Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на устната кухина, слюнчените жлези и челюстите Други болести на твърдите тъкани на зъбите Патологична резорбция на зъбите

Патологична резорбция на зъбите МКБ K03.3

от 03 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Виктория Калудова
Патологична резорбция на зъбите МКБ K03.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Смущенията в процесите на резорбция на корените на млечните зъби могат да се изразят или в забавяне и даже пълна липса на резорбция, или в преждевременна резорбция.

Патологична резорбция на зъбите е процес, при който всички или част от зъбите са с нарушена структура поради активиране на вродената способност на организма да отстранява минерализираната тъкан чрез клетки остеокласти. Това може да се дължи на травма, инфекция или хиперплазия.

Резорбцията е патологичен процес, който е труден за диагностициране, заради разнообразните си етиологични фактори и клинични симптоми. Ключовите клетки, участващи в резорбцията на зъбите, са остеокласти.

Резорбцията може да бъде класифицирана като вътрешна и външна резорбция. Вътрешната резорбция е по-рядко срещано явление в сравнение с външната резорбция. Ранната диагноза е ключовият фактор за успешният контрол на резорбтивните лезии.

Вътрешна резорбция

Грижа за зъбитеВътрешната резорбция първоначално може да се представи като зона с розов цвят в коронката на зъба. Това състояние се обозначава като розов зъб на Мумери. Може да се представи и като случайна, рентгенографска находка. Рентгенологично може да се манифестира като различно оцветена зона в кореновия канал или каналът да изглежда склерозиран.

Счита се, че хроничното пулпно възпаление е причина за вътрешна резорбция. Пулпата е жизненоважна, тя осигурява на остеокластите хранителни вещества. Ако пулпата некрозира, резорбцията ще спре, освен ако не са налични странични канали, които да снабдяват остеокластите с хранителни вещества.

Външна резорбция

Външната резорбция е загубата на зъбна структура от външната повърхност на зъба. Тя може да бъде допълнително разделена в следните категории:

  • възпалителна — възниква след продължително въздействие, водещо до продължаваща патологична резорбция. Обикновено се причинява от увреждане на пародонталния лигамент, изсушаване на кореновата повърхност, излагане на налягане. Този процес може да протече бързо.
  • повърхностна — известна също като преходна възпалителна резорбция. Това е самоограничаващ се процес и е често и случайна рентгенографска находка. Преходната възпалителна резорбция претърпява оздравяване и трябва да се наблюдава само. Причинява се от локализирано и ограничено нараняване на кореновата повърхност или околните тъкани.
  • цервикална — локализирана е резорбтивна лезия в цервикалната област на зъба, под епитела. Това рядко включва пулпата. Продължителното възпаление води до вертикален и хоризонтален растеж на лезията. Обикновено се причинява от травма, лечение на пародонта или избелване на зъбите.
  • множествената идиопатична резорбция на цервикалната област на зъба, е когато минимум 3 зъба са засегнати от резорбцията без видима причина.

Външната заместителна резорбция възниква след анкилоза на корена на алвеоларната кост. Зъбната тъкан се резорбира и се заменя с костна. Този процес не е напълно изяснен.

Как протича резорбцията?

Поправка на зъбПатологична резорбция на зъбите протича на два етапа — разграждане на неорганичната минерална структура, последвано от разпадане на органичната матрица. Разграждането на неорганичната кристална структура се предизвиква от ензими като кисела фосфатаза и въглеродна анхидраза II, присъстващи в остеокластите.

Тези ензими се синтезират в ендоплазмения ретикулум, транспортират се до комплексите на Голджи и се преместват до разрошената граница в транспортните везикули, където те отделят съдържанието си в запечатаното отделение до костната повърхност.

Разпадането на органичната матрица е причинено от ензимите цистеин протеиназа, колагеназа и матрична металопротеиназа. Цистеиновите протеиназни ензими действат при киселинно рН по-близо до разрошената граница, докато ензимите колагеназа и матрична металопротеиназа са активни в резорбционната костна повърхност, където рН е по-близо до неутрално поради буферния капацитет на разтварящите се костни соли.

След това неорганичните и органични продукти на разпада претърпяват ендоцитоза на разрошената граница, след което се преместват в транспортни везикули и тяхното извънклетъчно освобождаване се случва по протежение на мембраната срещу разрошената граница.

Съдовите промени в пулпата водят до хиперемия (локално кръвонапълване), причинявайки повишено кислородно напрежение, което води до ниски нива на рН, като по този начин привлича многобройни макрофаги на мястото.

Съединителната тъкан, след резорбтивната активност, може да претърпи метаплазия, за да образува гранулационна тъкан. Преобладаването на прогресираща инфекция причинява некроза на цялата пулпна тъкан и ограничава резорбтивния процес и това действа като защитен механизъм, възпрепятстващ нейното прогресиране.

Наличието на колатерално кръвоснабдяване през допълнителен канал от пародонталния лигамент до мястото на резорбция може да допринесе за поддържане на резорбтивния процес.

изображения: CC0 Public Domain

3.4/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Патологична резорбция на зъбите МКБ K03.3

  • Зъбен кариес
  • Болка в зъба
  • Повишена чувствителност на зъбите
  • Отслабен зъбен емайл

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Tooth_resorption
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3548344/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4040189/

Коментари към Патологична резорбция на зъбите МКБ K03.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Патологична резорбция на зъбите МКБ K03.3
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 10:45
    Коментирайте "Патологична резорбция на зъбите МКБ K03.3"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Зъби
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Вредни ли са за здравето рентгеновите снимки на зъбите?

преди 1922 дни, 19 часа и 44 мин.

Почиствали ли сте си зъбите с домашни средства?

преди 2679 дни, 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 22 часа и 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 13 часа и 49 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 1 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival