Засягане на тазови органи и тъкани след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност МКБ O08.6
Засягане на тазови органи и тъкани след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност представлява сравнително рядко срещано, но тежко усложнение.
Засягане на тазови органи и тъкани след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност включва лацерация, перфорация, разкъсване и химическо увреждане на пикочен мехур, черво, широката маточна връзка, маточна шийка, периуретрална тъкан, матка.
Засягане на тазови органи и тъкани след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност включва лацерация, перфорация, разкъсване и химическо увреждане на пикочен мехур.
Лацерация, перфорация, разкъсване на пикочния мехур може да настъпи, макар и рядко след аборт или гроздовидна бременност или по време на операция по повод на извън маточна бременност.
Хематурията, която представлява наличие на кръв в урината е един от най-често срещаните симптоми при увреждане на мехура. При интраперитонеална руптура белезите на перитонеално дразнене настъпват сравнително късно.
При всички болни, при които е налице или са суспектни на увреждане на пикочния мехур, се поставя катетър, при което изтича оскъдно количество кървава урина. По изключение, при обилна перитонеална ексудация, уретралния катетър може да евакуира голямо количество течност. Вследствие на увреждането на пикочния мехур се образува урофлегмон или фистула.
За поставянето на диагнозата лацерация, перфорация, разкъсване на пикочния мехур основно значение имат:
- Ехографията- чрез нея може да установи наличие на течност както в корема, така и около мехура, празен мехур, което да насочи към диагнозата.
- Ретроградна цистография - посредством нея се получава информация за увреждане на пикочния мехур, чрез изпълването му с контрастна материя през уретрален катетър. След изпълването на мехура се правят снимки в различни проекции.
Лечението при увреден пикочен мехур зависи най-вече от типа на увредата.
При наличие на руптура на мехура се предприема спешна операция посредством, която се възстановява анатомичната цялост. Поставя се широк дренаж на инфилтрираните с урина и кръв тъкани, за да се предотврати образуването на урофлегмон. След операцията се поставя уретрален балон-катетър за няколко дни.
Засягане на тазови органи и тъкани след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност включва лацерация, перфорация, разкъсване и химическо увреждане на черво.
Лацерация, перфорация, разкъсване на черво може да настъпи, макар и рядко след аборт или гроздовидна бременност или по време на операция по повод на извънматочна бременност.
Обикновено увреждането на червото след гроздовидна бременност или аборт става при прекъсването на бременността и се съчетава и с увреждането на матката. При извънматочна бремнност увреждането на червото, макар и рядко става по-време на самата операция.
Тежеста и степента на нараняването на червата зависи от продължителността на действието на травматичния агент. При кратко действащи травми може да се получат само контузии на червото и нараняване на кръвоносни съдове. При наличие на по сериозна травма може да се наруши целостта на чревната стена.
Увреждането на черво може да се изразява в хематоми на стената и на мезентериума, десерозация на стената, пълно прекъсване на трите слоя на чревната стена с развитие на фекулентен перитонит и засягане на мезентериума с увреждания на големи кръвоносни съдове.
Клиничната картина при лацерация, перфорация и разкъсване на черво е характерна.
Обикновено при тежките наранявания на черва е налице шоково състояние изразяващо се с бледа кожа, учестено, повърхностно дишане, ускорен пулс, болезнена при палпация коремна стена.
Нарушаването на цялата чревна стена се характеризира със значително влошаване на общото състояние, температурата се повишава, в коремната кухина има кръв фекални маси газове, развива се картината на дифузен перитонит.
Диагнозата на лацерация, перфорация и разкъсване на черво не е лесна задача основно значение имат клиничната картина, лабораторните и някои образни изследвания.
Лечението е оперативно при всички случаи, когато е налице увреждане на черво със засягането на цялата му стена и излизане на фекални маси в коремната кухина. Прилагат се антибиотични средства, поддържа се адеквата хомеостаза и се спазват всички принципи на лечение при тежки възпалителни заболявания.
Засягане на тазови органи и тъкани след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност включва лацерация, перфорация, разкъсване и химическо увреждане на широката маточна връзка.
Лацерация, перфорация, разкъсване на широката маточна връзка може да настъпи, макар и рядко след аборт или гроздовидна бременност или по време на операция по повод на извънматочна бременност.
Обикновено увреждането на широката маточна връзка след гроздовидна бременност или аборт става при прекъсването на бременността и се съчетава и с увреждането на матката. При извънматочна бременност увреждането на широката маточна връзка става по-време на самата операция.
При увреждането на широката маточна връзка може да се образува хематом, чийто размери да станат значителни.
Клиничната картина се характеризира с тежест, дискомфорт, болки. Появява се клиничната картина на шок дължащ се на голямата кръвозагуба. Наблюдава се значително влошаване на общото състояние, болната е бледа, налице е ускорен, филиформен пулс, намалено систолно артериално налягане, кожата е студена и бледа кожа, наблюдава се хипервентилация, диспнея, олигурия.
Диагнозата на лацерация, перфорация и разкъсване на широката маточна връзка не е лесна задача основно значение имат клиничната картина, лабораторните и някои образни изследвания.
Лечението не е лесна задача. При големи нарастващи хематоми е необходима оперативна интервенция с цел спиране на кървенето. Следват се всички принципи на лечение на хеморагичен шок, вливат се кръв, плазма, водно солеви разтвори с цел заместване на загубения вътресъдов обем. Следят се всички показатели като температура, кръвно налягане, пулс.
Засягане на тазови органи и тъкани след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност включва лацерация, перфорация, разкъсване и химическо увреждане на маточната шийка.
Лацерация, перфорация, разкъсване на маточната шийка може да настъпи след аборт или гроздовидна бременност по време на извършването на манипулацията за прекъсването на бремнноста. Това може да стане при дилатацията на маточната шийка и при силното и теглене при залавянето й с еднозъбец.
Друга причина за разкъсването на маточната шийка е при големите аборти, които се осъществяват на два етапа както при раждане, при което при изхвърлянето на плода може да настъпи нейното увреждане.
Клиничната картина се изразява с умерено или значително по сила генитално кървене. При значителни разкъсвания може да се загуби значително количество кръв, при което да се развие хеморагичен шок с типичната клинична картина.
При шок се наблюдава значително влошаване на общото състояние, болната е бледа, налице е ускорен, филиформен пулс, намалено систолно артериално налягане, кожата е студена и бледа кожа, наблюдава се хипервентилация, диспнея, олигурия.
За диагнозата основно значение има клиничната картина и огледа с валви, при което се ясно се визуализира увреждането или разкъсването.
Лечението се изрява в зашиване разкъсването посредством, което се спира и кървенето. При хеморагичен шок се следват всички принципи на лечение на хеморагичен шок, вливат се кръв, плазма, водно солеви разтвори с цел заместване на загубения вътресъдов обем. Следят се всички показатели като температура, пулс, кръвно налягане.
Засягане на тазови органи и тъкани след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност включва лацерация, перфорация, разкъсване и химическо увреждане на периуретралната тъкан.
Лацерация, перфорация, разкъсване на периуретралната тъкан може да настъпи след аборт или гроздовидна бременност по време на извършването на манипулацията за прекъсването на бремнноста.
Клиничната картина на това усложнение се характеризира с дикомфорт, болка и оток в засегнатата област. При разкъсване може да се наблюдава умерено или силно кървене или образуване на хематом. Трябва да се има предвид, че тази област е значително кръвоснабдена. Може да се наблюдава болезнено и затруднено и болезнено уриниране дължащо се на травмирането и отока в засегната област.
За диагнозата основно значение има клиничната картина и огледа, при което се ясно се визуализира увреждането или разкъсването.
Лечението се изразява в извършването на щателна дезинфекция и хемостаза. При данни за инфекция може да се приложат антибиотични средства.
Засягане на тазови органи и тъкани след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност включва лацерация, перфорация, разкъсване и химическо увреждане на матката.
Лацерация, перфорация, разкъсване на матката може да настъпва най-често след аборт или гроздовидна бременност по време на извършването на манипулацията за прекъсването на бремнноста (хистерометрия, дилатация, кюретаж, вакум аспирация).
Клиничната картина при това усложнение се характеризира с дикомфорт, болка зад симфизата. При засягане на големи съдове се развива клиничната картина на хеморагичен шок с всичките му последствия. Това състояние изисква предприемане на спешни мерки с извършване на оперативна интервенция, чийто обем зависи от големината на разкъсването.
При шок се наблюдава значително влошаване на общото състояние, болната е бледа, налице е ускорен, филиформен пулс, намалено систолно артериално налягане, кожата е студена и бледа кожа, наблюдава се хипервентилация, диспнея, олигурия.
При тежки разкъсвания трябва да се има предвид, че освен матката могат да се засегнат черва и пикочен мехур.
Обикновено при тежките наранявания на черва е налице шоково състояние изразяващо се с бледа кожа, учестено, повърхностно дишане, ускорен пулс, болезнена при палпация коремна стена.
Нарушаването на цялата чревна стена се характеризира със значително влошаване на общото състояние, температурата се повишава, в коремната кухина има кръв фекални маси, газове, развива се картината на дифузен перитонит.
За диагнозата основно значение има клиничната картина, лабораторните и образни изследвания, колпопункция, диагностична лапароскопия и други.
Лечението е специфично и не е лесна задача.
При малки разкъсвания с инимални кървене могат да се приложат утеротоници и антибиотични средства с готовност за спешна оперативна интервенция при влошаване на състоянието.
При големи разкъсвания се предприема оперативна интервенция с възстановяване на дефекта или отстраняване на матката. При увреждане на други органи като пикочен мехур или черва се възстановява тяхната цялост. При значително засягане на черва може да се наложи частична резекция.
При тежки разкъсвания, освен операцията е необходима и борба с хеморагичния шок, който настъпва скоро след увреждането. Следват се всички принципи на лечение на хеморагичен шок, вливат се кръв, плазма, водно солеви разтвори с цел заместване на загубения вътресъдов обем. Следят се всички показатели като температура, кръвно налягане, пулс.
Коментари към Засягане на тазови органи и тъкани след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност МКБ O08.6