Варикозни вени с неуточнени локализации МКБ I86.8
Към варикозни вени с неуточнени локализации спада варикозна язва на носната преграда.
Варикозни вени с неуточнени локализации представлява разширение, удължаване и нагъване на вените, свързано със загуба на функцията на клапният им апарат. Вариците са най-разпространеното заболяване на кръвоносните съдове. От него боледува само човекът, очевидно във връзка с неговия изправен стоеж. Някои автори считат, че близо 1/3 от населението на средният пояс на земята боледува от разширени вени. По-често е засегнат женския пол.
Варикозни вени с неуточнени локализации е полиетиологично. Преди всичко съществува фамилна предиспозиция за поява на варици. Има и редица предразполагащи фактори - вродена слабост на медията, като елемент от една обща конституционална слабост на съединителната тъкан и мезенхима, някои клапни малформации, наличие на артеровенозни шънтове, ендокринни смущения по време на бременността, дегенеративни и инволутивни изменения на съдовата стена при възрастни хора и други. За появата на първичните (есенциални) варици играят роля и някои други фактори като - продължителният ортостатизъм и повишеното вътрекоремно налягане при определени професии, както и относителният инактивитет на долните крайници в днешният застоял живот на автоматизация. Вторичните варици пък са резултат на прекарана дълбока венозна тромбоза.
Затрудненото оттичане на венозната кръв и високото гравитационно налягане в изправено положение, при наличие на предразполагащи фактори постепенно предизвикват клапната недостатъчност. Венозната хипертония предизвиква постепенно инсуфициенция и на колатералните вени. При варици на долните крайници, при движение мускулатурата на краката изцежда част от венозната кръв, поради което болните получават временно облекчение, но при по-продължително неподвижно изправено положение венозният рефлукс създава условия за промяна в микроциркулацията и тъканния метаболизъм, които постепенно, с течение на времето водят до повишена капилярна пропускливост, до отоци и трофични промени на кожата и подкожната тъкан.
Клиничната картина при варикозни вени с неуточнени локализации зависи от локализацията на процеса. Първичната варикоза може да засегне голямата, малката или и двете подкожни вени. Тя може да бъде едностранна или двустранна. Според вида им вариците биват: стволови (неразклонени), пръснати, смесени и метлообразни интрадермални (микроварици). Субективните оплаквания биват различно изразени. В стадия на компенсация може дълги години да няма никакви оплаквания, но в стадия на декомпенсация се явяват лесна уморяемост, тежест и тъпи болки в краката привечер и неголеми отоци около глезените, които изчезват след нощен покой. В по-напредналите стадии се появяват трофични промени в долната трета на подбедрицата - най-напред петнисти, а после дифузни кафяви пигментации, изтъняване на кожата и индурации на подкожието. Може да има сърбежи и да се развие истински застоен дерматит и дори генерализирана екзема. В зоната около глезените трофичните промени са най-силно изразени. Там най-често се появяват и варикозните язви, които много трудно заздравяват.
Диагнозата варикозни вени с неуточнени локализации по принцип не създава затруднения. Използват се различни изследвания като Доплер-ултразвуково изследване, компютърен-томографско изследване, ядрено-магнитен резонанс и други.
Лечението на варикозни вени с неуточнени локализации е хирургично. Противопоказания има само при много възрастни, при страдащи от сериозни други заболявания и при бременни жени. Венотонизиращите медикаменти не отстраняват страданието, но намаляват капилярния пермеабилитет и подобряват микроциркулацията, поради което са показани в стадиите с отоци и субективни оплаквания, при които не се предвижда оперативно лечение. Със склерозираща терапия се предизвиква по химичен път коагулация на кръвта във вената и асептичен възпалителен процес, с последваща облитерация. Като самостоятелен метод склерозиращата терапия се прилага в ограничени случаи - при малки пръснати варици, при резидуални варици като допълнение на хирургично лечение и при металообразните микроварици. Съвременното хирургично лечение на варикозната болест се свежда до отстраняване на цялата засегната подкожна вена заедно с нейните варикозно променени клонове и прерязване между лигатури на инсуфициентните перфорантни вени.
Симптоми и признаци при Варикозни вени с неуточнени локализации МКБ I86.8
- Оток на краката
- Дрезгав глас
- Екзема
- Слабост в мускулите на краката
- Подуване в областта на краката
- Оток в областта на глезена
Коментари към Варикозни вени с неуточнени локализации МКБ I86.8