Дисоциативен ступор МКБ F44.2
Има различни видове ступор, но дисоциативният е доста рядко срещан. Въпреки това, симптомите могат да бъдат трудни за дефиниране. Обикновено човек, засегнат от дисоциативен ступор, не може да се движи или да усеща външна болка, но е буден или в безсъзнание. Приема се като страховито изживяване.
Както при повечето психични разстройства като депресия или друг вид проблеми във функционирането на мозъка, дисоциативният ступор се причинява главно от стрес или някакъв друг външен фактор — например травматично събитие. Има сериозен риск човек да изпита други психични заболявания след епизод на дисоциативен ступор.
Една от най-сериозните особености в симптомите на този тип ступор е, че засегнатото лице не спи или е в безсъзнание. Докато те обикновено не са в състояние да се движат или да говорят поради нарушаване на съзнанието, са наясно с обстоятелствата, които се случват около тях. Замъглено зрение и изтръпване на крайниците са два други признака, които често се появяват при хора, страдащи от дисоциативен ступор. Тези симптоми могат да бъдат плашещи за много болни.
Дисоциативният ступор е липсата на доброволно движение и отзивчивост към външни стимули, причинени от стрес или травматично преживяване, а не една от другите психологически причини. Сред симптомите се срещат:
- загуба на чувства
- загуба на чувствителност към болка
- треперене
- замъглено зрение
- частична или пълна парализа
- неотговарящи на външни стимули
- липса на реч
Хората, страдащи от дисоциативен ступор, могат да потърсят съвет и психотерапия. По този начин те ще се научат как да се справят по-добре с емоциите си, преди да развият депресия, което допълнително ще влоши тяхното медицинско състояние. Лечението на дисоциативен ступор е главно психотерапевтично. Въпреки че първичните симптоми на заболяването са главно физически, терапията се препоръчва, за да може засегнатия индивид по-лесно да се справи с последващите емоции. Тя се препоръчва с цел избягване възникването на депресивни състояния и задълбочаване на състоянието.
Коментари към Дисоциативен ступор МКБ F44.2