Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на щитовидната и други ендокринни жлези Злокачествено новообразувание на други ендокринни жлези и сродни структури Епифизна (пинеална) жлеза

Епифизна (пинеална) жлеза МКБ C75.3

от 28 март 2016г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Епифизна (пинеална) жлеза МКБ C75.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

Към рубриката злокачествено новообразувание на други ендокринни жлези и сродни структури спада и засягането на епифизната жлеза.

Епифизата е малка жлеза, разположена в мозъка. Нарича се още пинеална жлеза или шишарковидно тяло. Тя е хормон продуцираща жлеза и има интегрираща роля в осъществяването на множество ендокринни, метаболитни и поведенчески функции.

Ефектите й върху организма са ендокринни и неендокринни.

Ендокринното въздействие се изразява в антигонадотропен ефект с понижаване на нивата на хормоните LH и FSH. Има потискащ ефект върху щитовидната и надбъбречните жлези.

Неендокринният ефект се изразява в понижаване на двигателната активност, повишена агресивност, понякога и обратен депресивен ефект. Въздейства върху терморегулацията, глюкозния и енергийния метаболизъм.

Туморите на епифизната жлеза представляват малък процент от всички интракраниални новообразувания. Характерни са за младата възраст, като половината от тях се диагностицират преди навършването на 20 години. Представляват 7-8 % от детските интракраниални тумори, като по-често засегнат е мъжкият пол.

От морфологична гледна точка туморите на пинеалната жлеза се делят на пинеалоцитом и пинеалобластом. Спадат към групата на невроепителните новообразувания.

Епифизна (пинеална) жлеза - пинеалоцитомПинеалоцитомите представляват добре отграничени тумори, изградени от диференцирани клетки, сходни с тези на нормалната пинеална жлеза. Характерни са за зрялата възраст, като засягат в еднаква степен и двата пола. Микро- и макроскопски често се установяват калциеви отлагания и зони на кистично-дегенеративни изменения. Характерно за тях е наличието на пинеоцитни розети, съставение от безядрена зона и няколко реда клетки.

Епифизна (пинеална) жлеза - пинеалобластомПинеалобластомите са тумори с мека консистенция, слабо отграничени от околните тъкани. Показват склонност към дисеминиране по ликворен път. Характерни са за младата възраст. Изградени са от недиференцирани, незрели клетки. Характерно е гъстото разположение на клетките, които са с висок ядрено-цитоплазмен индекс.

Туморите на епифизната жлеза имат хронично-прогресивен ход на развитие.

Много рядко се наблюдава остро начало, което обикновено е последица от кръвоизлив в тумора или от руптура на киста.

Локализацията на процеса определя съчетанието на общомозъчна и огнищна неврологична симптоматика.

Хипертензионно-хидроцефалният синдром е особено характерен. Развива се най-рано и се наблюдава при почти всички болни. Дължи се на нарушения в нормалната ликворна циркулация и развитието на оклузивна хидроцефалия. Протича с венозна стаза и мозъчен оток. Характерни симптоми за този синдром са постоянното и дифузно главоболие, гадене, повръщане, застойна папила.

Огнищната неврологична симптоматика протича с:

  • невро-офталмологичен синдром: характерни са очедвигателни разстройства, нарушения на зеничните реакции и конвергенцията. Синдромът на Parinaud, който протича с вертикална погледна пареза с широки, нереагиращи на светлина зеници, се наблюдава при около половината от болните;
  • малкомозъчен синдром: протича с координационни нарушения като атаксия, мускулна хипотония, световъртеж, хоризонтален нистагъм;
  • пирамиден синдром;
  • слухови нарушения: срещат се при малък процент от пациентите и се характеризират с наличие на шум в ушите с различна характеристика до пълна загуба на слуха;
  • ендокринно-обменни нарушения: включват преждевременен пубертет, хипогонадизъм, безвкусен диабет, затлъстяване или кахексия;
  • психични промени:в различни стадии от заболяването се наблюдават при половината от болните. Oбикновено се изразяват в повишена сънливост, апатия, намалена способност за концентриране, паметови нарушения.

Поставянето на диагнозата на туморите на епифизната (пинеалната) жлеза не е лесно. От голямо значение са данните от редица изследвания, като най-голямо значение имат КТ, ЯМР и туморните маркери.

Диагностичната стойност на компютърната томография е изключително голяма, тъй като предоставя информация за размерите, плътността и хомогенността на процеса, както и за посоката на развитие на тумора, степента на съпътстващата хидроцефалия.

Ядрено-магнитният резонанс има по-голяма разделителна способност и дава по-богата информация по оношение на анатомичното разположение и размерите на тумора, естеството на изграждащата го тъкан и е особено полезен при оценяване на взаимоотношенията между тумора и околните структури.

Изследването на нивото на мелатонина може да се използва като маркер за туморите, произлизащи от клетките на пинеалната жлеза. Тези новообразувания нарушават неговата синтеза, поради което има изменения в денонощната му крива.

При диагностиката на туморите на епифизната жлеза приложение намират и други методи като цитологично изследване на ликвора и мозъчна сцинтиграфия.

В диференциално диагностично отношение трябва да се има предвид и друга патология като артерио-венозна малформация, аневризма на съдове, абсцеси, паразитни кисти.

Лечението на туморите на пинеалната жлеза е комплексно и включва хирургично лечение, радиотерапия и химиотерапия.

4.4/5 14 оценки

Симптоми и признаци при Епифизна (пинеална) жлеза МКБ C75.3

  • Повръщане
  • Главоболие
  • Замъглено зрение
  • Безсъние
  • Симптоми, засягащи походката
  • Увреждане (нарушение) на слуха
Всички

Коментари към Епифизна (пинеална) жлеза МКБ C75.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Епифизна (пинеална) жлеза МКБ C75.3
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:30
    Коментирайте "Епифизна (пинеална) жлеза МКБ C75.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Оперирана щитовидна жлеза и тройчатка

преди 1566 дни, 23 часа и 42 мин.

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1801 дни, 17 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 1 час и 34 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 16 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 16 часа и 46 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 16 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival