Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на пикочо-половата система Болести на мъжките полови органи Възпалителни болести на простатата Абсцес на простатата

Абсцес на простатата МКБ N41.2

от 26 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Абсцес на простатата МКБ N41.2 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

Възпалителните болести на простатата показват относително висока честота, като включват в себе си различни по вид, протичане, лечение и прогноза нозологични единици.

Хроничният простатит показва най-висока честота на разпространение, следван от острата форма на болестта. Сред рядко наблюдаваните в клиничната практика възпалителни увреждания на простатната жлеза се включва така нареченият абсцес на простатата.

Кухина, изпълнена с гнойна материя и ограничена с гранулационна тъкан в простатна жлеза, се означава като абсцес на простатата.

Болестта показва ниска честота на разпространение във връзка с широката употреба на антибиотици за лечение на остър и хроничен простатит. Състоянието обикновено е последица и усложнение, развиващо се в хода на острия или хроничен простатит, като често симптомите наподобяват тези на основното заболяване.

Абсцесът на простатата жлеза се дължи най-често на усложнение на острия простатит и по-рядко като последица от друго инфекциозно огнище. Среща се предимно при хора с намалени защитни сили, имунна супресия в резултат от ХИВ, СПИН, туморен процес, продължителна химиотерапия, при прекарване продължително време в седящо положение, при злоупотреба с алкохол, при подлежащи хронични заболявания (захарен диабет, сърдечно-съдови увреждания) и други. Среща се предимно при мъжете във възрастта между 50 и 60 години.

Микроорганизмите, играещи роля в патогенезата на абсцеса на простатата, могат да бъдат E. coli, Klebsiella sp., Serratia sp., Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa и други. Най-често (в приблизително две трети от случаите) се изолират Escherichia coli и стафилококи, а с най-висок леталитет се отличават абсцесите, при които се изолират Neisseria gonorrhea и Enterobacteria.

Състоянието често протича идентично на редица други увреждания на простатната жлеза, което може да стане причина за закъснение в диагностицирането и съответно лечението на болестта.

Макар и рядко срещано в клиничната практика заболяване, абсцесът на простатата изисква повишена медицинска бдителност, тъй като при липса на лечение е възможно развитие на сепсис и летален изход.

Симптоми при абсцес на простатата

Клиничната картина при абсцес на простатата показва известна вариабилност при отделните пациенти. Често заболяването протича почти неразличимо от остър бактериален простатит или хроничен простатит.

Влияние върху изявата на клиничните симптоми оказват редица фактори, като наличие на други подлежащи заболявания на простатата, общо здравословно състояние на пациента, възраст, прием на медикаменти и други.

При малък процент от пациентите е възможно тихо, почти безсимптомно и неспецифично протичане, което става причина за пролонгиране на състоянието, забавяне на диагнозата и съответно терапията и значително повишава рисковете от развитие на усложнения.

При други заболяването се появява с висока температура (до 40 градуса), с обща отпадналост, безапетитие, болки в перинеума (тазовото дъно), полакиурия (често уриниране), дизурия (болка при уриниране) и парене в областта на пикочния канал.

Когато простатната жлеза достигне значителни размери, болният се оплаква от трудно уриниране с промени в траекторията или прекъсване на струята, проблемна дефекация. В редки случаи може да се получи пълна ретенция (задръжка) на урината, което налага своевременна медицинска намеса, тъй като крие риск и от увреждане на бъбреците.

Възможно е и наличие на кръв в урината, промени във вида и цвета на урината.

Абсцесът може спонтанно да пробие в пикочния канал (с поява на пиурия), правото черво (с наличие на гной в изпражненията), пикочния мехур и в редки случаи в коремната кухина (с поява на перитонит). След пробив и изпразване на съдържимото на абсцеса състоянието на болния бързо се подобрява, но при липса на подходяща антибиотична терапия отново започва събиране на гнойната колекция с постепенно влошаване състоянието на пациента.

В редки случаи абсцесът може да се усложни с флебит (възпаление на вените), флеботромбоза на тазовите вени или да се образува фистула към съседни органи.

Неглижирането на състоянието и липсата на лечение крие риск от развитие на сепсис (проникване на бактериалните агенти в системната циркулация) и летален изход.

Колкото по-рано се диагностицира болестта, толкова по-добра е прогнозата.

Поставяне на диагнозата при абсцес на простатата

Ранното диагностициране при абсцес на простатата значително намалява рисковете от развитие на различни по вид и тежест усложнения.

Акуратната диагноза налага комплексен подход и провеждане на различни по вид изследвания.

Диагнозата абсцес на простатата се поставя въз основа на оплакванията на болния, обективната находка и резултатите от допълнителни лабораторни изследвания, от инструментални и апаратни изследвания.

Обикновено за диагностициране на болестта се налага извършването на:

  • анамнеза: подробният разпит на пациента може да даде информация на опитния клиницист и да го насочи към проблема, но при много от пациентите протичането е неспецифично, поради което анамнезата има слабо информативен характер
  • физикален преглед: общото състояние на пациента в много от случаите е запазено, като при малък процент от засегнатите са налице бледа кожа и лигавици, фебрилитет, слабост, умора, леко влошено общо състояние. При извършването на ректално туше простатната жлеза се опипва асиметрично увеличена, болезнена и с мека, тестова до флуктуираща консистенция. Когато възпалителният процес заангажира и околните тъкани, границите на простатната жлеза стават неясни
  • лабораторни изследвания: рутинно се изследват кръвта и урината с извършване на пълна кръвна картина, при която се установява левкоцитоза с олевяване, повишено СУЕ и фибриноген. Обикновено е налице повишение на С-реактивния протеин, както и повишени нива на простатно-специфичен антиген (ПСА). При съмнения за допълнителни усложнения и увреждания може да се назначи изследване на чернодробни ензими, билирубин, урея, креатинин и други по преценка на лекуващия лекар
  • образна диагностика: с висока информативна стойност са резултатите от различните образни методи на изследване. Ултразвуковата диагностика (ехография) и по-конкретно трансректалната сонография показва характерни промени и практически потвърждава диагнозата. При съмнения и противоречиви резултати може да се наложи извършване и на компютърна томография, при която също се получават достоверни резултати
  • цистоскопия: при малък процент от пациентите се налага извършване на цистоскопия, като интересна особеност е, че в някои от случаите болестта се диагностицира случайно при извършването на цистоскопия по друг повод

Необходимо е отдиференциране на простатния абсцес от други заболявания, ангажиращи простатата, като например хроничен или остър простатит, простатна хиперплазия, карцином на простатата и други.

Лечение при абсцес на простатата

Лечението при абсцес на простатната жлеза е комплексно, като за постигане на оптимални резултати и минимизиране на риска от развитие на тежки усложнения се препоръчва комбиниране на лекарствената терапия с оперативно лечение.

Поради ниската честота на болестта и някои други особености, свързани със състоянието, все още липсва стандартизация на лечението в световен мащаб, като обикновено лекуващите лекари преценят терапевтичните опции и назначават подходящ лечебен план при всеки отделен пациент.

Важна особеност е, че само консервативно лечение с лекарства няма да доведе до желаните резултати. Необходимо е предварително хоспитализиране на пациента, провеждане на необходимите изследвания за уточняване на бактериалната флора в абсцеса, дрениране или отстраняване на кухината на фона на подходяща антибиотична терапия.

Най-общо терапевтичният план при всеки пациент включва по един или друг начин всички от долуизброените компоненти:

  • антибиотици: антибиотичното лечение заема важна част в цялостното терапевтично поведение, тъй като подпомага борбата с бактериалните агенти и намалява риска от разпространение на инфекцията и засягане на други органи и системи, включително и развитие на сепсис. Назначават се подходящи препарати, с широк спектър, който да покрива изолирания причинител, като се препоръчва предварително извършване на антибиограма за определяне на наличието на лекарствена резистентност. Често се предпочитат представители на сулфонамидите, бета лактамите, хинолоните и други. Често се назначават парентерално преди и след оперативната интервенция, след което антибиотичният курс може да продължи перорално за достатъчно дълъг период от време по преценка на лекуващия лекар
  • симптоматични средства: симптоматично се назначават различни по вид препарати, като например аналгетици (болкоуспокояващи), антипиретици (средства за понижаване на температурата), противовъзпалителни средства и други в зависимост от основните оплаквания на пациента
  • дренаж на абсцеса: най-ефективното лечение на състоянието включва перкутанен трансперинеален или трансректален дренаж на гнойното съдържимо. Този метод показва от една страна много добри резултати и от друга крие минимални рискове от развитие на усложнения в сравнение с класическото оперативно лечение. Дренажът на абсцеса обикновено е опция на първи избор в комбинация с подходяща антибиотична терапия. При неуспех от лечението (при много нисък процент от пациентите) може да се наложи отворена операция
  • почивка на легло: по време на болничния престой и няколко седмици след това се препоръчва достатъчна почивка на легло с цел подпомагане на възстановителните процеси и намаляване риска от развитие на постоперативни усложнения. Препоръчва се прием на достатъчно течности, пълноценна диета и техники за релаксация за намаляване на емоционалното и психично напрежение, свързани с болестта

При някои пациенти се налага и катетеризация за осигуряване на уринния поток, както и други интервенции и лечебни средства в зависимост от особеностите в клиничната картина.

Своевременното лечение при абсцес на простатата значително подобрява прогнозата и намалява риска от развитие на тежки и сериозни усложнения.

3.0/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Абсцес на простатата МКБ N41.2

  • Кръв в урината
  • Невъзможност за уриниране
  • Болезнено уриниране
  • Перинеална болка
  • Съмнение за абсцес на простатата
  • Простатен абсцес
Всички

Библиография

https://www.msdmanuals.com/home/men-s-health-issues/benign-prostate-disorders/prostate-abscess
http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1677-55382003000100006
https://www.theprostatecentre.com/prostate-information/all-about-prostatitis/prostatic-abscess/
http://www.e-urol-sci.com/article.asp?issn=1879-5226;year=2018;volume=29;issue=4;spage=206;epage=209;aulast=Oshinomi
https://www.ajronline.org/doi/10.2214/ajr.170.3.9490969
https://radiopaedia.org/articles/prostatic-abscess
http://www.sjkdt.org/article.asp?issn=1319-2442;year=2011;volume=22;issue=2;spage=298;epage=301;aulast=Tiwari

Коментари към Абсцес на простатата МКБ N41.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Абсцес на простатата МКБ N41.2
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 10:50
    Коментирайте "Абсцес на простатата МКБ N41.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Проблеми с простатата - мнения и въпроси

преди 3319 дни, 12 часа и 29 мин.

Кой какво знае за масажа на простатата?

преди 3500 дни, 19 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 22 часа и 54 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 13 часа и 55 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 14 часа и 6 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 14 часа и 13 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival