Тежък депресивен епизод с психотични симптоми МКБ F32.3
Психотичната депресия, известна също като голямо депресивно разстройство с психотични особености, е сериозно състояние, което изисква незабавно лечение и внимателно наблюдение от медицински специалист.
Тежък депресивен епизод с психотични симптоми е често срещано психично разстройство, което може да повлияе негативно на много области от живота на засегнатия. То влияе на настроението и поведението, както и на различни физически функции, включително апетит и сън. Хората с голяма депресия често губят интерес към дейностите, които някога са харесвали. Понякога те дори могат да се чувстват сякаш животът не си заслужава.
Някои събития, които предизвикват реактивна депресия, могат да включват:
- Смъртта на любим човек.
- Неочакван край на връзка.
- Загуба на работа.
- Катастрофа.
Изчислено е, че около 20% от хората с голяма депресия имат симптоми на психоза. Тази комбинация понякога се нарича психотична депресия. Тя кара хората да виждат, чуват или вярват на неща, които не са реални. Засяга приблизително 1 на всеки 4 човека, приети в болница по повод на депресия.
Повечето пациенти с психотична депресия съобщават за начален епизод между 20 и 40 годишна възраст. Докато психотичната депресия може да бъде хронична (с продължителност повече от 2 години), повечето депресивни епизоди траят по-малко от 24 месеца. За разлика от психотични разстройства като шизофрения и шизоафективно разстройство, пациентите с психотична депресия обикновено функционират добре между епизодите, както в социално, така и в професионално отношение.
Точната причина за психотичната депресия не е известна. Въпреки това, хората със семейни или лични данни за психични разстройства са по-склонни да развият този тип депресия. Състоянието може да се прояви или самостоятелно, или заедно с друго психично заболяване. Други проучвания твърдят, че комбинация от гени и стрес може да повлияе на производството на определени вещества в мозъка, допринасяйки за развитието на психотична депресия. Психичното разстройство може да бъде предизвикано и от промени в баланса на хормоните в тялото.
Голямо депресивно разстройство с характеристики на психоза, означава, че съдържанието на халюцинациите и заблудите е в съответствие с типични депресивни теми за болния. Те могат да допълнят симптоматиката чувство за:
- неадекватност
- безполезност
- вина
Симптомите на голяма депресия включват:
- умора
- раздразнителност
- трудно концентриране
- чувство на безнадеждност или безпомощност
- чувство на безполезност или ненавист
- социална изолация
- загубата на интерес към дейности, които до момента са били приятни
- сънят е твърде малко или прекалено много
- промени в апетита
- внезапна загуба на тегло или напълняване
- мисли за самоубийство
Психозата се характеризира със загуба на контакт с реалността. Симптомите на психоза включват заблуди, фалшиви убеждения и фалшиви възприятия и халюцинации, било то с виждане или чуване на неща, които не присъстват реално. Психотичните симптоми са склонни да се развиват, след като човек вече е имал няколко епизода на депресия без психоза. Веднъж появили се, психотичните симптоми придружават отново всеки бъдещ депресивен епизод.
Някои хора развиват фалшиви убеждения за собственото си здраве, като например вярват, че имат рак, а в действителност нямат такова заболяване. Други чуват гласове, които ги критикуват, казвайки неща като "не си достатъчно добър" или "не заслужаваш да живееш." Тези заблуди и халюцинации изглеждат реални за човека, който ги преживява. Понякога могат да го паникьосат, че да нарани себе си или околните. Ето защо е важно за човек с психотична депресия да потърси помощ възможно най-скоро.
Психотичната депресия е сериозно и опасно състояние, на което трябва да се обърне сериозно внимание. Извършва се преглед, при който болният се разпитва относно симптомите и медицинската му история. В допълнение се изследват още пълна кръвна картина и урина, за да бъдат изключени други възможни заболявания. Ако лицето има фамилна анамнеза за биполярно разстройство, трябва да се изключат и манийни или хипоманийни епизоди. Такава оценка не потвърждава или отхвърля възможността за биполярно разстройство, но може да помогне да се избегне погрешната диагноза.
За да бъде диагностицирана психотична депресия, човек трябва да проявява симптоми на голяма депресия, както и симптоми на психоза, сред които:
- заблуди
- халюцинации
- параноя
Понастоящем няма конкретни лечения специално за психотична депресия. Въпреки това, състоянието може да бъде контролирано с комбинация от антидепресанти и антипсихотични лекарства. Тези медикаменти влияят на невротрансмитерите в мозъка, които често са извън нормалния си баланс. В много случаи се използва селективен инхибитор на обратното захващане на серотонин (SSRI), заедно с един от следните антипсихотици:
Olanzapine може да бъде ефективна монотерапия при психотична депресия, дори и някои доказателства да сочат, че той е неефективен по този начин. Монотерапията с Quetiapine може да бъде особено полезна при психотична депресия, тъй като има както антидепресантни, така и антипсихотични ефекти и приемлив профил на поносимост в сравнение с други атипични антипсихотици. Сегашното лечение на психотична депресия, основано на лекарства, е сравнително добро, но може да предизвика странични ефекти като гадене, главоболие, замаяност и повишаване на телесното тегло. Трицикличните антидепресанти могат да бъдат особено опасни, тъй като предозирането причинява фатални сърдечни аритмии.
Често на лекарствата им отнема няколко седмици или месеци дори, за да подействат достатъчно ефективно. При тежки случаи на психотична депресия може да се наложи хоспитализация за няколко дни, особено ако са направени опити за самоубийство.
Прогнозите за болен с тежък депресивен епизод с психотични симптоми варират в зависимост от това колко бързо се повлияват от лечение. В повечето случаи обаче, психотичната депресия може да бъде лекувана ефективно. Важно е постоянство и сериозно отношение към лечението, защото лекарства се приемат за продължителен период от време, с цел да бъде предотвратена отново появата на симптоми. Семействата на хора, които са имали психотична депресия, са изложени на повишен риск както за психотична депресия, така и за шизофрения.
Ако човек сам усеща, че не е на себе си или ако някой друг в живота му го забелязва, то тогава не бива да се пренебрегва. Има възможности за лечение. Дори ако смята, че просто преживява нормален период в депресия, съществуват начини, които да ви помогнат на засегнатия да остане здрав и да излезе от ситуацията много по-бързо. Депресията от всякакъв вид е лечима и няма причина човек да страда мълчаливо, когато не е необходимо.
Симптоми и признаци при Тежък депресивен епизод с психотични симптоми МКБ F32.3
ВсичкиПродукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
АНАФРАНИЛ таблетки 25 мг * 30
АНАФРАНИЛ таблетки 10 мг * 30
Библиография
https://www.healthline.com/health/depression/psychotic-depression
https://www.webmd.com/depression/guide/psychotic-depression#1
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323193.php
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychotic_depression
https://www.betterhelp.com/advice/depression/how-is-reactive-depression-different-from-other-depressions/
Коментари към Тежък депресивен епизод с психотични симптоми МКБ F32.3
Йордан Пеев
Това нещо лечимо ли е или се пият лекарства цял живот
Обсъдете състоянието с лекуващия психиатър, запознат със симптоматиката и диагнозата на пациента.
Това нещо лечимо ли е или се пият лекарства цял живот