Други остри гастрити МКБ K29.1
Остър гастрит е понятие, което обхваща широк спектър от причинители и фактори, водещи до възпалителни промени в стомашната лигавица. Различните етиологични причинители, водят до идентична клинична картина, въпреки което те се различават по хистологичната характеристика. Възпалението може да включва целия стомах (пангастрит) или част от стомашната лигавица (например антрален гастрит).
В рубриката други остри гастрити се включват острите възпалителни изменения, настъпващи в стомаха в резултат от вредното въздействие на различни ендогенни и екзогенни фактори, като нозологичната единица изключва острия хеморагичен гастрит.
Други остри гастрити: причини, рискови фактори, симптоми
Причините и рисковите фактори, водещи до развитието на други остри гастрити, могат да се обединят в две големи групи, а именно екзогенни (външни причини) и ендогенни (вътрешни причини), като в масовия случай се касае за комбинираното и комплексно въздействие на различни по вид и особености фактори.
Най-често причините и рисковите фактори за появата, развитието и прогресията на други остри гастрити включват:
- лекарства: хронична злоупотреба с представители на нестероидните противовъзпалителни средства (аспирин, ибупрофен, напроксен), желязо и железни препарати, колхицин, химиотерапевтични агенти, някои антибиотици, цитостатици и други
- инфекциозни агенти: по-рядко вируси, като например цитомегаловируси, паразитни инфекции и гъбични заболявания, като например кандидоза и хистоплазмоза стават причина за появата на остър гастрит, като по-често се касае за бактериална инфекция, като причинителите са многобройни, например H. pylori (сред най-често изолираните агенти), H. heilmani, Streptococci, Staphylococci, Proteus species, Clostridium species, E coli, M. tuberculosis и други
- вредни навици: тютюнопушенето и системната консумация на спиртни напитки с високо процентно съдържание са често съпътстващи фактори, съдействащи за появата на заболяването
- стрес: при остър стрес, включително и шоково състояние, може да се развие гастрит, но много по-често се касае за вредното въздействие, което оказва продължителното излагане на стрес в резултат от професионални и социални отношения и ангажименти
- други вредни фактори: излагането на радиация, както и алергиите, хранителните интоксикации и други могат да станат причина за появата на остър гастрит
- други подлежащи заболявания: редица увреждания с различна етиология (травматични, инфекциозни, автоимунни, неопластични, възпалителни) могат в хода на своята прогресия да нарушат кръвоснабдяването на стомаха и по този начин да допринесат за развитието на гастрит
Клиничните прояви при други остри гастрити показват някои общи характеристики при отделните пациенти, като важна особеност е възможността от напълно безсимптомно протичане при някои от заболелите и откриване на състоянието случайно, по повод на други изследвания или в резултат от изява на някои от неговите усложнения.
Най-често пациентите се оплакват от болка или парене в епигастриума, като проявите може да се повлияят положително или отрицателно от приема на храна. Често са налице гадене и повръщане, възможни са и диарични изхождания. При много от пациентите е налице отпадналост и загуба на апетит, неприятен дъх в устата, общо неразположение и други неспецифични прояви.
Оплакванията обикновено са краткотрайни, в по-редки случаи продължават няколко дни и с по-тежка интензивност и проявление.
Липсата на своевременна диагностика и лечение излага пациентите на риск от хронифициране на гастрита, развитие на язвена болест, хеморагии, по-рядко и неопластично израждане.
Поставяне на диагнозата
Диагностицирането на други остри гастрити изисква комплексен подход с цел доказване на измененията, потвърждаване на диагнозата, различаване от някои идентично протичащи заболявания, както и при възможност изясняване на етиологията и рисковите фактори, допринесли за развитието на болестта с цел оптимизация на лечението и последващата профилактика.
Най-често за поставяне на диагнозата се използва информацията, получена от следните диагностични методики:
- анамнеза и физикални находки: опитните клиницисти могат да се ориентират в диагнозата още при разпита и клиничните находки, като обикновено е налице информация за специфични и характерни рискови фактори, съдействащи за отключването на болестта в комбинация с типичните за заболяването оплаквания и физикални находки
- лабораторни и микробиологични изследвания: пълни кръвни изследвания се назначават с цел установяване на отклонения в нормалната функционална активност на други органи и системи, доказване на вътрешно кървене и някои усложнения, водещи до системни прояви. Микробиологична диагностика и изследване за хеликобактер пилори се назначават при съмнения за инфекциозна етиология на заболяването с цел идентифициране на конкретния микробен агент и оптимизиране на лечебния план
- образни методи на изследване: с най-високо информативно значение са данните, получени от образните методи на изследване, като най-често се назначават горна ендоскопия (изключително високо информативно значение и на практика служи за потвърждаване на диагнозата) или извършване на рентгенография с използване за контраст бариева каша (назначава се при някои пациенти за диференциране от други заболявания, както и при противопоказания за извършване на ендоскопско изследване)
Диференциалната диагноза при други остри гастрити включва различаване от другите често срещани заболявания в горния отдел на стомашно-чревния тракт (язвена болест, заболявания на хранопровода), както и от състояния с инфекциозна, неопластична или автоимунна етиология.
Лечение на болестта
Лечението при други остри гастрити включва предимно консервативни методи (по изключение при наличие на тежки усложнения и увредено общо състояние по преценка на лекуващия лекар може да се премине към оперативно лечение), включващи комплексни мерки и подходяща, индивидуализирана комбинация от промени в храненето (лечебна диета), лекарствена терапия и общи мероприятия.
Най-често се прилагат някои от следните мерки за лечение на болестта:
- подходяща диета: препоръчва се прием на достатъчно течности и ограничаване на дразнещите лигавицата на стомаха храни (мазни, пържени, люти, пикантни храни и подправки, газирани напитки, спиртни напитки), спазване на щадящ режим, често хранене с прием на малки количества храна. Полезна и подробна информация относно лечебната диета, назначавана най-често при пациенти с гастрит може да намерите в раздел Хранене (Диета № 1а - при язви и гастрити, Диета № 1Б - при язви и гастрити, Диета № 2 - при гастрити, колити, ентерити)
- лекарствена терапия: лекарствената терапия е сред основните мерки за лечение на остър гастрит и включва различни препарати. Често се назначава подходяща антисекреторна терапия с Н2-блокери, инхибитори на протонната помпа и/или антиациди. При данни за инфекциозна компонента се назначава подходящо антибиотично лечение, а при изолиране на хеликобактер пилори се назначава стандартна тройна или четворна терапия, включваща антибиотик, антисекреторни средства и/или бисмутови препарати. Симптоматично могат да се прилагат различни средства в зависимост от оплакванията на пациентите (антиеметици за облекчаване на гаденето, солеви разтвори, рехидратация, антипиретици при данни за фебрилитет и други)
- алтернативни средства: алтернативната медицина предлага голямо разнообразие от лечебни растения, билки, рецепти от народната медицина в помощ на терапията при остър гастрит, като при избора на допълнително лечение се препоръчва консултация с лекуващия лекар, тъй като някои от средствата могат да предизвикат нежелани лекарствени взаимодействия при едновременно приложение с някои от използваните лекарства за лечението на болестта
Прогнозата при пациентите, диагностицирани с други остри гастрити, обикновено е добра, като в много редки случаи се описва развитие на тежки усложнения. Добри прогностични фактори са ранното разпознаване на заболяването, ефективното лечение, спазването на лекарските препоръки от страна на пациентите и активната профилактика с изкореняване на причините, довели до развитието на болестта.
Допълнителна инфорамция по темата може намерите в:
Заглавно изображение: CC0 Public Domain
Симптоми и признаци при Други остри гастрити МКБ K29.1
ВсичкиЛечение на Други остри гастрити МКБ K29.1
Библиография
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7905865/
https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-gastritis#1
https://www.healthline.com/health/gastritis-acute
https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/577579
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gastritis/symptoms-causes/syc-20355807
Коментари към Други остри гастрити МКБ K29.1