Болест на задстомашната жлеза, неуточнена МКБ K86.9
› Честота
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Задстомашната жлеза на човека има форма приблизително на тристенна призма. Тя е разположена почти хоризонтално ретростернално, напречно на задната стена на коремната кухина пред гръбначния стълб и зад стомаха и заема пространството от дъгата на дванадесетопръстника до хилуса на слезката. В задстомашната жлеза се различават три части: глава, тяло и опашка. Болест на задстомашната жлеза, неуточнена могат да засегнат, всяка една от тези части. Главата на задстомашната жлеза е нейната най-масивна част, като по форма прилича на чук. Тя е разположена в дъгата на дуоденума и приляга особено плътно към неговата низходяща част. Тялото на панкреаса има форма на тристенна призма. Опашката е тясна и плоска, към края закръглена и извита. Нейният край достига до хилуса на слезката.
Задстомашната жлеза играе важна роля в процесите на храносмилането и обмяната на веществата. Тя има екзокринна и ендокринна функция. При болест на задстомашната жлеза, неуточнена обикновено са засягат и двете функции. Ендокринната й функция е свързана преди всичко с проблема на захарния диабет. Екскреторната част на панкреаса има за задача да доставя секрет, който при съответни благоприятни условия е в състояние заедно с жлъчния секрет и ензимите на тънките черва да разгражда храната в чревния тракт до съединения, които да могат да се резорбират през чревната стена. Около 98 % от масата на панкреасната жлеза представлява тъкан, предназначена да изпълнява нейната екзокринна функция - производството и излъчването на панкреасен сок в дванадесетопръстника. Регулирането на панкреасната секреция е комплексно. Играят роля както хормонални фактори, така и нервни дразнения.
Между заболяванията, водещи до панкреасна екзокринна недостатъчност са хроничните панкреатити, панкреасният рак, и много по-малко – муковисцидозата, хемохроматозата, състоянието след резекция на панкреаса и други.
Честота
Заболяванията на задстомашната жлеза, особено остър и хроничен панкреатит са сравнително често срещани в световен мащаб. Te са по-често срещани при мъже, отколкото при жени. Съществуват разлики в процента на хоспитализирани пациенти по отношение на пола. Честотата при мъжете достига пик между 45 и 54 години и след това намалява. Жените достигат плати, което остава стабилно след 35-годишна възраст.
Съществуват и полови различия по отношение на етиологията. Индуцираното от алкохол заболяване по-разпространено при мъжете, индуцираното заболяване от хиперлипидемия се среща по-често при жените.
Причини
Като основна причина за болест на задстомашната жлеза, неуточнена се посочва възпалението на панкреаса. Самото възпаление води до активиране на храносмилателните ензими в самата жлеза, което води до необратими патологични промени. Увредената панкреасна тъкан води до загуба на функциите. Лошо функциониращият панкреас може да причини проблеми с храносмилането и диабет.
Сред основните състояния, които могат да доведат до болест на задстомашната жлеза, неуточнена са:
- Холелитиаза
- Алкохолизъм
- Различни медикаменти
- Високи нива на триглицериди в кръвта
- Високи нива на калций в кръвта
- Рак на панкреаса
- Кистозна фиброза (муковисцидоза)
- Затлъстяване
- Коремна травма
Патофизиология
Независимо от етиологията на заболяването, патофизиологичните промени в панкреасната жлеза са идентични при различните заболявания, особено хронично протичащите. При травмиране на панкреаса се индуцира фиброгенеза, която е типичен отговор от страна на жлезата. Това включва секреция на растежни фактори, цитокини и хемокини, което води до отлагане на извънклетъчен матрикс и пролиферация на фибробласти. При увреждане на панкреаса локалната експресия и освобождаване на трансформиращ растежен фактор бета стимулира растежа на клетки от мезенхимален произход и подобрява синтеза на матрични протеини, колаген, фобринектин
Симптоми
Неуточнени са заболяванията, при които клиничната картина, не е така ясно изразена, за да може да се постави точна диагноза.
Клиничните прояви са нетипични като, симптоми на панкреасното лошо смилане, най-често се съобщава за отслабване на килограми, намалена работоспособност, неопределени болки в корема, метеоризъм, гадене, повръщане, кашави мазни изпражнения и др. От лабораторните показатели се срещат най-често данни за анемия, понижение на протромбиновия индекс, на холестерола и на серумния албумин. Понижени са в различна степен и серумните калий, натрий, калций. Намалено е съдържанието на мастно разтворимите витамини.
Диагноза
Диагностицирането на болест на задстомашната жлеза, неуточнена основно става с помощта на образни изследвания като компютърна томография (КТ) и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Чрез тях се прави оценка на тежестта на самото заболяване. Те позволяват придобиване на цялостна представа за нормалните и патологични структурни и до известна степен дори функционални състояния на панкреаса и заобикалящата го среда. В резултат на това повечето заболявания на панкреаса могат да бъдат идентифицирани и класифицирани чрез КТ и ЯМР.
Най-честите находки - аденокарциномът и острото и хроничното възпаление на панкреаса обикновено са лесни за диагностициране като с помощта на образните изследвания се извършва правилна оценка на тежестта и класифициране. Чрез тях, освен това, се и откриват и потенциални усложнения на основното заболяване. Нещо повече, образните изследвания позволяват диференцирането на ненеопластични, солидни, кистозни и дифузни паренхимни находки.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на болест на задстомашната жлеза, неуточнена е широка и включва най-често следните заболявания:
- Холангит
- Хроничен гастрит
- Остър холецистит
- Инфаркт на миокарда
- Рак на панкреаса
- Пептична язва на стомах или дуоденум
Лечение
При болест на задстомашната жлеза, неуточнена основната лечебна цел е да се намали болката в корема и да се подобри малабсорбцията, индуцирана от хроничната панкреасна увреда. Болката е следствие на самото възпаление, невропатични механизми и дилатираните панкреасни канали. Храненето на малки, чести ястия с ниско съдържание на мазнини обикновено се препоръчва заедно със замяна на мастноразтворими витамини и панкреатични ензими. В случаите, когато не се постига облекчаване на болката с ензимно заместително лечение и диетични промени, трябва да се използват нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС).
При пациенти, при които медикаментозната терапия е неуспешна и оплакванията персистират, се преминава към хирургично лечение. Хирургичното лечение може да се извърши както чрез отворена хирургия, така и лапароскопски
Усложнения
Болест на задстомашната жлеза, неуточнена рядко може да доведе до усложнения, но сред най-често срещаните са:
- Инфекция
- Жлъчна обструкция (механичен иктер)
- Портална хипертония или повишено налягане на далачната вена (основна индикация за хирургично лечение)
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Болест на задстомашната жлеза, неуточнена МКБ K86.9
- Коремна болка
- Болка в гръдната област
- Симптоми вариращи значително в зависимост от конкретното състояние
- Болки в коляното
- Болки при упражнения
- Болка в корема след хранене
Библиография
https://muschealth.org/medical-services/ddc/patients/digestive-diseases/pancreas
https://medlineplus.gov/pancreaticdiseases.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK543795/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatitis/symptoms-causes/syc-20360227
Коментари към Болест на задстомашната жлеза, неуточнена МКБ K86.9