Увреждане на окосмената част на главата при манипулации за оценка състоянието на плода МКБ P12.4

В рубриката увреждане на окосмената част на главата при манипулации за оценка състоянието на плода са включени състояния, засягащи плода причинени при:
- инцизия за вземане на кръв;
- увреждане на окосмената част на главата от поставяне на електроди.
Етиологията е свързана с неспазване на правилата за изпълнение или трудности в изпълнението при тези инвазивни медицински процедури.
Инцизията за вземане на кръв е инвазивен метод, който представлява малък разрез в скалпа на плода - в пределжащата част, който се прави преди раждането, за вземане на кръв за оценка хематологичните показатели - рН и лактати и е особено необходима при съмнение за депресивно състояние на плода. Преди това кожата се почиства, налага се малък разрез с малко ножче и кръвта се събира в тънка тръбичка - обикновено се изследва рН и лактати за установяване алкално-киселинното състояние. Методът се ползва заедно с кардиотокографския мониторинг преди раждането и подпомага акушер-гинеколога за оценка състоянието на плода и необходимостта за бързо родоразрешение.
Усложненията на инцизия за вземане на кръв са свързани с възникване на продължително кървене от мястото на пункция – най-често при рН дисбаланс или нарушение в коагулацията, инфекция, формиране на хематом.
Процедурата трябва да се избягва при пренатални данни за инфекция, нарушения в кръвосъсирването на плода – данни за хемофилия, тромбоцитопения.
Увреждане на окосмената част на главата от поставяне на фетален електрод на скалпа
Кардиотокографското изследване е пренатално изследване на плода за проследяване на сърдечната му честота. Кардиотокографът се състои от монитор и два електрода. Феталният електрод е биполярен електрод, единият електрод се поставя покрай маточната шийка и внимателно стига скалпа на плода, другият се поставя на бедрото на родилката. Процедурата е инвазивна. Най-честото усложнение е лацерация на скалпа - разкъсване при трудности в поставянето или рязко дръпване при свалянето му. Рядко има други усложнения като дълбока язва или формиране на абсцес и то най-често поради неспазване на правилата на асептика и антисептика. При грешка в избора на мястото за поставяне - например върху фонтанелите или шевовете или твърде дълбок разрез е възможно проникване в менингите.
Клиниката на увреждане на окосмената част на главата при манипулации за оценка състоянието на плода се състои в наличие на разрез на скалпа на новороденото, при дълбок разрез е възможно продължително кървене, а при неспазване на методиката инфектиране.
Диагнозата се поставя чрез оглед и опипване, необходимо е внимателно оглеждане на ръбовете и дълбочината за изключване на по-дълбоко проникване - в границите на черепа и обвивките му.
Лечението на увреждане на окосмената част на главата при манипулации за оценка състоянието на плода се състои във внимателно почистване на раната, приложение на антисептични разтвори. Поставя се превръзка, която се сваля след няколко дни.
Прогнозата е добра, рядко има вторични инфекции или наличие на ръбцова тъкан - белег.
Коментари към Увреждане на окосмената част на главата при манипулации за оценка състоянието на плода МКБ P12.4