Шок след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност МКБ O08.3
Шок след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност представлява рядко срещано, но много тежко състояние.
Към шок след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност принадлежат циркулаторен колапс и шок.
По своята същност циркулаторен колапс е състояние, което се характеризира с различни нарушения, които водят до лоша циркулация като цяло или до влошаване в циркулацията в определени области.
Това състояние, макар и рядко може да се наблюдава след аборт извънматочна или гроздовидна бременност.
Шокът представлява остро нарушение на хемодинамиката, което се характеризира с нарушение на микроциркулацията, тъканна хипоперфузия, вследствие на което настъпват обратими, а в последствие и необратими клетъчни промени, понижено оросяване на клетките на организма, както и засягането на нормалните функции на тъкани, органи и системи.
Класификация на различните видове шок:
- Хиповолемичен шок.
- Кардиогенен шок.
- Обструктивен шок.
- Септичен шок.
- Анафилактичен шок.
- Неврогенен шок.
Най-често срещаните видове шок след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност са хиповолемичен и септичен шок.
Най-често срещания тип шок е хиповолемичния. Той се характеризира с недостиг на циркулиращ вътресъдов обем, което от своя страна води до нарушения в оросяването на тъканите. Причините за това сериозно състояние са най-често вътрешни или външни кръвоизливи, които могат да се наблюдават след аборт, извънматочна или гроздовидна бременност.
Друг вид шок, който може да се наблюдава след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност е септичния шок.
Той представлява тежко хемодинамично разстройство, което се дължи на различни токсини отделяни от микроорганизми, което се характеризира с вазодилатация вследствие на която се наблюдава загуба на вътресъдов обем и остро падане на кръвното налягане и остри хемодинамични промени.
Клиничната картина при хиповолемичен шок се притеснение, неспокойствие, превъзбудено поведение вследствие на церебралната хипоксия, ниско кръвно налягане, слаб, ускорен, едва доловим пулс,
Други много характерни симптоми са влажна, лепкава и хладна кожа в следствие на пониженото оросяване, умора и слабост поради липсата на кислород засягане на отделителната система изразяващо се в олигурия или анурия.зачестено дишане.
Клиничната картина при септичен шок също е специфична. Тя се характеризира с висока температура вследствие на повишено ниво на цитокини, системна вазодилатация и хипотония, повишаване на левкоцити, увеличен брой на неутрофилите, понижена контрактилност на сърцето, активиране на коагулационните пътеки с резултат дисеминирана интраваскуларна коагулация.
За поставянето на диагнозата шок след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност основно значение имат анамнезата, клиничната картина, лабораторните изследвания.
Необходимо е да се направи диференциална диагноза с всички заболявания, които имат подобна клинична изява.
Необходимо е да се предприемат спешни мерки. Лечението при хиповолемичния шок има за цел да се ограничи и спре загубата на въресъдов обем и да се възстанови загубения вътресъдов обем. Прилагат се вливания на водно солеви разтвори, кръв, при кръвоизливи, албумин и кристалоиди при изгаряния, кръвна плазма при дисеминирана коагулация, вода и електролити при полиурия и обезводняване.
Лечението при септичен шок се изразява във възстановяване на загубените течности и електролити. Необходимо е приложение на антибиотици, и медикаменти оказващи влияние върху съдовия тонус като допамини добутамин. Необходимо е поддържане на дишането и функционирането на отделителната система, като при остра бъбречна недостатъчност може да се прибегне до временна хемодиализа, ако това е необходимо.
Коментари към Шок след аборт, извънматочна и гроздовидна бременност МКБ O08.3