Карцином in situ на екзоцервикс МКБ D06.1
Шийката на матката (цервикс) е разположена между матката и влагалището и е с дължина около 3-4 см. Екзоцервиксът е тази част от маточната шийка, която се намира откъм страната на влагалището и влиза в контакт с него. Вътрешната повърхност на екзоцервикса е покрита от сквамозни (плоски) епителни клетки.
Преканцерозното (предраковото) състояние, включено в МКБ D06.1 Карцином in situ на екзоцервикс, е:
Високостепенна сквамозна (плоскоклетъчна) интраепителна лезия (HSIL/HGSIL):
Високостепенната сквамозна (плоскоклетъчна) интраепителна лезия (HSIL/HGSIL) на маточната шийка е преинвазивна лезия (карцином in situ), причинена от онкогенни (причиняващи рак) типове на човешкия папиломен вирус (HPV), като най-често срещаните типове са вирусен тип 16 и тип 18.
Хистологична находка
При хистологично изследване HSIL показва атипични клетки с неправилен ядрен контур, хиперхромазия (по-интензивно оцветени ядра на туморните клетки в сравнение с нормалните клетки), груб хроматин (хроматинът изгражда хромозомите), повишена митотична (митоза - вид клетъчно делене) активност и повишено съотношение ядро/цитоплазма. HSIL може да покаже продължителна активност на койлоцити (клетки, които са видимо променени от наличие на вирус в тях) на повърхността, но се различава от нискостепенната сквамозна интраепителна лезия, когато тези атипични клетки с по-голямо съотношение ядро/цитоплазма се разпространят над долната трета на епитела.
Диагноза
Диагнозата на HSIL може да бъде особено предизвикателство, когато епителът е много тънък или когато клетките имат сходна морфология с незряла плоскоклетъчна метаплазия (метаплазия - способност на някои от тъканите да се превръщат в тъкани от друг вид, сроден на изходния). В тези ситуации особено внимание трябва да се обърне на ядрените особености - наличието на полиморфизъм (ядра с различна форма), митотична активност и груб хроматин. В много случаи, имунооцветяването за тумор-супресорен протеин p16 и антиген ki67 може да бъде много полезно, за да се потвърди диагнозата на HSIL.
HGSIL не е рак на шийката на матката, но ако не се лекува, има вероятност да доведе до развитието рак на шийката на матката.
Ако HGSIL е установена чрез цитонамазка (ПАП-тест), след това се прави колпоскопия за потвърждаване на резултатите.
По време на колпоскопията, лекарят може да направи цервикална биопсия, след което тъканните проби се изпращат в лаборатория за по-нататъшно изследване.
Ако резултатите от биопсията на маточната шийка потвърдят карцином in situ на екзоцервикс, необходимо е последващо отстраняване на анормалната тъкан. Възможните методи за лечение включват:
- LEEP-процедура (Loop Electrosurgical Excision Procedure) - специална метална бримка, по която протича електрически ток. Металната бримка служи като нож, с който се премахват анормалните цервикални клетки;
- криотерапия - техника, използвана за премахване на променената тъкан чрез замразяването й. Нарича се още криохирургия;
- конизация - нарича се още конус биопсия - отстраняване на малка конусовидна част от анормалната тъкан;
- лазерна терапия - използване на малък лазерен лъч за унищожаване на анормалните клетки;
След лечението е необходимо проследяване на пациентите, тъй като клетките могат да станат отново необичайни, което изисква и по-нататъшно лечение. Последващите действия се състоят от редовни цитонамазки (ПАП-тестове) и колпоскопии за продължителен период от време.
Заглавно изображение: commons.wikimedia.org
Коментари към Карцином in situ на екзоцервикс МКБ D06.1
Надя
Здравейте.Пиша защото бих искала някой да ми обясни по разбираем начин резултатите ми от хистологията след конизация.Пише такаCINIIIст.до Ca in sito PVCU-серий-обширни зони на сквамозен Ca in situ-интражлезна форма.Тенденция за начална микроинвазия.Месец преди конизацията цитонамазката ми бе2-3а.Сега незнам имам ли рак или още не .
Здравейте! Карцином ин ситу е преканцероза, тоест предраково състояние. На този етап анормалните клетки се развиват на обичайното си място и не навлизат в съседни структури.
Необходимо е да се консултирате с лекуващия си лекар, който ще прецени най-подходящия вид лечение в конкретния случай.
Здравейте.Пиша защото бих искала някой да ми обясни по разбираем начин резултатите ми от хистологията след конизация.Пише такаCINIIIст.до Ca in sito PVCU-серий-обширни зони на сквамозен Ca in situ-интражлезна форма.Тенденция за начална микроинвазия.Месец преди конизацията цитонамазката ми бе2-3а.Сега незнам имам ли рак или още не .