Кожа на устните МКБ C44.0
Кожният рак представлява неконтролируемо разрастване на малигнено трансформирани кожни клетки. В световен мащаб се установява тенденция за непрекъснато увеличаване на случаите, свързано с продължителното излагане на слънце. Злокачествените новообразувания, които могат да възникнат в областта на кожа на устните се разделят на три основни типа - базалноклетъчен карцином, спиноцелуларен карцином и малигнен кожен меланом. В тази рубрика се разглеждат първите две форми.
Подробна информация за кожния меланом на устните може да прочетете при:
Базалноклетъчният карцином (БКК) е най-честото раково новообразувание при лица със светла кожа. Представлява немеланоцитна епидермална неоплазия, която възниква от базалния клетъчен слой. Засяга възрастта над 40 години с по-голяма честота при индивиди от мъжки пол.
Средната годишна заболеваемост е 100-200 новозаболели на 100 хил. души, като в страните с по-слънчев климат честотата е значително по-висока.
Основен етиологичен фактор представлява тоталната доза UV-облъчване, най-вече UVB спектърът (290-320 нм), което предизвиква мутации в гени-супресори. Наследствена предиспозиция е установена в голям брой от случаите на множествена форма на БКК, свързана с мутации в PTCH гена. Предразполагащи фактори са кожа фототип I и II, албиноси, често излагане на слънце във възрастта преди 14 години, предшестваща терапия с рентгенови лъчи по повод на акне в областта на лицето.
Клинично се различават следните форми на базланоклетъчен карцином: нодуларен, улцерозен (язвен), пигментен, склерозиращ и суперфициален (повърхностен).
Нодуларният БКК на кожа на устните представлява надигната кожна лезия под формата на папула или нодулче (възелче) с полупрозрачна или перлена повърхност, покритa с тънък епидермис. Кожната лезия е добре ограничена, твърда при палпация с гладка повърхност, цвета й може да не се различава от цвета на околната кожа или да бъде червеникав. Под тънкия епидермис могат да се наблюдават няколко дилатирани кръвоносни съда (телеангиектазия). В отделни участъци на тумора се откриват ерозии или точковидни пигментации от натрупване на меланин.
Улцерозна форма - кожна лезия представляваща язва (често покрита с круста) с надигнати ръбове, която подобно на нодуларната форма има полупрозрачен или перловиден изглед, гладка повърхност с телеангиектазии и твърда консистенция.
Склеродермиформен базалноклетъчният карцином - възниква като малка плътна плака, често с неясно ограничен ръб, белезникав или жълтеникав цвят и гладка повърхност, която може да е на нивото на кожата, леко хлътнала или надигната. При този тип БКК е налице прекомерно натрупване на фиброзна съединителна тъкан. Обикновено точната граница на тумора не може да се установи при наблюдение и палпаторно може да се усети уплътнение на значително по-голяма кожна повърхност. Склерозиращ БКК може да прогресира до нодуларна или язвена форма.
Повърхностен БКК - рядко възниква от кожа на устните, като предилекционна локализация е туловището. Представя се под формата на тънки, слабо инфилтрирани и рязко ограничени плаки с неправилни очертания, които могат да бъдат солитарни или множествени. Цветът на лезията бива розов, червеникав или червено-кафеникав. По повърхността на тумора често са налице дребни сквами и малки участъци на суперфициални улцерации и крусти.
Пигментен базалноклетъчен карцином - наподобява нодуларната форма, като единствената отлика представлява наличието на кафява до черна пигментация. Обикновено пигментното натрупване в отделни участъци на кожната лезия е неравномерно, като нерядко се наблюдават зони с липсваща пигментация.
Спиноцелуларен карцином - представлява друго злокачествено новообразувание на кожа на устните, което се открива предимно по долната устна (90%). Тази форма на кожен рак проявява по-голяма склонност за метастатично разпространение.
Основен етиологичен фактор за развитието на този тип карцином представлява ултравиолетовата радиация - слънчеви лъчи, PUVA-терапия или солариум. Етиологични фактори могат да бъдат различни източници на йонизираща радиация, локалната употреба на катрани, състояния на имунна супресия, инфекция с онкогенни вируси като HPV (Human Papillomavirus), хронични възпалителни изменения на кожата на устните, експозиция с арсен.
Клинично спиноцелуларния карцином на кожа на устната може да се презентира като бавно нарастваща кожна лезия под формата на кератотична или еродирана плака, или папула. Обикновено възниква от преканцерозна лезия (напр. - актинична кератоза) или от увреден кожен участък, белези, на което са хипер- или хипопигментация, телеангиектазии, сенилни кератоми. Ранните признаци на малигнена трансформация са индурация (уплътняване) на лезията и поява на еритем (зачервяване) на кожата около тумора. Постепенно се оформя плака, а на по-късно и нодул. Добре диференцираните варианти най-често са папиларни и с повърхностно разположена коричка (круста). При отстраняване на крустата се открива улцерация или кожна лезия с уплътнени ръбове и пурулентна повърхност. Туморът е лесно раним и кърви при минимално травмиране.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на кожа на устните се поставя от дерматолог. Диагностичния процес включва:
- анамнеза и физикален преглед;
- дерматоскопия (оглед с дерматоскоп);
- биопсия на патологичното кожно изменение, от което се приготвя микроскопски препарат;
- биопсия на регионални лимфни възли (при съмнение за разпространение в регионалния лимфен басейн);
- цитонамазка;
- допълнителни методи - рентгенологично изследване, ултразвук, КАТ, ЯМР, ПЕТ, за откриване на метастатично заболяване.
Оптималният терапевтичен подход се определя от хистологичния тип, степента на диференциация и разпространение на тумора, и възрастта на пациента. Основният метод на лечението на базоцелуларен и спиноцелуларен карцином на кожа на устните е хирургичният - ексцизия на злокачественото новообразувание, която се осъществява посредством една или няколко оперативни намеси. При големи тумори и силно индурирана основа се препоръчва хирургия по Mohs.
Други методи на лечение са: криотерапия (замразяване с течен азот), кюретаж, електрокоагулация, химична деструкция (разрушаване със специални лекарства на по-малките тумори), CO2-лазер терапия, лъчетерапия; фотодинамична терапия. При спиноцелуалрен карцином в ранен етап се използва химиотерапевтично лекарство 5-флуороурацил (5-FU) под форма на дермален крем.
Коментари към Кожа на устните МКБ C44.0