Други лакунарни синдроми (I60-I67ї) МКБ G46.7
Лакунарният инсулт представлява нарушение на мозъчното кръвообръщение, което се дължи на дълбоко проникваща артерия, генерирано от специфична съдова патология.
Рисковите фактори за лакунарен инсулт включват: захарен диабет, хиперлипидемия, тютюнопушене.
Най-честите причини за възникването на лакунарен инфаркт са: липохиалиноза и фибриноидна некроза, атерома, кръвоизлив при руптура на аневризма, емболия, тромбоза и някои редки причини, като например полицитемия, васкулити, хроничен невросифилис, автоимунни нарушения, невроцистециркоза, злоупотреба с наркотици и др.
Лакунарните инфаркти възникват главно в базалните ганглии, лентикуларното ядро, по-специално путамен, таламуса, бялото вещество на вътрешната капсула, понс и centrum semiovale. Повечето от лакунарните инфаркти възникват на територията на дълбоките артерии, главно клоновете на средната мозъчна артерия, предната мозъчна артерия, предната хороидална артерия, базиларната артерия, задната мозъчна артерия.
Лакунарните инсулти протичат в пет клинични форми, за които са характерни специфични признаци и симптоми:
- Чисто двигателен лакунарен синдром
- Чисто сетивен лакунарен синдром
- Сензомоторен инсулт
- Атаксична хемипареза
- Дизартрия/тромава ръка
В рубриката други лакунарни синдроми са разгледани последните три синдрома.
Сензомоторен инсулт - представлява малък, дълбоко разположен в мозъка инфаркт, който причинява моторни и сетивни дефицити. Наблюдават се поражения на таламуса, вътрешната капсула, путамен и понс.
Атаксична хемипареза - представлява комбинация от хомолатерална атаксия и бедрена пареза. Атаксичната хемипареза възниква при около 18% от случаите с лакунарен инфаркт.
Клиничната картина протича със слабост на долния крайник, особено на глезена и пръстите, положителен рефлекс на Бабински, дизметрия на ръката и крака от една и съща страна на тялото. Някои от пациентите имат също преходни парестезии.
Лезиите, които едновременно засягат пирамидната система (слабост) и подлежащите фронтопонтоцеребеларни системи (атаксия), предизвикват атаксична хемипареза. Корона радиата и предния край на вътрешната капсула са най-често засегнатите места.
Подобрение на състоянието настъпва обикновено в рамките на дни или седмици. Понякога хемипарезата отзвучава, а атаксията остава.
Дизартрия/тромава ръка - представлява комбинация от лицева слабост, тежка дизартрия и дисфагия, с лека слабост и тромавост в ръката. Този синдром е вариант на атаксичната хемипареза.
Намерени са лезии в горната парамедиална основа на понса, вътрешната капсула.
Прогнозата на други лакунарни синдроми като цяло е благоприятна.
Диагнозата се поставя на базата на анамнезата, физикалното изследване и резултатите от инструменталните изследвания. Главно приложение намират компютърната аксиална томография и ядрено-магнитния резонанс.
Лечението е основно консервативно и включва антиагреганти, антикоагуланти, понижаващи кръвното налягане средства. Необходимо е премахване или контрол на рисковите фактори.
Други лакунарни синдроми могат да се наблюдават при следните състояния:
Субарахноидален кръвоизлив
Подробна информация за субарахноидален кръвоизлив можете да прочетете тук:
Вътремозъчен кръвоизлив
Подробна информация за вътремозъчен кръвоизлив можете да прочетете тук:
Друг нетравматичен вътремозъчен кръвоизлив
Подробна информация за друг нетравматичен вътремозъчен кръвоизлив можете да прочетете тук:
Мозъчен инфаркт
Подробна информация за мозъчен инфаркт можете да прочетете тук:
Инсулт, неуточнен като кръвоизлив или инфаркт
Подробна информация за инсулт, неуточнен като кръвоизлив или инфаркт можете да прочетете тук:
Оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт
Подробна информация за оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт можете да прочетете тук:
Оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт
Подробна информация за оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт можете да прочетете тук:
Други мозъчносъдови болести
Подробна информация за други мозъчносъдови болести можете да прочетете тук:
Коментари към Други лакунарни синдроми (I60-I67ї) МКБ G46.7