Преяждане, свързано с други психологични нарушения МКБ F50.4
Преяждането е често срещан проблем. То може да доведе до множество проблеми, вариращи от киселини в краткосрочен план до затлъстяване в дългосрочен. Установено е също така, че е свързано с редица симптоми на гастроинтестиналния тракт, включително коремна болка, особено в горните етажи, подуване на корема и диария.
За съжаление организмът се приспособява към преяждането, като освобождава допамин. Последният участва в усещането за удоволствие, а това насърчава приема на храна. Така че дори ако преяждането причинява болка и дискомфорт, след освобождаването на допамин, болният може да се почувства принуден да продължи да го прави.
Преяждане, свързано с други психологични нарушения, може да се дължи на стресогенни събития, като внезапна загуба на близък, злополука, раждане на дете и други.
- Емоционално хранене. Често обсъждано, емоционалното хранене се засяга като начин, по който по-специално жените се хранят, когато се чувстват разстроени или нещастни.
- Стресово хранене. Макар и тясно свързано с емоционалното хранене, е по-скоро предизвикано от тревожност, отколкото от депресията и може да бъде начин за подхранване на организма при преумора, когато не се отделя време за адекватни почивки или хранене.
- Пристрастеност към захарта. Сладките храни са особено пристрастяващи за много хора. Родителите трябва да бъдат бдителни над това дали децата им не развиват пристрастяване към захарта, тъй като ежедневната консумация на сладкиши в детска възраст е свързана с емоционални затруднения в зряла възраст, затлъстяване и кариеси.
- Хранене от скука. Представлява безсмислен подход към храната, при който липсата на стимулация в други области на живота води до хранене. Хората са склонни към поглъщане на прекалено големи порции, множество междинни хранения, пристрастяване към захар и бързо хранене.
Преяждането преразтяга стомаха извън нормалния му размер, за да се приспособи към голямото количество храна. Разширеният стомах комуникира с други органи, притиска ги, което създава дискомфорт. Той може да се изрази като усещане за умора, мудност или сънливост. Също така, дрехите се усещат по-стегнати.
Яденето на твърде много храна изисква по-усилена работа на органите. Те отделят допълнителни хормони и ензими, за да разграждат храната. За обработка на храната, стомахът произвежда солна киселина. В някои случаи на преяждане, тази киселина се връща обратно в хранопровода, което води до киселини. Консумирането на твърде много храна с високо съдържание на мазнини, завишават податливостта на киселини.
Метаболизмът се ускорява, тъй като се опитва да изгори тези допълнителни калории. След преяждане, в продължение на 30 минути, човек изпитва временно усещане за:
- топлина
- изпотяване
- виене на свят
Част от калориите, приети като храна, организмът използва за енергия на метаболитни процеси. Останалите се съхраняват под формата на мазнини. Консумирането на повече калории, отколкото човек изгаря, може да доведе до повишаване на теглото, респективно наднормено тегло и затлъстяване. Това увеличава риска от атеросклероза, диабет и други хронични здравословни проблеми.
Преяждането, особено с нездравословни храни, може да окаже своето влияние върху храносмилателната система. Храносмилателните ензими се отделят в ограничено количество, така че колкото повече е приетата храна, толкова по-дълго време е необходимо да се усвои.
Някои подходи след преяждане, свързано с други психологични нарушения включват:
- Без самообвинение - единични случаи на преяждане няма да повлияят върху здравословното състояние. Плюс това, прекалената вина за хранителните навици може да накара човек да изгради отвращение към себе си. Това от своя страна създава риск от влизането в нездравословен цикъл на преяждане и самообвиняване. Вместо това, човек трябва да реши какво да направи в бъдеще за себе си, за да предотврати повторни случаи.
- Разходка - една лека разходка ще помогне да се стимулира храносмилането. Важно е да не се влиза в силови тренировки и да не се прекалява с физическата активност непосредствено след преяждане. Интензивната тренировка преориентира кръвта към крайниците, вместо към стомаха, което ще забави храносмилането.
- Лягането за сън е противопоказно - чрез спането се губи шанс да бъдат изгорени някои от излишните калории, които човек е приел. Също така, когато легне с пълен стомах, храната може да се върне обратно и да се появи киселинен рефлукс.
- Без газирани напитки - ако човек е преял, газираните напитки са лоша идея. Чрез тях се поглъща газ, който да натовари храносмилателната система. Така ще се създаде чувство на още по-сериозно подуване.
- Хранене с внимание - важно за хора, склонни към преяждане, е да се научат да обръщат внимание на храната – аромат, консистенция, цвят. Поглъщането на малки хапки и доброто сдъвкване, помага за повишаване на удовлетвореността. Понякога отнема около 20 минути, в които стомахът изпраща сигнали на мозъка, че е пълен. Ако в първите 10 минути се приема бързо и голямо количество храна, то мозъкът не успява да обработи информацията.
Когнитивно-поведенческата терапия, индивидуалната терапия и груповата терапия често са полезни при лечение на преяждане, свързано с други психологични нарушения, като помагат на хората да следят хранителните си навици и да променят начина, по който се справят с трудни ситуации. В по-тежки случаи могат да се изпишат и антидепресанти.
Симптоми и признаци при Преяждане, свързано с други психологични нарушения МКБ F50.4
- Повишаване на тегло
- Симптоми, свързани със самочувствието
- Постоянни мисли за храна
- Компулсивно желание за ядене
- Заблуждаване на хората за поетото количество храна
- Неспособност да се преустанови навикът за постоянно хранене
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
АНТИМОНИУМ КРУДУМ 9 СН
АНТИМОНИУМ КРУДУМ 15 СН
Библиография
https://www.verywellmind.com/ten-types-of-overeating-22170
https://en.wikipedia.org/wiki/Overeating
https://www.mdanderson.org/publications/focused-on-health/What-happens-when-you-overeat.h23Z1592202.html
https://share.upmc.com/2018/11/portion-control-overeating/
https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-what-to-do-after-overeating
Коментари към Преяждане, свързано с други психологични нарушения МКБ F50.4