Чисто двигателен лакунарен синдром (I60-I67ї) МКБ G46.5
Лакунарният инсулт е остро нарушение на мозъчното кръвообръщение, което се дължи на запушване на една от артериите, които доставят кръв към дълбоките структури на мозъка.
Състоянието съставлява около 25% от всички исхемични инсулти. Наблюдават се по-често при мъжете и при хората от африкански, мексикански и китайски произход.
Лакунарният инсулт се проявява с пет клинични форми:
- чисто двигателен лакунарен синдром
- атаксична хемипареза
- дизартрия/тромава ръка
- чисто сензорен лакунарен синдром
- смесен сензомоторен лакунарен синдром
Чисто двигателен лакунарен синдром е най-често срещаната клинична форма и съставлява 35-55% от лакунарните инсулти.
Чисто двигателният лакунарен синдром може да се наблюдава при следните състояния:
Субарахноидален кръвоизлив
Подробна информация за субарахноидален кръвоизлив можете да прочетете тук:
Вътремозъчен кръвоизлив
Подробна информация за вътремозъчен кръвоизлив можете да прочетете тук:
Друг нетравматичен вътремозъчен кръвоизлив
Подробна информация за друг нетравматичен вътремозъчен кръвоизлив можете да прочетете тук:
Мозъчен инфаркт
Подробна информация за мозъчен инфаркт можете да прочетете тук:
Инсулт, неуточнен като кръвоизлив или инфаркт
Подробна информация за инсулт, неуточнен като кръвоизлив или инфаркт можете да прочетете тук:
Оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт
Подробна информация за оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт можете да прочетете тук:
Оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт
Подробна информация за оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт можете да прочетете тук:
Други мозъчносъдови болести
Подробна информация за други мозъчносъдови болести можете да прочетете тук:
Състоянието се дължи на запушване на пенетриращите клонове на артерия церебри медия, артерия базиларис и артерия вертебралис. Съответните лезии се появяват в дълбоките ядра на мозъка, понс или задния край на капсула интерна. По-рядко се засягат дълбоките слоеве на бялото мозъчно вещество, предния край на капсула интерна и малкия мозък.
Основните причини за артериалната оклузия включват:
- липохиалиноза (болест на малкия съд) - характеризира се с удебеляване на стената на съдовете и намаляване на техния лумен
- микроатером - натрупване на дегенеративен материал в интимата (вътрешния слой на стените на артериите), което води до запушването им
- емболия
- тромбоза
Рисковите фактори за чисто двигателен лакунарен синдром включват: напреднала възраст, хронична хипертония, захарен диабет, тютюнопушене. Лакунарните инсулти могат да се дължат също на патология на сънната артерия, както и на микроемболи от сърцето при предсърдно мъждене.
Симптомите при чисто двигателен лакунарен синдром могат да се появят изведнъж или постепенно. Засягат се задния край на вътрешната капсула, основата на понса и корона радиата. Симптомите включват хемипареза или хемиплегия, които обикновено засягат лицето, ръката или крака от едната страна. Могат също да се наблюдават дизартрия, дисфагия и преходни сетивни симптоми.
Диагнозата се поставя въз основа на образните диагностични методи - ядрено-магнитен резонанс и компютърна аксиална томография.
Лечението обикновено започва с активатор на тъканния плазминоген, приложен в рамките на три часа от началото на инсулта. Дават се също високи дози аспирин в рамките на 48 часа от началото на инцидента. За дългосрочна профилактика на рецидивите, се осъществява корекция на основните рискови фактори за лакунарен инфаркт, като хипертония, захарен диабет и тютюнопушене. При нужда се назначава физиотерапия.
Прогнозата на чисто двигателен лакунарен синдром е сравнително добра. Пациентите често се възстановяват, но ако бялото мозъчно вещество е сериозно засегнато, може да настъпи субкортикална деменция.
Коментари към Чисто двигателен лакунарен синдром (I60-I67ї) МКБ G46.5