Криптококоза, неуточнена МКБ B45.9
При инфектиране на организма с диморфните гъбички, представители на род Cryptococcus, се развива криптококоза.
Първичната локализация на процеса обикновено е в дихателната система, като при хематогенна дисеминация е възможно и наличие на екстрапулмонални прояви.
Често се засягат централната нервна система и кожата, по-рядко опорно-двигателната система, гастроинтестиналния тракт, миокарда, с развитие на съответните промени.
При невъзможност за установяване на точната форма на инфекцията се касае за криптококоза, неуточнена.
Микозата е повсеместно разпространена, като най-често изолираните етиологични агенти са Cryptococcus neoformans и Cryptococcus gattii.
В еднаква степен се засягат представителите на отделните расови и етнически групи, главно във възрастта между 30 и 60 години.
Многобройни проучвания показват превалиране на мъжкия пол, като съотношението достига до три към едно.
Болестта при пациенти с активна имунна система протича подостро, леко, често грипоподобно, за разлика от пациентите с имунен дефицит.
Различните нарушения в клетъчно медиирания имунитет се асоциират с по-тежко протичане и неблагоприятна прогноза.
Висока е честотата на микозата при пациенти със СПИН, злокачествени новообразувания на лимфопролиферативните органи и тъкани, захарен диабет, след продължително кортикостероидно лечение или предшестваща химиотерапия, както и след тъканна или органна трансплантация.
Етиологичните причинители попадат в организма на човек по въздушно-капков механизъм, след вдишване на спорите на гъбичките. Изключително рядко се наблюдава заразяване посредством директна инокулация на спорите в кожата или лигавиците.
Времето от заразяването до първите клинични признаци, означавано като инкубационен период, е с различна продължителност при отделните болни.
Клиничните прояви при тази форма на микозата се общи и неспецифични:
- общо неразположение
- различно изразено повишение на телесната температура
- главоболие, фотофобия, зрителни нарушения
- редукция на телесното тегло
- кашлица с или без експекторация
- задух и болка в гърдите
За хематогенна дисеминация и генерализиране на процеса говорят бързото влошаване на общото състояние, ексцесивно повишената температура, обострянето на подлежащи заболявания.
Тежестта на заболяването се определя главно от степента на инвазия на организма и от индивидуалната имунологична резистентност.
Диференциалната диагноза при неуточнена криптококоза включва разграничаване на състоянието от заболявания с инфекциозна, автоимунна или неопластична етиология.
Диагностицирането на микозата се осъществява след обстоен анализ на извършените различни видове изследвания.
Анамнестичните данни и информацията, получена от физикалния преглед, при голяма част от пациентите са нехарактерни и слабо информативни.
Възможно е наличие на промяна в нормалните нива на някои ензими, както и на белите кръвни клетки.
Изолирането на гъбичките се осъществява посредством различни техники (серология, антигенни тестове, хранителни култури), като е необходим материал от слюнка, кръв, урина, бронхоалвеоларен лаваж.
Образната диагностика е информативна относно наличието на поражения на висцералните органи. Прилагат се компютърна томография, рентгенография, по-рядко ядрено-магнитен резонанс.
Терапията на пациентите с криптококоза, неуточнена, се състои в системно приложение на противогъбични медикаменти.
С висока ефективност са полиеновите антибиотици (амфотерицин В), азолите (флуконазол) и флуцитозин, като е необходим достатъчно продължителен прием на оптимални дози.
Прилагат се и симптоматични агенти, поливитаминни средства, имуностимулатори.
Прогнозата е в пряка зависимост от тежестта на процеса, наличието на усложнения и общия здравословен статус на пациента.
Коментари към Криптококоза, неуточнена МКБ B45.9