Едроклетъчен (дифузен) МКБ C83.3
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Едроклетъчният(дифузен) лимфом, наричан също голям В-клетъчен лимфом (Diffuse large B-cell lymphoma, DLBCL) е най-често срещаният лимфом, съставляващ приблизително 1/3 от неходжкиновите лимфоми(НХЛ). Той се характеризира като високостепенен лимфом, бързорастящ. Заболяването обикновено се представя като скоростно нарастваща маса или увеличаващи се лимфни възли в екстранодално или възлово място. Въпреки агресивността на едроклетъчния лимфом, той реагира добре при своевеменна терапия.
Епидемиология
Честотата на дифузния В-клетъчен лимфом достига до 40% от всички случаи на НХЛ в световен мащаб. В Съединените щати се диагностицират 7 случая на 100 000 души. Заболяването се среща по-често при мъже и хора от бялата раса, следвани от афро-американците и азиатците със средна възраст от 64 години. Общата честота на дифузният лимфом нараства експоненциално с възрастта. Не се среща често при млади пациенти и още по-рядко при деца.
Класификация и стадиране
Класификацията на Световната здравна организация от 2016г. изброява следните подтипове на DLBCL:
- Т-клетъчен(богат на хистиоцити) голям В-клетъчен лимфом
- Първичен DLBCL на ЦНС
- Първичен кожен DLBCL
- EBV+ DLBCL
- EBV+ мукокутанна язва
- DLBCL, свързан с хронично възпаление
- Лимфоматоидна грануломатоза
- Първичен медиастинален голям В-клетъчен лимфом
- Интраваскуларен голям В-клетъчен лимфом
- ALK+ В-клетъчен лимфом
- Плазмен лимфом
- HHV8+ DLBCL
Първоначално се е използвала системата за стадиране на Ан Амбър за лимфом на Ходжкин през 1974г и по-късно е модифицирана, като сега се използва обновената Lugano-класификация:
- I стадий – НХЛ, включващ една област лимфни възли или допълнително лимфно място
- IE стадий – участие на единично допълнително засягане, където „Е“ – ограничено извънвъзлово участие.
- II стадий – включване на два или повече лимфни възела от едната страна на диафрагмата
- III стадий – включване на лимфни възли от двете страни на диафрагмата
- IV стадий – НХЛ се разпространява в един или повече органи (костен мозък, черен дроб, бял дроб) с или без участието на лимфен възел
Международният прогностичен индекс(IPI), като се добавя по 1 точка за всеки наличен фактор:
- Възраст > 60години
- Повишено ниво на ЛДХ
- Lugano-класификация стадий III или IV
- Повече от 2 екстранодални места на заболяването
Рисковите категории при изчисление на IPI резултата се определят като:
Етиология
Не е установени ясни причини, отговорни за появата на заболяването. Известно е, че В-клетъчните лимфоми са резултат от злокачествена пролиферация на В-клетките по време на различните им етапи на развитие. Етапите на развитието са три – предзародишен, зародишен и следзародишен, като при повечето В-клетъчни лимфоми се наблюдава грешка в зародишния етап на развитие. В-клетъчният лимфом може да бъде резултат и от генетични мутации, засягащи протоонкогените и туморсупресорните гени. Генетични промени в BCL6 гена се наблюдават в 20 до 40% от болните. Хроничният имнунен дефицит на Т-клетки и стимулирането на В-клетки могат да бъдат възможна причина за НХЛ при пациенти, които са инфектирани с човешки имунодефицитен вирус(СПИН/ХИВ). Други фактори, които увеличават риска от развитието на В-клетъчен лимфом, са багрила, пестициди, затлъстяване, вирусът на Епщайн-Бар, трансплантации, хронична лимфоцитна левкемия, автоимунни заболявания като лупус, ревматоиден артрит и др.
Патофизиология
Повечето от пациентите с DLBCL показват генни пренареждания в леките и тежките вериги на имуноглобулина. Повече от 50% от DLBCL експресира повърхностен или цитоплазмен имуноглобулин IgM, експресират се също BCL2 и BCL6 протеин. Патофизиологията на НХЛ В-клетъчни лимфоми зависи от вида на лимфома. В-клетъчните лимфоми се категоризират въз основа стадия на развитие на В-клетките. Лимфаденопатията възниква около или в зародишния център поради пролиферация на В-клетките. От хистопатологията се установява замяна на нормалната архитектура на лимфните възли с листове от атипични лимфоидни клетки с големи ядра, базофилна цитоплазма и висока степен на пролиферация.
Клинична картина
Основният симптом при В-клетъчния лимфом е появата на подути, неболезнени при палпация лимфни възли. Най-често като находка те се откриват в аксиларна, шийна, ингвинална област. Други симптоми, които могат да придружават заболяването, са:
- Фебрилитет
- Умора
- Генерализиран сърбеж
- Обилни нощни изпотявания
- Загуба на тегло(най-малко 10% от изходното тегло за период от 6 месеца) и кахексия
- Задух
- Кашлица
- Хепатоспленомегалия
- Болка в костите
- Коремна болка, най-често локализирана в областта на диафрагмата
Диагноза
Диагнозата "Едроклетъчен дифузен лимфом" се поставя въз основата на множество клинични и параклинични изследвания, сред които са:
- Физикален преглед и анамнеза на пациента относно прекаран или не в миналото Ходжкинов или неходжкинов лимфом или друго злокачествено заболяване
- ДКК – установяват се промени във всички кръвни редове
- Поточна цитометрия и генетични изследвания
- Образни методи на изследване – РЕТ/СТ сканиране, MRT
- Ексцизионна биопсия – задължителен и сигурен метод за доказване на В-клетъчен лимфом
Диференциална диагноза може да се направи с:
- Инфекциозна мононуклеоза
- Т-клетъчни лимфоми
- Ходжкинов лимфом
- Мантелноклетъчен лимфом
- Болест на Кикучи
- Саркоидоза
- Туберкулоза
Лечение
Лечението на В-клетъчните лимфоми зависи както от тяхното стадиране, така и от протичането им(лениво или агресивно), както и молекулярния подтип. Други фактори, от които то е пряко зависимо, са възраст и пол на пациента, придружаващи заболявания и т.н. Дифузният едроклетъчен лимфом се счита за агресивен, но с подходяща химиотерапия, комбинирана с кортикостероиди и моноклонални антитела, се постигат задоволителни резултати. Извършват се утвърдени схеми и дозов режим с 6 цикъла ритуксимаб заедно с циклофосфамид, доксорубицин, винкристин и преднизон, прилагани на всеки 21 дни, т.нар. R-CHOP химиотерапевтична схема. След нея може да последва кратък курс от лъчетерапия. Ако лъчетерапията не е възможна се прави само R-CHOP схемата на лечение. Друг метод на лечение е т.нар.DHAP-схема, при която се прилагат дексаметазон, цисплатин и високи дози цитарабин. При около 1 на 20 души настъпва рецидивиране на заболяването след неговото излекуване, което се свързва с последващо трудно лечение.
Прогноза
Прогнозата на едроклетъчния лимфом зависи от стадирането на заболяването, хистопатологията, екстранодалното засягане, както и възрастта на пациента. Относителната преживяемост за НХЛ по отношение на 5-годишната преживяемост е 73,2% и е по-висока при бялата раса и жените, в сравнение с афро-американците. Отговорът на пациента спрямо лечението се проследява чрез фикални прегледи, клинични и параклинични изследвания. Международният прогностичен индекс(IPI) може да се използва в прогнозирането на В-клетъчния лимфом. Към усложненията, които могат да настъпят, спадат засягането на костния мозък, водещо до повишен риск от инфекции и цитопении, засягане на ЦНС, развитие на бъбречна недостатъчност, синдром на туморен разпад, кардиомиопатия, невропатия, сепсис и други. При много от пациентите с едроклетъчен (дифузен) нехочкинов лимфом се наблюдават и чести инфекции, алопеция и вторична левкемия.
Изображения: Nephron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons; Nghi C. Nguyen, Mujahid Khan, Muhammad Shah, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Едроклетъчен (дифузен) МКБ C83.3
- Умора
- Повишена телесна температура
- Загуба на тегло
- Нощно изпотяване
- Увеличени лимфни възли
- Кожна лезия
Лечение на Едроклетъчен (дифузен) МКБ C83.3
Библиография
bloodcancer.org.uk/understanding-blood-cancer/lymphoma/diffuse-large-b-cell-lymphoma/dlbcl-symptoms-diagnosis/
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557796/
lymphoma-action.org.uk/types-lymphoma-non-hodgkin-lymphoma/diffuse-large-b-cell-lymphoma#what-is
lymphoma.org/understanding-lymphoma/aboutlymphoma/nhl/dlbcl/
emedicine.medscape.com/article/202969-overview#a4
Коментари към Едроклетъчен (дифузен) МКБ C83.3