Други уточнени болести на червата МКБ K63.8
Към рубриката други уточнени болести на червата се включват някои общи увреждания по хода на интестиналния тракт, които протичат с идентични клинични прояви, диагностицират се с помощта на идентични изследвания и подлежат на сходни терапевтични мерки. Макар да не представляват спешно медицинско състояние, ранното откриване и съответно лечение на състоянията се асоциира с по-добра прогноза и по-нисък риск от развитие на различни по вид усложнения.
Други уточнени болести на червата: особености, симптоми
Чревните нарушения протичат с развитие на симптоми и признаци, които произлизат от тънките и/или дебелите черва. Има много видове заболявания на червата, които по етиология най-общо се подразделят на вродени и придобити, структурни и функционални, инфекциозни, възпалителни, автоимунни, неопластични и други.
За намаляване риска от сериозна и необратима прогресия на болестния процес, улесняване на терапията и постигане на добър терапевтичен отговор, от решаващо значение е бързата диагноза и своевременно лечение на различните заболявания още при първите прояви на състоянието.
Многобройни са етиологичните причини и рискови фактори, които водят до развитието на тези увреждания, като при много от пациентите благоприятен терен за появата им създават други налични подлежащи заболявания по хода на храносмилателната система (сред най-честите са инфламаторни интестинални увреждания, улцерозен колит, болест на Крон, доброкачествени лезии и други).
Редица вредни навици, като тютюнопушене, системна консумация на спиртни напитки, преяждане, непълноценно хранене, както и наднорменото тегло, затлъстяването, стресът и хроничната преумора могат да съдействат и провокират появата на интестиналните увреждания.
Клиничната картина зависи от вида и особеностите в протичането на основното заболяване, като при някои пациенти симптомите са едва проявени, могат дълго да останат незабелязани (и състоянието да се диагностицира на късен етап, при развитие на някои от усложненията) или да са добре проявени, изразени в силна степен.
Най-често описваните симптоми и признаци при наличие на подлежащи чревни заболявания включват:
- гастроинтестинални прояви: при много от пациентите се съобщава за коремна болка, запек, диария, редуване на запек с диария, метеоризъм (повишено образуване на газове в червата), гадене, повръщане, стомашен дискомфорт
- промени във фекалните маси: някои пациенти съобщават за наличие на кръв и/или слуз в изпражненията, промени в тяхната консистенция, цвят и особености, като всяка патологична находка следва да бъде споделена с лекуващия лекар
- общи прояви: възможни са отпадналост, умора, апатично настроение, главоболие, повишение на телесната температура, редукция на теглото (при продължително персистираща липса на апетит) и други
Липсата на лечение, неглижирането на състоянието, както и неподходящото и непълно лечение крият рискове от развитие на усложнения, като например тежка хеморагия и свързаните с нея хемопоетични увреждания, вторична инфекция, септично състояние при генерализиране на инфекцията, а някои от състоянията могат да се окажат и преканцерози и да доведат до малигнено израждане.
Диагностика и лечение при други уточнени болести на червата
Диагнозата при други уточнени болести на червата изисква комплексен и задълбочен подход във връзка с идентичните прояви на различните интестинални заболявания, както и поради риска от маскиране на проявите от друго подлежащо заболяване.
За да се стигне до точна диагноза и уточняване на болестите на червата е необходима подробна и задълбочена анамнеза (разпит на болния) за появилите се симптоми и пълен физикален преглед.
При някои пациенти е необходима по-широка диагностична оценка и назначаване на лабораторни и образни изследвания. За тази цел се препоръчва изследване на кръв (за оценка на хемопоезата, данни за анемичен синдром, инфламаторни или инфекциозни находки), фекален тест (за доказване на окултно кървене), микробиологично изследване на изхожданията (за доказване на инфекциозен процес).
От образните изследвания с високо информативно и съответно диагностично значение са ултразвуковата диагностика (ехографско изследване), контрастна рентгенография (рентгеново изследване с бариева каша), ендоскопско изследване (с или без биопсия на засегнатите участъци), а при нужда може да се наложи извършване и на компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс и други.
Терапевтичният подход при различните интестинални заболявания се определя строго индивидуално, като важно значение оказват редица фактори (особености в протичането на болестния процес, общо състояние на пациента, подлежащи заболявания, развитие на усложнения и други).
Най-общо лечението се подразделя на консервативно, оперативно и смесено. Консервативните мерки включват подходяща, комплексна, целенасочена медикаментозна терапия (обезболяващи, антибиотици, противовъзпалителни средства, ензими, кортикостероиди и други), хигиенно-диетичен режим (за облекчаване на интестиналната дейност) и общи мероприятия (ограничаване на вредните навици, редукция на теглото при нужда, мерки за справяне със стреса и други).
Оперативна намеса се прилага в случаите, при които не са постигнати желаните резултати с консервативното лечение, налице са сериозни усложнения, липсва друга лечебна алтернативна, като се предпочитат минимално инвазивните методики, при които рисковете от усложнения са минимални, а възстановяването на пациентите е бързо.
Смесената терапия включва своеобразна комбинация от оперативни и консервативни мерки с индивидуален подход към всеки пациент.
Прогнозата при други уточнени болести на червата се определя индивидуално, като ранното откриване, лечение и активно съдействие от страна на пациентите се асоциират с по-добра прогноза.
Заглавно изображение: freepik.com
Коментари към Други уточнени болести на червата МКБ K63.8