Усложнения след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност МКБ O08
Усложнения след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност могат да бъдат от различно естество.
Най-често се наблюдават инфекции на гениталния тракт и тазовите органи, продължително и масивно кървене, емболия, шок, бъбречна недостатъчност, нарушения в обмяната на веществата и други.
За добро познаване на усложненията след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност са необходими познания относно аборт.
Всяко прекъсване на бременността преди 20 гестационна седмица или 500 грама, т.е. преди жизненоспособността на плода, се нарича аборт.
С развитието на клиничната неонатология се дава възможност за оживяване на плодове с тегло между 501 и 1000 гр, поради което те се приемат за 4-та степен на недоносеност.
Абортите се класифицират на две големи групи, които включват спонтанен и изкуствен.
Спонтанният аборт бива ранен, късен, задържан, хабитуален и септичен. Изкуственият аборт също бива ранен и късен.
Изкуственият аборт бива аборт по желание, аборт по медицински показания (или терапевтичен аборт) и криминален аборт.
Всеки аборт може да се последва от различно по тежест усложнение. Усложненията на аборта могат да бъдат ранни и късни.
Ранните усложнения след аборт са травматични и възпалителни. Късните усложнения биват: менструални разстройства, стерилитет, инфертилитет.
Травматичните усложнения са чести при кюртаж, при който може да се перфорира маточната стена на всяко място. Други характерни усложнения за аборта са възпалителните – най-често при криминалните аборти.
Късните усложнения са свързани главно със синдрома на Ашерман. Той се причинява от травма – кюртаж, инфекция, задържани плодни части, които увреждат ендометриума, което води до менструални нарушения – аменорея, хипоменорея, стерилитет, хабитуални аборти, преждевременни раждания, смущения в прикрепването на плацентата.
За добро познаване на усложненията след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност са необходими познания относно извънматочна бременност.
Извън маточната бременност представлява бременност, която се развива извън кухината на матка.
В 98% от случаите извънматочната бременност се развива в маточните тръби. Редки са локализациите в яйчниците, коремната кухина, маточната шиийка, е рудиментарен рог. Извънредно рядко са комбинациите на ектопична бременност и вътрематочна бременност.
Всяка имплантация на оплодена яйцеклетка извън маточната кухина се определя като ектопична или извънматочна бременност.
Най-честите причини за развитие на такава бременност са нарушени механизми на транспорт на нормално оплодена яйцеклетка в маточните тръби до маточната кухина. Причина за това могат да бъдат възпалителни процеси в маточните тръби, които увреждат основната функция на маточните тръби – транспорт на оплодената яйцеклетка, сраствания в маточните тръби.
При тубарната бременност два са основните варианта на протичане: тубарен аборт и тубарна руптура. Тубарният аборт се изявява в поява на тъмнокафяви течения съпроводени с болка, която е коликообразна. От анамнезата е характерно наличие на аменорея. Общи признаци на бременността като гадене, напрегнатост в гърдите и повръщане, са слабо изявени.
Тубарната руптура или разкъсването на маточната тръба, протича с хиповолемичен шок, перотонит и болка в корема. Прониквайки в коремната кухина, кръвта може да достигне до диафрагмата, при което се дразни диафрагмалния нерв. Това се изразява с болка в рамото.
Усложненията, които могат да се наблюдават при извън маточна бременност могат да бъдат от различно естество. Те могат да варират от тежък хемораргичен шок до тежки възпалителни изменения.
За добро познаване на усложненията след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност са необходими познания относно гроздовидна бременност.
Гроздовидната бременност или на мола хидатиноза е патологична промяна на плодното яйце с хидропична дегенерация на стромата на хориалните клончета и пролиферация на епитела на трофобласта.
Съществуват различни теории за възникването на гроздовидната бременност. Интересен факт е, че заболяването се среща по-често при многораждали и то в по напреднала възраст или при първескини, които забременяват твърде рано.
За деструктивна мола хидатиноза се говори, когато въсите проникнат дълбоко в маточната мускулатура, преминат серозата и достигнат до перитонеалната кухина.
Клиниката на гроздовидната бременност се характеризира с кръвотечения от гениталиите и значително по-големи размери на матката от срока на бременност. Към тези симптоми се добавят и нервновегетативните нарушения в дейността на бъбреците и черния дроб.
Усложненията, които могат да се наблюдават при гроздовидна бременност могат да бъдат от различно естество. Те могат да се изразяват в тежък хемораргичен шок, тежки възпалителни изменения, хориоканцинома и други.
Коментари към Усложнения след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност МКБ O08