състояние е притискане на черепните кости на плода към костите на таза и родилния канал по време на раждането. За разлика от капут сукцеданеум е ограничен в рамките на една кост - върху париеталните кости, по–рядко върху окципиталната кост. Резорбцията на хематома е продължителна - най-често в рамките на 8 седмици.
Диагнозата се поставя на базата на оглед, палпация и провеждне на някои инструментални изследвания за отхвърляне на подлежаща съпътстваща патология от страна и на нервната система.
Усложненията, които могат да настъпят са при масивни кръвоизливи жълтеница на новороденото, анемия, засягане на общото състояния. Необходимо е винаги да се мисли за подлежаща скрита патология като счупване на черепни кости, вътречерепен кръвоизлив, а при продължително кървене и да се изключи вероятността за отклонения от коaгулационния статус.
Лечението на леките форми на родовата травма на окосмената част на главата е предимно консервативно. При по-тежките форми се налага болнична терапия с провеждане на интензивни поддържащи грижи.
Профилактиката се състои в избягване ползването на травмиращи медицински инструментариум и груби акушерски намеси по време на раждането, рационално избиране на най-подходящата родоразрешителна методика.
Коментари към Родова травма на окосмената част на главата МКБ P12