Цикатрициална алопеция МКБ L66
Цикатрициалната алопеция представлява загубата на коса, която е придружена с белези. Тя може да бъде причинена от разнообразна група от редки заболявания, които унищожават космения фоликул, заменят го със съединителна тъкан, като това води до трайна загуба на коса. В някои случаи алопецията става постепенно без симптоми за дълъг период. В други случаи загубата на коса е свързана с тежък сърбеж, парене и болка и е бързо прогресираща. Възпалителният процес, който унищожава космения фоликул е под повърхността на кожата. Засегнатите области на скалпа може да показват малки признаци на възпаление, като зачервяване, лющене, увеличава или намалява пигментацията, гнойни пъпки и други.
Причините за цикатрициална алопеция не са напълно известни. Всички видове цикатрициална алопеция включват възпаление насочено към горната част на космения фоликул, където се намират стволови клетки и мастните жлези. Ако стволовите клетки и мастните жлези са унищожени няма възможност за регенериране на космения фоликул, в резултат настъпва косопад.
Цикатрициалната алопеция не е заразна и не е свързана с други заболявания. Тя засяга както мъжете, така и жените, най-често възрастни. По-голямата част от тях нямат фамилна анамнеза за подобно състояние.
Цикатрициалната алопеция се класифицира като първична или вторична. При първичната космения фоликул е мишена на разрушителен възпалителен процес. При вторичната унищожаване на космения фоликул е случайно при нефоликуло-режисиран процес или външни наранявания, като например тежки инфекции, изгаряния, радиация или тумори.
Видовете цикатрициална алопеция са допълнително класифицирани според вида на възпалителните клетки, които разрушават космения фоликул по време на активната фаза на болестта. Възпалението може да включва предимно лимфоцити или неутрофили. Цикатрициални алопеции с предимно лимфоцитно възпаление включват лихен планопиларис, фронтална фиброзен алопеция и псевдопелагра. Цикатрициални алопеции, които се дължат на предимно неутрофилно възпаление включват фоликулит декалванс и абсцедиращ перифоликулит на главата.
Диагнозата на цикатрициална алопеция се поставя от дерматолог като се взема материал за биопсия и се гледа под микроскоп. Установява се лимфоцитен инфилтрат (струпване на имунни клетки) около космените фоликули в ранните стадии, а в по-късните стадии - изразено разрастване на съединителна тъкан със загуба на космените фоликули и мастните жлези. При необходимост се прави бактериологично и микотично (гъбично) изследване.
Лечението съответства на етиологичния фактор. Основните цели са предотвратяване на по-нататъшна загуба на коса и спиране или намаляване на симптомите. При идиопатичните форми се прилага локално кортикостероиди в комбинации с антибиотици, а общото лечение включва ароматни ретиноиди (Tigason), синтетични антималарици (Resochin, Arthrochin), витамин А и витамин Е (геритамин) в продължение на няколко месеца.
Повече информация за различните видове цикатрициална алопеция може да прочетете тук:
Видове Цикатрициална алопеция МКБ L66
Симптоми и признаци при Цикатрициална алопеция МКБ L66
- Косопад
- Плешивост
- Гнездови косопад
- Временна загуба на коса
- Усещане за парене свързано с косопад
- Болезненост свързана с косопад
Коментари към Цикатрициална алопеция МКБ L66