Други болести на задстомашната жлеза МКБ K86
Заболяванията на панкреаса са различни увреждания от възпалително и невъзпалително естество. Могат да бъдат вродени и придобити.
Групата други болести на задстомашната жлеза включва: хронични панкреатити с алкохолна етиология, хроничен инфекциозен панкреатит, хроничен рецидивираш (рекурентен) панкреатит, кисти и псевдокисти на задстомашната жлеза и други уточнени и неуточнени заболявания на задстомашната жлеза.
Хроничен панкреатит е възпалително заболяване, персистиращо за по-дълъг период, и което променя нормалната структура и функция на панкреаса. Водещ фактор за хроничен панкреатит е алкохолът. Алкохолът повишава тонуса на сфинктера на Оди, стимулира стомашната секреция, води до освобождаване на гастрин, и стимулира протеиновата секреция на панкреаса. Наред с това при прехода на солна киселина към дуоденума стимулацията върху панкреаса за ензимна и панкреасна секреция е недостатъчна, а ако липсва прехода на солна киселина към дуоденум е налице повишено отделяне на бикарбонатния ензим. Хроничният алкохолен панкреатит в повечето случаи се съчетава с вкалцявания в паренхима, формиране на конкременти в каналите на жлезата. Основните симптоми са болка и загуба на тегло.
Повече за алкохолен панкреатит можете да прочетете при:
Други болести на задстомашната жлеза са и други хронични панкреатити. Тук се включват инфекциозния и рекурентен (рецидивираш) панкреатит. Инфекциозните причинители обикновено причиняват остър панкреатит, и в много редки случаи хроничен. Рекурентен или рецидивираш панкреатит се характеризира с повтаряща се епизоди на болка в горна коремна половина. Хроничен рецидивираш панкреатит може да бъде с бавна или бърза еволюция на развитие. Обикновено се изявява с болка в горна коремна половина, консумативен синдром, диспептични оплаквания, екзокринна и ендокринна недостатъчност.
Повече за други видове хроничен панкреатит можете да прочетете при:
Кистите на панкреаса са други болести на задстомашната жлеза, показват голямо разнообразие, както по отношение на етиологията, така и морфологията. Те се развиват във всяка възраст, почти еднакво при мъжете и при жените.
Най-общо кистите на задстомашната жлеза се разделят на: истински кисти (конгенитални, ретенционни и паразитни), кистични тумори (кистаденоми и кистаденокарциноми), псевдокисти (постнекротични и посттравматични).
Истинските кисти са 15-20 % от всички панкреасни кисти. Най-важна тяхна характеристика е, че стената на кистата отвътре е постлана с епител. За разлика от псевдокистите истинските кисти са малки (от 1 до 5 см в диаметър).
Конгениталните кисти могат да бъдат единични, множествени (поликистоза), дермоидни, тератомни. Наблюдават се много рядко, както и паразитните. По-чести са ретенционните, които са придобити. Причина за ретенционните кисти са структури и обтурации на панкреасните протоци, последица на възпалителен процес, травма или неоплазма.
Кистични тумори се наблюдават сравнително рядко. Значение сред тях имат кистаденокарциномът и кистаденомът на панкреаса, които на големина не превишават 3-4 см в диаметър.
Повече за киста на панкреаса можете да прочетете при:
Псевдокистите са най-честите кисти на панкреаса. Те са други болести на задстомашната жлеза. Стената на псевдокистите представлява гранулационна съединителна тъкан и възпален, уплътнен перитонеум, които отвътре не са покрити с епител, както при истинските кисти. Псевдокистите се образуват след остър некротичен панкреатит или след травма на панкреаса.
Съдържимото на кистата може да бъде бистро и да се състои от панкреасен сок, да бъде хеморагично с кафеникав цвят, може да има променени кръвни съсиреци и некротични панкреасни тъкани. При инфектиране съдържимото може да стане и гнойно. Псевдокистите могат да стигнат огромни размери. Най-често те са в диаметър от 15 см. Псевдокистите се локализират по-често в областта на тялото и опашката на панкреаса и растат в bursa omentalis, като притискат и изместват стомаха напред.
Кистите на панкреаса дават клинична симптоматика при по-големи размери, когато притискат и изместват съседни органи и при усложнения. Малки кисти често протичат безсимптомно. Най-честите симптоми са болката в горната коремна половина, диспептични прояви, коремен дискомфорт, обща слабост, отслабване и опипване на туморна формация. Болката по-често е тъпа, постоянна, с чувство на тежест или периодична на пристъпи. Диспептичните оплаквания най-често се изразяват в намаление на апетита, гадене, повръщане и леки, повтарящи се диарични изхождания.
Повече за псевдокисти на панкреаса можете да прочетете при:
Други болести на задстомашната жлеза са атрофия, камъни, фиброза и цироза на панкреас, инфантилизъм на панкреаса, асептична некроза и мастна некроза на панкреаса.
Инфантилизъм на панкреаса е състояние, при което има дефицит или липса на секреция на панкреасни сокове. До това състояние може да се стигне при различни заболявания на задстомашната жлеза.
Атрофия на задстомашната жлеза е неспецифично заболяване, свързано най-често със затлъстяване, стареене, и хроничен панкреатит. Може да се наблюдава и при някои злокачествени заболявания.
Камъните на панкреаса се свързват най-често с хроничен панкреатит, и то предимно с алкохолна етиология.
Цирозата на панкреаса е също процес, който се среща най-често при прекомерна консумация на алкохол.
Фиброзата на панкреаса е процес, който се среща при нараняване, увреждане на задстомашната жлеза, при възпалителни процеси, некроза и каналчеста обструкция. Най-голяма роля във фиброгенезата играят звездовидните клетки.
Асептична и мастна некроза са патоморфологични белези, фази или форми на остър и хроничен панкреатит.
Повече за други уточнени заболявания на панкреаса можете да прочетете при:
Неуточнени болести са други болести на задстомашната жлеза, при които има нехарактерна клинична картина и от първоначалната среща на лекаря с пациента не може да се постави точна диагноза. Обикновено болните се оплакват от неопределена болка в корема, която персистира по-дълго време. Обикновено е локализирана в епигастриума и горна коремна половина, но може да има опасващ характер и да се появява или усилва след прием на храна, кафе, алкохол, тютюнопушене. Болните могат да съобщят, че са отслабнали на килограми, което е свързано с недохранване поради болката и нарушеното храносмилане на храната. Това са нехарактерни симптоми, които се срещат при много заболявания и е необходим набор от изследвания, за да се постави точна диагноза.
Повече за неуточнени заболявания на панкреаса можете да прочетете при:
Коментари към Други болести на задстомашната жлеза МКБ K86