Тестис МКБ D29.2
Семенникът (тестис) е чифтен орган, част от мъжката полова система. В него се извършва процесът на сперматогенеза. Тестисът се разполага в специална кожна гънка, наречена скротум.
Повече информация за анатомичното устройство на тестис ще намерите в:
Най-често срещаните доброкачествени новообразувания на тестисите включват:
Тестикуларни епидермоидни кисти
Тези кисти са известни още като кератокисти и представляват редки доброкачествени тумори, произхождащи от герминативните клетки.
Изображение: https://bmcurol.biomedcentral.com
Епидемиология
Тестикуларните епидермоидни кисти представляват около 1-2% от всички маси на тестисите и обикновено се откриват при пациенти между 20-40-годишна възраст. Те са най-често срещаният тип доброкачествени тестикуларни неоплазми.
Клинична картина
Клинично могат да се представят и като злокачествени тумори. Пациентите се оплакват от безболезнена маса с размери около 1-3 см, при палпация са твърди с гладка повърхност. Всички лабораторни изследвания, включително туморните маркери, са с нормални стойности.
Диагноза
Изследванията, които се извършват, за да се докаже кистата, са: доплерово изследване, ехография, хистологично изследване.
Диференциална диагноза се прави със семином, фокално тестикуларна хеморагия (кръвоизлив), фокална интратестикуларна грануломатозна болест.
Лечение
Тези кисти са доброкачествени, без злокачествен потенциал. Лечението е изцяло оперативно, предприема се радикална орхиектомия.
Андробластом
Епидемиология
Съставлява по-малко от 1% от всички тумори на тестисите. Среща се при нормално спуснат тестис. Средна възраст за проявата на тези тумори е около 45-годишна възраст. Изключително рядко се среща при пациенти под 20-годишна възраст. Повечето случаи са единични.
Изображение: http://webpathology.com
Клинична картина
Клинично се проявява като бавно нарастваща тестикуларна маса. Възможно е да се манифестира със симптоми на хиперестренизъм, ако са част от синдрома на Peutz-Jeghers.
Диагноза
Лабораторните изследвания не показват специфични промени.
Ултразвуковото изследване показва засенчване, което не е специфично, и може да служи за диференциална диагноза между различните неоплазми.
Ако лезията е с размери по-големи от 5 см, добре васкуларизирана, има добре изразен ядрен плеоморфизъм и туморна некроза, то тогава тя е суспектна за злокачествена дегенерация. Около 12% от случаите туморите са злокачествени.
Лечение
Лечението е оперативно. Орхиектомията дава добри резултати поради предимно доброкачествения характер на туморите. Лъчетерапията и химиотерапията не са добре документирани.
Аденоматоид
Аденоматоид на тестиса е доброкачествена, бавно нарастваща неоплазма с мезотелиален произход. Представлява най-често откриваната неоплазма на тестиса.
Епидемиология
Аденоматоидните тумори често са случайна находка, наблюдават се по-често при пациенти между 30- и 50-годишна възраст. Туморът се открива в мъжкия генитален тракт в долния полюс на надсеменника.
Изображение: https://assets.radiopaedia.org
Диагноза
Ехографската находка се описва като твърда, добре очертана маса с размери между 1 и 5 см. Възможно е масата да причини болка. Макроскопски се описва като малки, твърди, сиво-бели възелчета, обикновено са добре ограничени от околната тъкан, възможно е да съдържат малки кисти.
Други методи за изследване включват ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), хистологично изследване.
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза се прави с:
- Мезотелиом.
- Метастатична аденокарцинома.
- Папиларна киста на надсеменника.
Лечение
Лечението е оперативно.
Тератом
Тератом на тестиса е често доброкачествен, но агресивен в биологичното си поведение тумор. Заема между 4-9% от всички тумори на тестисите. Среща се най-често във възрастта между 20-30 години.
Клинична картина
Клинично се представя като безболезнена маса в областта на тестиса. Всяка суспектна за тератом маса трябва да бъде хистологично изследвана поради опасността от злокачествено израждане на тумора.
Изображение: www.sciencedirect.com
Диагноза
Методите за диагностициране на тумора включват ултразвуково изследване, компютърна томография, хистологично изследване.
Лечение
Лечението зависи от възрастта на пациента, етапа на развитие на заболяването и хистологията на тумора. В случаите с доброкачествен тератом орхидектомията (отстраняване на тестиса) е напълно достатъчна.
Заглавно изображение: www.freepik.com
Библиография
https://radiopaedia.org/articles/testicular-epidermoid-cyst
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1682606X12000680
http://www.pathologyoutlines.com/topic/testisSertoliNOS.html
http://emedicine.medscape.com/article/1743592-overview#a1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2990235/
https://radiopaedia.org/articles/testicular-teratoma
Коментари към Тестис МКБ D29.2
Йордан Димитров
Здравейте, Изброените и описани видове тумори захванати ли са за самият тестис или са свободно движещи до ингвиналният канал та даже да влизат в него? Благодаря Ви
Здравейте! Обърнете се към специалист за разясняване и по-подробна информация за всеки един от туморите.
Здравейте, Изброените и описани видове тумори захванати ли са за самият тестис или са свободно движещи до ингвиналният канал та даже да влизат в него? Благодаря Ви