Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Доброкачествени новообразувания Доброкачествено новообразувание на пикочните органи Бъбречно легенче

Бъбречно легенче МКБ D30.1

от 30 май 2017г., обновено на 08 дек 2022г.
Бъбречно легенче МКБ D30.1 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Бъбречното легенче е структура, която присъства във всеки бъбрек. Бъбречното легенче е фуниевидна кухина, в която се събира крайният продукт от работата на бъбреците (урината), то се свързва с най-горната част на уретера и участва в евакуацията на урината навън от организма.

Подробна информация за анатомичната структура ще намерите в:

»Бъбрек (ren, nephros)

В бъбречното легенче е възможно да бъдат открити множество тумори с доброкачествен и злокачествен характер, доброкачествените новообразувания на бъбречното легенче са от епителен (уротелиален папилом, обърнат папилом, вилозен аденом и др.), и от мезенхимен произход (лейомиом, хемангиом, неврофибром). Те представляват около 9% от всички неоплазми на пикочните пътища и 10% от бъбречните тумори.

Най-често срещаните доброкачествени новообразувания на бъбречното легенче включват:

Фиброепителен полип

Фиброепителен полипФиброепителиалните полипи са доброкачествени лезии на лигавицата. Откриват се по лигавицата на бъбречното легенче и уретера, срещат се рядко в клиничната практика. Етиологията на фиброепителиалните полипи е неясна, но в голяма част от случаите те се свързват с възпалителен процес или са вродени.

Епидемиология

Полипите се откриват предимно при млади хора, но са описани случаи в детска и напреднала възраст. По-често срещани са при мъжете.

Клинична картина

Клинично полипът се представя с болка и хематурия (кръв в урината). Могат да бъдат доказани с интравенозна урография, при която се наблюдава дефект в изпълването.

Диагноза

Макроскопски полипите изглеждат груби, единични или множествени, месести и меки. Предимно с окръглена форма и лобулизирани (на делчета).

Хистологично полипите се характеризират с екзофитна проекция на влакнеста тъкан, покрити са с лигавица с различна степен на възпаление.

Изображение: www.researchgate.net

Кистичен хамартом

Кистичен хамартомКистичният хамартом е рядък доброкачествен тумор на бъбречното легенче. Среща се по-често при жени в пременопаузална възраст.

Известно е, че туморите възникват в бъбречното легенче, представляват твърди кистични формации повечето, от които са доброкачествени, но са описани и случаи с малигнена дегенерация.

Изображение: https://pubs.rsna.org


Възпалителен псевдотумор

Възпалителен псевдотуморВъзпалителният псевдотумор, известен още като псевдосаркоматична миофибробластична пролиферация или възпалителен миофибробластен тумор, е рядко срещано заболяване на бъбречното легенче и горните отдели на уринарния тракт.

Този псевдотумор се среща в широк възрастов диапазон, но предимно при възрастни. Въпреки че не са съобщени рецидиви или метастази е известен случай, в който се свързва със саркома.

Хистологична диагноза

Възпалителният псевдотумор се характеризира с пролиферация на вретеновидни клетки, смесени с клетъчен инфилтрат. Известни са три хистологични варианта, лезиите са описани като миксоидни съдови, компактни вретеновидни и хипоклетъчни фиброзни.

Изображение: www.spandidos-publications.com

Уротелиален полип

Уротелиален полипПредставлява рядък тумор на бъбречното легенче, който е бил наблюдаван предимно при деца и хора в напреднала възраст. Обикновено се открива случайно. Понякога се изявяват с хематурия.

Тези полипи са предимно малки лезии с размер около няколко милиметра в диаметър, рядко се дават за хистологична оценка. Хистологично тези лезии имат тънка фиброваскуларна сърцевина, покрити са от лигавица с нормална дебелина.

Изображение: www.researchgate.net



Обърнат папилом

Обърнат папиломОбърнатият папилом е много рядко срещан тумор на бъбречното легенче. Срещат се предимно при възрастни, по-често боледуват мъжете.

Клинична картина

Клинично някои папиломи се проявяват с безболезнена хематурия, болка в гърба или бъбречна колика.

Диагноза

Откриват се с интраваскуларна урография.

Лечение

Обърнатите папиломи са доброкачествени неоплазми, които се лекуват с локална ексцизия (изрязва се само засегнатата част). В дългосрочен план прогнозата е неясна, при някои случаи се наблюдава съпътстващо злокачествено образувание, поради което се препоръчва дълъг период на проследяване.

Изображение: www.researchgate.net

Екстраадренален феохромоцитом

Екстраадренален феохромоцитомЕкстраадреналния феохромоцитом или параганнглиом е тумор, който в редки случаи се развива в бъбречното легенче.

Диагноза

Магнитният резонанс и компютърната томография са предпочитани изследвани за образна диагностика, защото в този случай с тях се избягва опасността от хипертонична криза по време на изследването, за разлика от интравенозната контрастна урография.

Изображение: www.diagnostichistopathology.co.uk

Тумор, подобен по морфология на вилозния аденом

Тумор, подобен по морфология на вилозния аденомВ редки случаи се наблюдава в уретера и бъбречното легенче. В еднаква степен са засегнати и двата пола. Съществува връзка между това заболяване и камъни в бъбреците, чревна метаплазия и хронично възпаление на бъбреците.

Клинична картина

Клинично заболяването се проявява с болка, хематурия и повишено количество мукус (слуз). Хистологично това са екзофитни тумори, повечето аденоми имат цитоплазмен муцин и са позитивни за цитокини CK7 и CK20.

Прогноза

Пациенти без съпътстващ аденокарцином са с много добра прогноза след направата на локална инцизия. Предвид редкостта на съобщените случаи на такива тумори е добре пациентите да бъдат проследявани за дълъг период от време.

Изображение: www.labome.org

Лейомиом

ЛейомиомВъпреки, че са най-често срещаните неоплазми на уретера и бъбречното легенче, лейомиомът се наблюдава рядко. Тези тумори се срещат при възрастни най-често между 40 и 50 годишна възраст, са съобщени и случаи за откриването им при деца.

Клинична картина

Клинично туморите се откриват случайно, обикновено те протичат асимптомно, но някои пациенти се оплакват от хематурия, болки в поясната област и трудност при уриниране.

Диагноза

Макроскопски лейомиомите са добре очертани с бял цвят и могат да приличат на полипи. Хистологичните характеристики на лейомиома в бъбречното легенче са сходни с хистологичния строеж в други органи.

Изображение: www.researchgate.net

Хемангиом

ХемангиомХемангиомът е рядък тумор, който е характерен за горните отдели на отделителната система. От заболяването страдат пациенти във всички възрасти.

Клинична картина

Заболяването се изразява с масивна хематурия, като локализирано в бъбречното легенче може да предизвика обструкция (запушване), която да доведе до бъбречна папиларна некроза.

Изображение: www.researchgate.net

Неврофибром

неврофибромТози тумор рядко се открива в бъбречното легенче. Тези новообразувания могат да се проявят единично или да са в комбинация със системната фиброматоза.

Изображение: https://casereports.bmj.com

Клинична картина

Пациентите се оплакват от болки в поясната област. Болестните промени на горните отдели на отделителната система при неврофиброма са същите, както и при други локализации на тумора.


Заглавно изображение: www.freepik.com

4.4/5 8 оценки

Библиография

https://www.slideshare.net/arifkhansn/benign-tumors-of-kidney-ureter-bladder
https://jumdc.tuf.edu.pk/articles/volume-1/no-2/UMDC7_Benign-mixed.pdf
http://freecontent.lww.com/wp-content/uploads/2014/12/Amin-Ch2-Pathology-of-the-Renal-Pelvis-and-Ureter.pdf

Коментари към Бъбречно легенче МКБ D30.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Бъбречно легенче МКБ D30.1
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 20:01
    Коментирайте "Бъбречно легенче МКБ D30.1"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Отделителна система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Бъбречно-каменна болест - въпроси и отговори

преди 5139 дни, 4 часа и 4 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 11 дни, 6 часа и 24 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 22 часа и 36 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 9 часа и 10 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 35 дни, 5 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ СЪС САЛИЦИЛОВА КИСЕЛИНА 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival