Фоликулит, водещ до оплешивяване МКБ L66.2
Фоликулит декалванс е форма на цикатрициална алопеция. Той се характеризира със зачервяване, подуване и наличието на пустули около космения фоликул (фоликулит), което води до унищожаване на фоликула и последващо постоянна загуба на коса.
Това заболяване е описано за първи път от Charles-Eugène Quinquaud през 1888 година. Той изолира бактерии от космените фоликули на засегнатите пациенти и ги въвежда в плъхове, мишки и зайци, но без резултат. През 1905 година той го разграничава от другите цикатризиращи алопеции и му дава името фоликулит декалванс.
Епидемиология
Мъжете са по-често засегнати от жените и появата му обикновено е между края на пубертета и средна възраст. Според проучвания в САЩ афроамериканците са по-често засегнати от бялата раса.
Етиология
Няма сигурна причина за фоликулит, водещ до оплешивяване, но е известно, че бактериите Staphylococcus аureus имат централна роля. Тези бактерии могат да бъдат открити в лезии на повечето пациенти. Смята се, че токсини, произвеждани от тези бактерии, действат като суперантигени, които активират директно Т-клетъчните рецептори, което води до имунна реакция.
Клинични характеристики
Фоликулит декалванс засяга вертекса и тилната област на кожата на главата, но може да се наблюдава и в областта на брадата, подмишниците, пубиса, бедрата и ръцете. На тези области обикновено се наблюдават кръгли или овални петна от загуба на косми, на които има пустули около космените фоликули (перифоликуларни пустули).
Изображения: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
Първоначално по скалпа се появяват еритематозни фоликуларни папули, последвани от фоликуларни пустули. Около космените фоликули може да се наблюдава еритема, с жълтеникави връхчета, както и фоликуларнахиперкератоза, ерозии и хеморагични крусти. Характерно е, че няколко косми могат да излизат от един-единствен фоликул, така че кожата на главата изглежда като "четка за зъби". Понякога пациентите съобщават за спонтанно кървене и често се оплакват от болка, сърбеж и усещане за парене. Заболяването може да остане ограничено до няколко малки алопециални петна или може да прогресира с времето и да причини значителен косопад.
Диагноза
Диагнозата на фоликулит, водещ до оплешивяване, може да бъде подпомогната чрез извършване на дерматоскопско изследване на кожата на главата, за да се потвърди. Допълнителни клинични белези са зачервяване, гнойни пустули и крусти около засегнатите фоликули.
От решаващо значение е да се вземат проби за бактериални и гъбични култури. Пробата за бактериологното изследване се взима от интактна пустула. Това позволява да се изолира Staphylococcus аureus и да се докаже чувствителността на бактерията към различни антибиотици (антибиограма).
Лечение
Лечението на фоликулит, водещ до оплешивяване, може да се контролира до известна степен с помощта на лекарства. Орални антибиотици като миноциклин, тетрациклин, рифампицин, клиндамицин, фузидинова киселина, ципрофлоксацин и диклоксацилин са били използвани в зависимост от резултата от антибиограмата. При някои тежки форми към терапията може бъде добавен перорален кортикостероид. Използването на перорален изотретиноин може да доведе до дългосрочни ремисии при някои пациенти.
Заглавно изображение: Mohammad2018, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Коментари към Фоликулит, водещ до оплешивяване МКБ L66.2