Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на окото, главния мозък и други части на централната нервна система Злокачествено новообразувание на окото и неговите придатъци Орбита

Орбита МКБ C69.6

от 16 сеп 2012г., обновено на 15 дек 2022г.
Автор: Теодора Славова
Орбита МКБ C69.6 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Орбитален лимфом

› Въведение

› Епидемиология

› Етиология

› Клинична картина

› Диагноза

› Лечение

› Орбитален рабдомиосарком

› Въведение

› Епидемиология

› Етиология

› Клинична картина

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Очната орбита, наричана също очница и очна кухина, представлява част от придатъчния апарат на окото, чиято структура е костна и наподобява круша.Тя се намира в горния отдел на лицевия череп и се съобщава със съседни топографски области и структури. Основната функция на очницата е защитната, тъй като в нея се разполага окото и други околоочни структури и тъкани(слъзна жлеза, мускули, съединителна тъкан).

Орбиталните тумори се характеризират като абнормни израстъци на тъкани в структурите, които влизат в състава на очната орбита или я обграждат, като най-общо се делят на доброкачествени и злокачествени, като внимание в статията ще се обърне на последните. Към рубриката „Орбита“ се разглеждат следните нозологични единици:

  • Орбитален лимфом
  • Орбитален рабдомиосарком

Орбитален лимфом

Въведение

Орбиталният лимфом се характеризира като неходжкинов лимфом, който може да произхожда от конюнктива, слъзна жлеза, меки тъкани на клепача или екстраокуларните мускули. Лимфомът се определя като първичен, когато възниква спонтанно от едно от горепосочените места, и като вторичен, когато е свързан с метастатично разпространение от екстраорбитално място.

Епидемиология

Честотата на очния лимфом се увеличава с напредването на възрастта. Орбиталният лимфом обикновено засяга пациенти в старческа възраст, като средната възраст на засягане е през седмото десетилетие на живота. Не се съобщава за полово предпочитание. Сред популациите, които значително по-често засегнати в сравнение с европеидната и африканската раса, са азиатската раса и тихоокеанските популации.

Етиология

Орбиталният лимфом се характеризира с пролиферация на моноклонални В-клетки, възникващи в лимфните възли или в екстранодално място като орбитата. Няма ясни рискови фактори за орбитален лимфом, но е предложена комбинация от инфекциозни(Chlamydia psittaci, HSV, HIV, Toxoplasma gondii), възпалителни и автоимунни(синдром на Sjogren), и генетични фактори.

Клинична картина

Клиничната картина, която се манифестира, обикновено е неспецифична и зависи от местоположението на лимфома в очната орбита. Рядко се наблюдава инфилтрация на зрителния нерв, по тази причина зрението е запазено.

При засягане на конюнктивата се демонстрира наличие на розово-червеникава маса, наподобяваща „парче сьомга“, придружено от подути конюнктиви или конюнктивална хиперемия. Орбиталното представяне се наблюдава като осезаема безболезнена маса в суперолатералния квадрант на окото. Това може да доведе до птоза, проптоза, необичайно движение на очната ябълка или диплопия. Засягането на слъзната жлеза се свързва с изместването на очната ябълка в инферомедиална посока, а подуване и пролапс могат да се появят при клепачно засягане.

Диагноза

Диагнозата „Орбитален лимфом“ се поставя въз основата на:

  • Анамнеза, снета по данни за пациента – давност на оплакванията, наличие или отсъствие на друго лимфопролиферативно заболяване, както и последващ офталмологичен преглед с разширено изследване на очния фундус.
  • Компютърна томография – на СТ находките обикновено могат да покажат умерено добре дефинирано орбитална маса без костно участие, като по-високото представяне на лезиите се свърза с по-хетерогенна масова проява и костно засягане.
  • Тънкоиглена биопсия или стъкловидна биопсия – в по-голямата част от случаите орбиталният лимфом се представя като нискостепенна злокачествена неоплазма, като маргиналният зонов В-клетъчен лимфом на свързаната с лигавицата лимфоидна тъкан(MALT) е основният тип лимфом, съставляващ до 70% от орбиталните лимфоми.
Орбитален лимфом

Диференциална диагноза може да се направи с:

  • Доброкачествени лимфопролиферативни лезии
  • Лимфоидна хиперплазия
  • Системен лимфом
  • Метастази
  • Амеланотичен меланом
  • Орбитален псевдотумор
  • Кавернозен хемангиом

Лечение

Четири са основните възможности за лечение на орбитален лимфом – хирургично лечение, лъчетерапия, имунотерапия и химиотерапия. Лъчетерапията е най-често срещаният и предпочитан начин на лечение поради факта, че по-голямата част от орбиталните лимфоми са локализирани. Дози от 25-35Grey са показани при нискостепенни тумори, дози от 30-40Grey за високостепенни тумори. По-високите дози радиационно облъчване се свързват с определени усложнения като конюнктивит, сухота в очите, кератит, радиационна ретинопатия и катаракта. Химиотерапията има ограничена роля в лечението на орбиталния лимфом, т.к. няма индикации за употребата на химиотерапевтици освен в случаите, когато се касае за дифузен голям В-клетъчен лимфом.

При MALT-лимфомите се използва ритуксимаб от имунотерапията. Ритуксимаб е химерно моноклонално антитяло, което води до разрушаване на клетките чрез антитяло-зависима цитотоксичност, апоптоза и комплемент-медиирана цитолиза. Оперативното лечение като единствен терапевтичен метод не се препоръчва, тъй като често завършва с рецидивиране на заболяването. Прогнозата на заболяването зависи от степента, стадия и хистологията, а общата петгодишна преживяемост е около 60%.

Орбитален рабдомиосарком

Въведение

Орбиталният рабдомиосарком(ORMS) е рядък тумор измежду цялата група мезенхимни злокачествени новообразувания, но от гледна точна на педиатричната офталмологична практика е най-често срещаният злокачествен тумор в детството. Орбиталният рабдомиосарком се развива от недиференцирани мезенхимни клетки. Известни са три хистопатологични типа – те са ембрионален, алвеоларен и плеоморфен.

Епидемиология

Според проучвания, в САЩ се диагностицират около 350 нови случая на рабдомиосарком годишно, като 35 от тях са орбитални, т.е. 10%. Средната възраст, в която заболяването се диагностицира, е между 7-8 години. Най-характерно е за първото десетилетие на живота, но може да възникне във всяко друго. Момчетата са по-засегнати в сравнение с момичетата.

Етиология

Орбиталният RMS се развива в орбиталните меки тъкани и се разделя хистопатологично на три типа  въз основа на произхода си – ембрионален, алвеоларен и плеоморфен(възниква при възрастни de novo в резултат на дедиференциация). Като рискови фактори са считат различни синдроми като неврофиброматоза тип I, синдром на Li-Fraumeni, синдром на Beckwith-Wiedemann и други.

Клинична картина

Пациентите с орбитален рабдомиосарком клинично се представят с:

  • Проптоза(80-100% от случаите)
  • Блефароптоза
  • Подуване на конюнктивата и клепачите
  • Осезаема маса
  • Птоза
  • Еритем
  • Болка
Орбитален рабдомиосарком

Характерно за орбиталните RMS е прогресивният бързо развиващ се едностранен екзофталм в продължение на няколко седмици. Рядко се наблюдават метастази, но най-често заболяването се разпространява хематогенно в кости и бели дробове.

Диагноза

Представянето на щателна анамнеза относно давността на симптомите и първите видими промени, забелязани от родителя и/или детето са от съществено значение, както и задълбоченият преглед от офталмолог.

Компютърната томография и ядрено-магнитния резонанс са от основна значение за доказване на диагнозата, както и за предоперативната оценка за определяне местополжението и размера на тумора. Умишлено винаги се търсят костна ерозия и вътречерепно разширение. На компютърна томография се демонстрира добре дефинирана хомогенна орбитална маса, изоплътна на екстраокуларните мускули. На ЯМР на Т1-претеглени изображения, туморът изглежда изо- до хиперинтензивен за екстраокуларните мускули, а при използване на контраст RMS може да имитира капилярен хемангиом.

Диференциална диагноза може да се направи с:

  • Левкемия
  • Лимфом на Burkitt
  • Алергична сино-орбитална аспергилоза
  • Орбитален псевдотумор
  • Орбитален целулит
  • Хистиоцитоза
  • Метастатичен невробластом

Лечение

Лечението на орбиталния рабдомиосарком е комбинирано – то включва хирургично лечение, лъчева терапия с външен лъч и химиотерапия.

Хирургичното лечение може да бъде ограничено само до ексцизионна биопсия или да се извърши тотално отстраняване на туморната формация. Степента на хирургичо деобемиране е пряко зависима от предоставените клинични и образни находки. Обикновено терапията с външен лъч се извършва в дози от 40-50Grey, а препаратите, използващи се в химиотерапевтичните схеми, са винкристин, актиномицин, циклофосфамид. Комбинираното лечение значително е подобрило процента на преживяемост на пациенти с орбитален рабдомиосарком.

 

Изображение: freepik.com; Mahesha Vankalakunti et al., CC BY 2.0, via Wikimedia Commons; Sehmeet singh, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons;

3.6/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Орбита МКБ C69.6

  • Болка в окото
  • Изпъкнали очи
  • Птоза
  • Проптоза
  • Ограничени очни движения
  • Оток в областта около очите
Всички

Библиография

www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/orbital-tumors

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3770217/

www.medscape.com/viewarticle/491385_4

eyewiki.aao.org/Rhabdomyosarcoma#Etiology

eyewiki.aao.org/Orbital_Lymphoma

www.aao.org/eyenet/article/diagnosis-management-of-orbital-lymphoma

emedicine.medscape.com/article/1219134-overview#a11

www.aao.org/eyenet/article/diagnosis-management-of-orbital-lymphoma

Коментари към Орбита МКБ C69.6

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Орбита МКБ C69.6
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 21:22
    Коментирайте "Орбита МКБ C69.6"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Орган на зрението - око
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 9 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 52 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 15 часа и 40 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 15 часа и 41 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 8 дни, 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival