Белодробен оток МКБ J81
Белодробен оток е натрупване на течност във въздушните пространства на белодробния паренхим. Това води до нарушение в обмяната на газове и дихателна недостатъчност.
Има два вида белодробен оток: кардиогенен и некардиогенен. В тази рубрика разглеждаме некардиогенния остър белодробен оток.
Подробна информация за остър кардиогенен белодробен оток прочетете тук:
Некардиогенния белодробен оток може да се дължи на остър респираторен дистрес синдром при възрастни, бъбречна недостатъчност, белодробни поражения, причинени от тежка инфекция, сериозна травма.
При белодробния оток има излизане на течности от кръвоносните съдове в интерстициума. Той може да възникне или поради много високо налягане в кръвоносните съдове, или поради хипопротеинемия. Алвеолите се изпълват с течност, което води до затруднено дишане и хипоксемия.
Началото е внезапно. Най-честите симптоми на белодробния оток са задух и затруднено дишане. Други чести симптоми са лесна умора, задух при усилие, учестено дишане, слабост.
Белодробният оток обикновено се диагностицира чрез резултатите от физикалното изследване и рентгенография на гръден кош. Обикновено има избледняване на белодробния рисунък и разширение на пулмоналните съдове в горните полета. На аускултация се чуват дребни влажни хрипове.
Диференциална диагноза се прави с миокарден инфаркт.
Лечението на белодробния оток до голяма степен зависи от тежестта и причината за това състояние. Прилагат се диуретици перорално, а при по-тежки случаи и парентерално. При наличие на инфекция се назначават антибиотици. Ако нивото на кислород в кръвта е ниско, е необходимо подаване на кислород с маска или назален катетър. Понякога пациентите се поставят на механична вентилация.
Симптоми и признаци при Белодробен оток МКБ J81
- Затруднено дишане
- Недостиг на въздух
- Учестена сърдечна дейност (тахикардия)
- Кашлица
- Сухи свиркащи хрипове
- Тревожност
Коментари към Белодробен оток МКБ J81