Ендометриоза, неуточнена МКБ N80.9
Към ендометриоза, неуточнена спадат всички недоизяснени форми на ендометриоза.
Ендометриозата представлява наличието на тъкан от лигавицата на матката (ендометриума) извън маточната кухина. Тя може да се разположи по всички органи и системи: яйчници, матка, маточни тръби, черва, перитонеум, бял дроб, кожа, носна кухина и други.
Ендометриозата е състояние, характерно за менструиращите жени, тъй като патологично разположената ендометриална тъкан реагира на хормоналните събития в женския организъм подобно на тази в маточната кухина. Така в зависимост от периода на месеца ендометриалната тъкан пролиферира, секретира, десквамира и регенерира.
Причината за развитие на ендометриоза, неуточнена не е докрай изяснена. Сравнително по-често това състояние се среща при високи, нераждали жени с ниска стойност на BMI (индекс на телесната маса). Съществуват няколко теории за развитието на ендометриоза:
- директен трансфер на ендометриални клетки по време на операции и манипулации в маточната кухина: Цезарово сечене, кюретаж и други.
- произлизане на ендометриалните огнища от остатъци от Мюлеров епител на патологични места в женския организъм.
- по време на менструалния цикъл ендометриални клетки могат да проникнат в кръвоносната или лимфната система и така да попаднат в далечни органи.
Клиничната изява на ендометриоза, неуточнена е различна според органа, в който се развиват патологичните огнища. Жената може да се оплаква от болки в таза или кръста, болезнена менструация (дисменорея), обилна менструация (полименорея), невъзможност за зачеване (стерилитет), главоболие, кръвотечение от носа по време на менструация, кръвохрак по време на менструация и други.
Диагнозата се поставя според клиничните оплаквания и тяхната зависимост от менструалния цикъл. Правят се и образни изследвания като ехография, рентгенография, компютърна томография или ендоскопско оглеждане на засегнатия орган.
Лечението на ендометриоза, неуточнена е консервативно и оперативно.
Първо се опитва лечение с медикаменти, потискащи менструацията. При неповлияване на симптомите за около 9 месеца се предприема ендоскопска аблация на ендометриозните огнища.
Коментари към Ендометриоза, неуточнена МКБ N80.9