Чревна капилариоза МКБ B81.1
Инвазията, предизвикана от нематода Capillaria philippinensis, се нарича чревна капилариоза.
Заболяването е ендемично във Филипините и Тайланд, случаи са описани и в други азиатски страни, Близкия изток, Колумбия.
В еднаква степен се засягат представителите на мъжкия и женския пол, не се наблюдават различия между отделните възрастови групи.
Краен гостоприемник при капилариозата са хората и някои видове птици, като заразяването се осъществява по перорален механизъм, при консумиране на контаминирана риба и рибни продукти.
Неоплодените яйца на паразита попадат във външната среда посредством фекалните маси.
При благоприятни условия яйцата ембрионират и се поглъщат от сладководни риби. В техния организъм ларвите пенетрират в интестиналния тракт, откъдето засягат всички структури.
Заразяването на човек се получава при прием на сурова или полусурова контаминирана риба.
Полово зрелите възрастни форми на хелминта имат малки размери, като мъжките екземляри достигат до три милиметра на дължина, а женските са по-големи и достигат до почти пет милиметра.
Обитават интестиналния тракт на човека, като пробиват чревната мукоза и женските депозират яйцата си. Някои от тях могат да се превърнат в ларви в интестиналния тракт на човека и да предизвикат автоинвазия.
Клиничната симптоматика се определя в зависимост от степента на инвазията и общото здравословно състояние на заразения човек.
Възможно е развитие на някои от следните признаци:
- водниста диария
- коремна болка
- оточни прояви
- редукция на теглото
- малабсорбция
- ентеропатия
Наблюдава се нарушена абсорбция на хранителните вещества, понижение на нивата на калия и албумина. При тежка инфекция или при развитие на автоинвазия може да се развие кахексия и летален изход.
Диагнозата се основава на данните за консумация на сурово месо от риба особено в ендемичните райони, характерните клинични прояви и откриването на яйцата на Capillaria philippinensis в материал от фекални проби.
Лечението при чревна капилариоза се осъществява с противопаразитни средства, като най-ефективни са препаратите от бензимидазоловата група (албендазол, мебендазол). Прилагат се и симптоматични средства за коригиране на електролитните промени и диарийния синдром.
Профилактиката на заболяването се състои в достатъчна термична обработка на месото от риба.
Коментари към Чревна капилариоза МКБ B81.1