Други зигомикози МКБ B46.8
Инфекцията, предизвикана от гъбичките, представители на род Entomophthorales, води до развитие на ентомофторомикоза. Заболяването се причислява към други зигомикози и се отличава с нехарактерно протичане.
Етиологичните агенти представляват гъбички, които са повсеместно разпространени и се откриват в почвената повърхност, гниещи и разлагащи се материи, включително и хранителни продукти.
Най-често изолираните етиологични агенти от род Entomophthorales са Basidiobolus coronatus haptosporus, Conidiobolus и по-рядко Conidio incongruus.
Въпреки повсеместното си разпространение гъбичките рядко предизвикват заболяване при хората.
Благоприятстващи развитието им в макроорганизма фактори са наличието на хипергликемия и високи нива на глюкоза, оптимална киселинност и значително намалена имунологична реактивност.
Рискови групи са следните пациенти:
- болни от захарен диабет, който е лошо контролиран или не е контролиран, с развитие на кетоацидоза
- болни от СПИН или опортюнистични херпесни инфекции
- пациенти с малигнени неоплазми, ангажиращи лимфопролиферативните и хемопоетичните тъкани
- след органна или тъканна трансплантация
- при продължителна химиотерапия или лечение с кортикостероидни и антибиотични средства
- при тежки изгаряния
- пациенти с изразена малнутриция
Механизмът на заразяване е в повечето случаи по въздушно-капков път, след вдишване на спори на гъбичките и попадането им в дихателната система.
При малък процент от пациентите заразяването се осъществява по алиментарен път, след поглъщане на заразени хранителни продукти или при директно проникване на причинителите през наранена кожна или лигавична повърхност.
Времето, необходимо за развитието на гъбичките в организма и проява на първите клинични признаци, известно в медицината като инкубационен период, е с различна продължителност при отделните пациенти.
Клиничната картина е неспецифична, с развитие на общи прояви.
При голяма част от заразените лица се наблюдават повишение на телесната температура (фебрилитет), общо неразположение, слабост, уморяемост, главоболие.
Възможно е засягане на респираторния тракт, с прояви на задух, болка в гърдите, кашлица с или без експекторация.
При малък процент от пациентите се наблюдава различна по тежест неврологична симптоматика, включваща патологични рефлекси, вратна ригидност, парези и парализи, промяна в когнитивния и психичния статус.
Изразената неутропения е предразполагащ фактор за дисеминиране на инфекцията, с развитие на полиорганни увреждания, агресивно протичане и неблагоприятна прогноза.
Ентомофторомикозата трябва да се разграничи от други идентично протичащи състояния с инфекциозна или неинфекциозна генеза (антракс, нокардиоза, аспергилоза и други).
От съществено значение за благоприятния изход от болестта е своевременното поставяне на диагнозата, като за целта се прилагат клинични, микробиологични, лабораторни и образни методи на изследване.
Разпитът и прегледът на болните обикновено са слабо информативни, поради неспецифичния характер на клиничното протичане на микозата.
Параклиничните показатели показват в някои случаи отклонения по отношение на някои ензими, еритроцитите, лимфоцитите.
С висока информативна стойност е хистологичното доказване на измененията, като за целта е необходим материал от засегнати структури и тъкани, получен чрез биопсия.
При данни за засягане на централната нервна система или вътрешните органи е уместно извършването на образна диагностика, главно компютърна томография.
Лечението на пациенти с други зигомикози се състои в хирургична ексцизия на засегнатите тъкани в съчетание с подходяща противогъбична терапия.
Антимикотик с висока ефективност срещу този вид гъбички амфотерицин В, като е необходимо приложение в достатъчно високи дози и оптимална продължителност. Използват се азоли (итраконазол), както и препаратът тербинафин в продължение на поне два месеца.
Прилагат се и симптоматични препарати, необходима е корекция на кетоацидозата и електролитния дисбаланс.
Прогнозата се определя главно в зависимост от състоянието на болните и тежестта на инфекциозния процес.
Симптоми и признаци при Други зигомикози МКБ B46.8
- Коремна болка
- Поява на отоци
- Повръщане на кръв
- Коремна маса
- Подутини, възли, бучки по кожата
- Раздуване на корема
Коментари към Други зигомикози МКБ B46.8