Синдром при инсулт в мозъчния ствол (I60-I67ї) МКБ G46.3
Острото нарушение на мозъчното кръвообращение с недостиг на кислород, кръв и метаболити, поради нарушен кръвоток на вертебрална и/или базиларната артерия водят до инсулт в мозъчния ствол.
Синдром при инсулт в мозъчния ствол може да се наблюдава при следните състояния:
Субарахноидален кръвоизлив
Подробна информация за субарахноидален кръвоизлив можете да прочетете тук:
Вътремозъчен кръвоизлив
Подробна информация за вътремозъчен кръвоизлив можете да прочетете тук:
Друг нетравматичен вътремозъчен кръвоизлив
Подробна информация за друг нетравматичен вътремозъчен кръвоизлив можете да прочетете тук:
Мозъчен инфаркт
Подробна информация за мозъчен инфаркт можете да прочетете тук:
Инсулт, неуточнен като кръвоизлив или инфаркт
Подробна информация за инсулт, неуточнен като кръвоизлив или инфаркт можете да прочетете тук:
Оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт
Подробна информация за оклузия и стеноза на прецеребрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт можете да прочетете тук:
Оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт
Подробна информация за оклузия и стеноза на церебрални артерии, които не са предизвикали мозъчен инфаркт можете да прочетете тук:
Други мозъчносъдови болести
Подробна информация за други мозъчносъдови болести можете да прочетете тук:
Клинично инсултът на мозъчния ствол се проявяват със следните синдроми:
- Синдром на Вебер
- Синдром на Бенедикт
- Синдром на Клод
- Синдром на Фовил
- Синдром на Милард Гублер
- Синдром на Валенберг Захарченко
Етиологията е разнообразна. Най-често се касае за атеросклеротични промени на съдовете с клинично значима стеноза, мозъчни емболии, хипертонична криза, заболявания на кръвта, свързани с повишен вискозитет.
Като основни патогенетични моменти могат да се посочат:
- тромбоемболични оклузии на съдовете
- ангиодистоничен механизъм - при рязко понижаване на кръвното налягане с нарушаване на мозъчното кръвообращение
- вазоспазъм на кръвоснабдяващите тези структури съдове - при рязко покачване на кръвното налягане с отделяне на вазоактивни субстанции
Клиниката се представя с така наречените алтерниращи синдроми - на страната на увредата има засягане на черепно-мозъчни нерви, а на противоположната страна - проводникова симптоматика - най-често със сетивни синдроми или загуба на двигателна активност (парализа или пареза). Симптомите са от средния мозък, моста, продълговатия мозък и разположените в тях структури.
Синдроми от средния мозък
Синдром на Weber или вентромедиален синдром. Огнището на увреда е в мозъчното краче и обхваща пирамидния път и ядрото на окуломоторния нерв. Налице е оклузия на перфорантни артерии, излизащи директно от базиларната артерия. Клинично се проявява с конвергиращ страбизъм и контралатерална спастична хемипареза.
Синдром на Benedikt или дорзален синдром. Засегнати са червеното ядро (nucl. ruber), денторубралния път (tractus dentorubralis). Характеризира се с хомолатерална парализа на окуломоторния нерв (III) с конвергиращ страбизъм и птоза, контралатерална малкомозъчна симптоматика с интенционен тремор, дизметрия, атаксия.
Синдром на Claude - налице е оклузия на задната церебрална артерия. Характеризира се с парализа на окуломоторния нерв с птоза и конвергиращ страбизъм, контралатерална хемипареза, контралатерална атаксия и контралатерална хемиплегия на долната част на лицето, езика и рамото.
Синдроми от моста
Синдром на Fovil или тегментален синдром. Дължи се на оклузия на базиларната артерия. Засегнати са лицевия нерв и нерва отвеждач. Клинично се манифестира с хомолатерална парализа на лицевия нерв и отвеждащия нерв и контралатерална хемипареза, поради засягане на пирамидния път.
Синдром на Millard-Gubler или вентромедиален синдром. Засегнати са ядрото на лицевия нерв и пирамидния път. Синдромът протича с хомолатерална парализа на левия лицев нерв, понякога с увреждане и на отвеждащият нерв с диплопия, страбизъм и невъзможност за отвеждане на окото навън и контралатерална хемипареза от засягане на пирамидния път.
Синдроми от продълговатия мозък
Дорзолатерален синдром или синдром на Wallenberg-Захарченко се причинява от оклузия на артерия церебри постериор инфериор. Налице е засягане ядрата на блуждаещия нерв, нуклеус трактус спиналис нервис тригемини, ядрото на глософарингеалния нерв, симпатикови вегетативни влакна, спиноталамичния път, лемнискус медиалис, трактус спиноталамикус. Клинично се проявява с хомолатерална парализа на мекото небце, фаринкса и гласните връзки, синдром на Клод-Бернар-Хорнер (птоза, миоза енофталм и анхидроза), малкомозъчна атаксия с нистагъм и контралатерална загуба на повърхностна сетивност на тялото (без лицето).
Диагнозата се поставя след преглед от невролог, като важно значение има мозъчната ангиография и ядрено-магнитния резонанс за установяване на оклузии на мозъчните съдове. В допълнение могат да се ползват лабораторните изследвания на кръвта, изследване на офталмологичния статус, Доплер-сонография (метод за изследване на скоростта на кръвния ток и наличието на промени в съдовете).
Лечението на синдром при инсулт в мозъчния ствол се заключва в лечение на основната причина и ограничаване на пораженията - прилагат се антиагреганти, антикоагуланти, средства, понижаващи кръвното налягане, съдоразширяващи, ноотропни средства, противооточни средства (Манитол и Фурантрил). Възможно е оперативно отстраняване на тромба или ембола в ранен етап. В по-късен етап се включва рехабилитацията, с която се цели възстановяване на двигателните и сетивни възможности на пациента.
Симптоми и признаци при Синдром при инсулт в мозъчния ствол (I60-I67ї) МКБ G46.3
- Нистагъм
- Слабост на мускулите на езика
- Парализа от едната страна на мекото небце
- Адиадохокинеза
- Хлътнали в орбитите очи
- Хлътнали очи
Коментари към Синдром при инсулт в мозъчния ствол (I60-I67ї) МКБ G46.3