Дегенерация на макулата и задния полюс МКБ H35.3
Към дегенерация на макулата и задния полюс спадат ангиоидни ивици на макулата, кисти на макулата, дегенеративни друзи на макулата, сбръчкване на макулата, дегенерация на Kuhnt-Junius, старческа дегенерация на макулата и токсична макулопатия.
Ангиоидни ивици на макулата се появяват в резултат на патологични промени на ниво мембраната на Брух. При някои заболявания, като болестта на Пейджет, мембраната на Брух може да калцифицира и да придобие повишена чупливост, с последващо развитие на пукнатини. Смята се, че патологичното състояние може да се дължи и на дифузно-еластична дегенерация на мембраната на Брух, отлагане на желязо в еластичните влакна на мембранат, дължащо се на хемолиза и увреждане на нейната трофика, поради застой и оклузия на малки съдове. Появата на ангиоидни ивици на макулата може да бъде свързана с болест на Пейджет, синдром на Ехлер-Данлос, сърповидно-клетъчна анемия, наследствена сфероцитоза, акромегалия, захарен диабет, хемохроматоза, идиопатична тромбоцитопатична пурпура, дифузна липоматоза, късогледство, неврофиброматоза, епилепсия, синдром на Стърдж-Вебър, травма и други. Състоянието, обикновено, протича безсимптомно. По време на прегледа, ангиоидните ивици се наблюдават под формата на линейни сиви или тъмно червени линии, с назъбени ръбове, разположени под нормалните кръвоносни съдове на ретината. За уточняване на диагнозата се провежда флуоресцеинова ангиография. Лечението на ангиодните ивици включва прилагането на лазерна фотокоагулация и хирургично отстраняване на дефекта.
Друзите на макулата представляват малки жълти или бели натрупвания на екстрацелуларен материал, който се разполага между мембраната на Брух и пигментния епител на ретината на окото. Наличието на по-големи и по-многобройни друзи в макулата е често срещан признак, свързан с възрастова дегенерация на макулата.
Отворът на макулата представлява малък дефект, намиращ се в ретината на окото. Причина за поява на отвор на макулата може да бъде свиване на стъкловидното тяло. С напредване на възрастта, стъкловидното тяло става по-дебело и започва да се отдръпва от ретината. При наличие на здраво прикрепено към ретината стъкловидно тяло, при отдръпването може да се стигне до появата на отвор. Други причини за възникване на овор на макулата са захарен диабет, тежко късогледство, болест на Бест, травма на окото. Клинически, състоянието се проявява със замъгляване и нарушаване на централното зрение. Лечението е хирургично.
Старческа дегенерация на макулата е състояние, което засяга възрастни пациенти и води до загуба на централното зрение, поради увреждане на ретината. Съществуват два основни вида старческа дегенерация на макулата- атрофична форма и ексудативна форма. При атрофичната форма се наблюдава постепенно разрушаване на клетки в макулата, което води до постепенно замъгляване на централното зрение. Характеризира се с появата на друзи, разположени в задната част на окото и се обективизират чрез биомикроскопия или офталмоскопия. Атрофичната форма на заболяването се среща много по-често от ексудативната. Ексудативната форма се характеризира с поява на анормални кръвоносни съдове под ретината. Тези кръвоносни съдове предизвикват кървене, ексудация и скарификация на ретината, водещо до нарушаване на централното зрение. Клинически, старческата дегенерация на макулата се проявява със замъглено зрение, поява на скотоми, метморфопсия (нарушена форма на обектите) и микропсия. Диагнозата се поставя след измерване на зрителната острота и изследване на ретината, флуоресцентна ангиография, оптична кохерентна томография, микропериметрия. Лечението на заболяването се осъществява чрез лазерна терапия и фотодинамична терапия.
Лечението на дегенерация на макулата и задния полюс е комплексно и зависи от конкретното увреждане. Осъществява се от специалист офталмолог.
Симптоми и признаци при Дегенерация на макулата и задния полюс МКБ H35.3
- Зрителни нарушения
- Промени в зрението
- Симптоми, свързани с очите
- Замъглено зрение
- Загуба на зрението
- Болка в окото
Коментари към Дегенерация на макулата и задния полюс МКБ H35.3