Киста на жълтото тяло МКБ N83.1
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Кистата на жълтото тяло представлява доброкачествено образувание на жълтото тяло. Кистата представлява кухина изпълнена с течност или друга материя, облицована от епител. Те могат да се образуват навсякъде в тялото и най-често са доброкачествени. Кистата на жълтото тяло е локализирана в яйчника. 75% от образуванията на яйчниците са кистични. Кистата на жълтото тяло принадлежи към функционалните кисти на яйчника, заедно с фоликуларната киста и киста на theca lutein.
Прочетет повече тук:
» Фоликуларна киста на яйчника МКБ N83.0
Жълтото тяло е част от физиологичните промени, които настъпват циклично ежемесечно в яйчниците. След отделянето на зрялата яйцеклетка по време на овулация, на мястото на пукането на фоликула се образува corpus hemorhagicum, от което в последвие се образува corpus luteum. Функцията на жълтото тяло е да произвежда прогестерон, който е основният хормон за запазване на бременност. Ако настъпи бременност жълтото тяло нараства и се превръща в corpus luteum graviditatis. Ако липсва бременност, то се превръща в corpus albicans.
Прочетет повече тук:
» Циклични промени в яйчниците
» Промени в организма на майката по време на бременността
Причини
Кистата на жълтото тяло се наблюдава при жени в репродуктивна възраст. Може да се наблюдава и по време на бременността. Най-често се откриват по време на първия триместър. Като причини могат да се посочат всички състояния и фактори, които водят до промяна в менструалния цикъл и хормоналния баланс в организма:
- тютюнопушене;
- бременност;
- орални контрацептиви;
- наличие на вътрематочна спирала с хормонална активност;
- стимулация с лутеинизиращ хормон;
- други ендокринни заболявания.
Изображение: freepik.com
Патофизиология
Образуването на кистата на жълтото тяло се дължи на несъстояла се инволюция при липса на бременност в края на лутеалната фаза. Кистата се състои от кафяво-жълтеникава лутеинова стена и кухина изпълнена с кръв или с жълтеникава течност. Достига размери от 4-6 см. В рамките на един два менструални цикъла кистата претърпява обратно развитие.
Симптоми
Наличието на киста на жълтото тяло често не се придружава от симптоматика. Симптоми могат да бъдат:
- тъпа болка ниско долу в корема и таза;
- болка по време на полов контакт;
- неправилни маточни кръвотечения;
- чувствителност на гърдите;
- болезнени перисталтични вълни.
Понякога симптомите на киста на жълтото тяло могат да наподобят извънматочна бременност.
Диагноза
Диагнозата се поставя на базата на обективно изследване и на ехография. При палпация на корема се установява наличие на задебелен яйчник, чувствителен при палпация. Кистата се визуализира при ехографско изследване на тазовите органи. Диференциална диагноза се прави с други кисти на яйниците.
Изображение: researchgate.net
Лечение
В по-голяма част от случаите не е необходимо лечение, защото кистите изчезват спонтанно в рамките на един два менструални цикъла. При силно изразена симптоматика могат да се приложат спазмолитици. При наличие на усложнения като руптура на кистата или торзио на яйчника се налага оперативно лечение.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
МАСТОДИНОН таблетки * 60 BIONORICA
Библиография
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22340-corpus-luteum-cyst#:~:text=A%20corpus%20luteum%20cyst%20is,an%20important%20function%20during%20pregnancy.
https://www.samvankirk.com/blog/all-about-corpus-luteum-cysts
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320433#diagnosis-of-an-ovarian-cyst-
https://radiopaedia.org/articles/corpus-luteal-cyst
Коментари към Киста на жълтото тяло МКБ N83.1