Нарушения на слюнчената секреция МКБ K11.7
Нарушенията на секрецията на слюнка се причиняват от различни заболявания на слюнчените жлези. Нарушения на слюнчената секреция са:
- Хипоптиализъм - хипосаливация (намалено секреция или отделяне на слюнка);
- Птиализъм - хиперсаливация (повишено отделяне на слюнка);
- Ксеростомия - сухота в устата.
Слюнката изпълнява много роли, помага предотвратяването на кариес, като неутрализира киселините, които се произвеждат от бактериите в устата, ограничавайки растежа им и отмивайки хранителните частици. Слюнката също такаулеснява разграничаването на вкусовете, дъвченето и преглъщането. Също така ензимите в слюнката помагат за храносмилането.
Хипоптилиазъм и ксеростомия
Сухотата в устата или ксеростомия се отнася до състояние, при което слюнчените жлези в устата не произвеждат достатъчно слюнка, за да поддържат устата влажна.
Намалената слюнка и сухота в устата може да варира от това да бъде просто неприятно усещане до нещо, което има неблагоприятно въздействие върху здравето на зъбите и венците, както и апетита, и удоволствието от храната.
Причини за сухота в устата
Трите най-чести причини за хипосаливация са лекарства, хронична тревожност или депресия и дехидратация. Някои лекарства, които причиняват сухота в устата, се използват за лечение на синузит, високо кръвно налягане, тревожност, депресия, психиатрични разстройства или хиперактивен пикочен мехур.
Необичайна, но важна причина за сухота в устата е лъчелечение на рак, обхващащ главата и шията, по време на които слюнчените жлези са необратимо увредени.
Симптоми
Ако човек не произвежда достатъчно слюнка, може да забележи тези признаци и симптоми през цялото време или през по-голямата част от времето:
- Лош дъх
- Сухота или усещане за лепкавост в устата
- Сух или набразден език
- Затруднено дъвчене, говорене и преглъщане
- Слюнка, която изглежда гъста и жилава
- Сухота или възпалено гърло и пресипналост
- Променено усещане към вкусовете
- Проблеми с носенето на зъбни протези
Поставяне на диагноза
Диагнозата на ксеростомия може да се основава на доказателства, получени от историята на пациента, изследване на устната кухина или сиалометрия (процедура, която измерва скоростта на потока на слюнката).
Изображение: www.scientificanimations.com, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Ксеростомия трябва да се има предвид, ако пациентът се оплаква от сухота в устата, особено през нощта или от затруднено ядене на сухи храни. Когато се изследва устата, депресорът на езика може да се прилепи към лигавицата на устната кухина. При жените „знакът на червилото“, където червилото прилепва към предните зъби, може да бъде полезен индикатор за ксеростомия.
Лечение
Пациентите трябва да бъдат насърчавани да провеждат ежедневен преглед на устната кухина, като проверяват за червени, бели или тъмни петна, язви или кариес. Ако се открие нещо необичайно, трябва да се съобщи на лекар или зъболекар.
Пациентите трябва да бъдат насърчавани да практикуват редовна профилактична стоматология. Отстраняването на плаки и лечението на венечни инфекции или възпаления и зъбен кариес са от съществено значение. Пациентите също трябва да бъдат съветвани редовно да четат и почистват междузъбните пространства с конци и да използват ежедневно флуор.
Зъбите трябва да се почистват най-малко два пъти дневно с помощта на четка за зъби и слабо ароматизирана ниско абразивна флуоридна паста за зъби. Трябва да се избягват продукти, съдържащи натриев лаурил сулфат, тъй като те могат да допринесат за образуването на афтозни язви или афти.
Стимулатори на образуването на слюнка, като бонбони без захар и дъвки, могат да се използват за стимулиране на потока на слюнката, когато има останали функциониращи слюнчени жлези.
Добавянето на подобрители на вкуса, като билки, подправки и плодови екстракти, може да направи храната по-вкусна за пациентите и така да отделят повече слюнка.
Птилиазъм (хиперсаливация)
В рубриката нарушения на слюнчената секреция се вклюва и птилиазъм. Птиализмът най-често се появява при бременни жени, които страдат от екстремно гадене и сутрешно гадене (наречено hyperemesis gravidarum). Точната причина за птиализма по време на бременност остава несигурна, но променящите се хормони играят роля.
Киселините и гаденето могат да подтикнат слюнчените жлези да произвеждат повече слюнка, за да покрият хранопровода и да предпазят от дразненето на устата и гърлото, което се случва при често повръщане.
Лечение на птиализъм
Няма едно лекарство за птиализъм. Но някои от тези стратегии могат да помогнат за справяне с проблема:
- Прием на достатъчно вода — Приемането на вода често, на малки глътки може да помогне за преглътване на излишната слюнка, без да се утежнява гаденето.
- Правилно хранене — Приемането на по-малки порции храна, но по-често и избягването на прекалено нишестените храни, като бял хляб могат да облекчат състоянието.
- Използване на дъвка — Дъвченето на дъвка без захар или смученето на твърди бонбони без захар може да улесни поглъщането на излишната слюнка.
Заглавно изображение: Pereru, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Нарушения на слюнчената секреция МКБ K11.7
- Трудност при преглъщане
- Дрезгав глас
- Повишено отделяне на слюнка
- Сухота в устата
- Необичайно силна жажда
- Трудно говорене
Лечение на Нарушения на слюнчената секреция МКБ K11.7
Библиография
https://www.brighamandwomens.org/assets/BWH/surgery/oral-medicine-and-dentistry/pdfs/xerostomia-bwh.pdf
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-mouth/symptoms-causes/syc-20356048
https://oralcancerfoundation.org/complications/xerostomia/
https://oralb.com/en-us/oral-health/conditions/ptyalism/what-is-ptyalism
Коментари към Нарушения на слюнчената секреция МКБ K11.7