Вторичен паркинсонизъм МКБ G21
Вторичен паркинсонизъм включва всички форми на паркинсонов синдром, съпътстващи други заболявания.
Етиологията на паркинсоновия синдром е разнообразна - атеросклеротични промени в мозъчните съдове, постенцефалитно състояние, продължителна терапия с медикаменти, имащи като страничен ефект намаление на допамина в нервната система, отравяния с манган, въглероден оксид, хронично повтарящи се мозъчни травми и др.
Патоморфологично се установяват дегенеративни промени в субстанция нигра и стриарната допаминергична система, като при спадане на допаминовото ниво под 2/3 от нормата се развива клиничната манифестация на паркинсонизъм. Нарушено е равновесието допамин/ацетилхолин, при което нивото на ацетилхолин е повишено, намалено е нивото на допамин, серотонин и гамааминомаслената киселина - ГАБА (потискащ медиатор на централната нервна система).
Клинично паркинсонизмът се характеризира с асиметрични прояви на тремор в покой - статичен, ритмичен, изчезващ при сън и усилващ се при емоции. Установява се брадикинезия, която се характеризира с бавно изпълнение на волевите движения. Ригидността се усеща като сковаване на отделни части на тялото - при пасивно изследване на движенията, изследващия отбелязва известна пасивна съпротива. Пациентите пристъпват бавно, с изразена постурална нестабилност, изразяваща се в коригиране на промяната в центъра на тежестта със ситни крачки. Лицето е безизразно, застинало, с обилна мастна секреция, поради дисфункция на автономната нервна система. Налице е и орофациална дискинезия с неволеви движения на устата, езика (плезене, предъвкване), очите и цялото лице. Почеркът става ситен, нечетлив.
При атеросклеротичната генеза има хронична недостатъчност на мозъчното кръвообращение, водеща до енцефалопатични нервни нарушения. Характерно е съчетанието на симптоми от пирамидната и екстрапирамидната система, като в началото превалират пирамидната (промяна в силата и обема на волевите движения), а след това и екстрапирамидната симптоматика (промяна в мускулния тонус). Най-често атеросклеротичния процес засяга повече от една система, като паркинсонизмът се съчетава най-често със заболявания на сърдечно-съдовата система.
При токсична и лекарствена генеза на заболяването е характерен известен латентен период, през който възникват дегенеративни промени в нервната система. Необходимо е продължително влияние на ноксата (причината), за да се развият съществени патофизиологични промени в допаминовата обмяна. При ранно прекратяване действието на фактора е възможна пълна резолюция на симптомите.
При постенцефалитния паркинсонизъм е налице анамнеза за прекарана в миналото невроинфекция, при която се установяват промени в стрионигралната система, водещи до нарушен баланс на невромедиаторите.
Диагнозата на вторичния паркинсонизъм е сравнително лесна, ако се знае етиологичния агент.
Диференциална диагноза се прави предимно с болест на Паркинсон и други невродегенеративни заболявания.
Лечението на вторичния паркинсонизъм е симптоматично - необходимо е отстраняване влиянието на вредния фактор, а допаминовия дисбаланс се коригира с леводопамин, МАО-инхибитори и антихолинергици.
Прогнозата е добра. В голям процент от случаите има отшумяване на симптомите след отстраняване на фактора и заместително лечение, но е възможна и прогресия - до болест на Паркинсон, поради генетична предразположеност.
В рубриката вторичен паркинсонизъм са разгледани:
Злокачествен невролептичен синдром
Други форми на вторичен паркинсонизъм, предизвикан от лекарствени средства
Вторичен паркинсонизъм, предизвикан от други външни фактори
Постенцефалитен паркинсонизъм
Други форми на вторичен паркинсонизъм
Вторичен паркинсонизъм, неуточнен
Коментари към Вторичен паркинсонизъм МКБ G21