Остър ревматичен перикардит МКБ I01.0
Ревматизмът е системно възпалително заболяване на съединителната тъкан вследствие на остра инфекция с бета - хемолитичен стрептокок от група А, изявяващо се най-често в детска възраст и засягащо предимно ставите, сърцето, кожата и централната нервна система. Има системен характер. Острият ревматичен перикардит представлява остро възпалително заболяване на околосърдечната торбичка (сърдечния перикард) и се явява като усложнение само при 5-10 % от болните с ревматизъм.
Причина за развитието на остър ревматичен перикардит най-често е бета - хемолитичният стрептокок от група А.
Клиничната картина на острия ревматичен перикардит протича с типична гръдна болка (основен симптом), локализирана ретростернално или вляво прекордиално. Болката може да ирадиира към върха на трапецовидния мускул, шията и лявото рамо. Гръдната болка се облекчава при ставане и навеждане напред.
Заболяването остър ревматичен перикардит се съчетава с астено - адинамичен синдром и субфебрилитет. При набиране на ексудат в перикардната торбичка оплакванията на пациента и клиничните прояви зависят както от количеството на перикардния излив, така и от бързината на неговото събиране.
Диагнозата остър ревматичен перикардит се поставя въз основа на клиничните данни, лабораторните и инструментални изследвания. При физикалното изследване патогномоничен белег е перикардното триене, възникващо от контакта между париеталния и висцералния лист на перикарда.
За доказване на перикардит се използват следните инструментални изследвания:
Диагнозата ревматизъм може да се постави при наличието само на хорея минор или кардит.
Диференциална диагноза на острия ревматичен перикардит може да се направи с:
- реактивни артрити;
- системен лупус еритематодес;
- перикардити с друга етиология.
Лечението на ревматизма се провежда с антибиотици от групата на пеницилините, кортико препарати и салицилати. Лечението на острият ревматичен перикардит включва прилагане на нестероидни противовъзпалителни средства и кортикостероиди.
Симптоми и признаци при Остър ревматичен перикардит МКБ I01.0
- Умора
- Повишена телесна температура
- Затруднено дишане
- Учестена сърдечна дейност (тахикардия)
- Болка в гръдната област
- Тревожност
Коментари към Остър ревматичен перикардит МКБ I01.0