Белодробна криптококоза МКБ B45.0
Колонизацията на дихателните пътища от гъбичките, принадлежащи към род Cryptococcus води до развитие на белодробна криптококоза.
Заболяването протича с различна клинична картина и тежест на симптоматиката в зависимост от имунния статус на пациентите.
В рода се включват над 50 различни вида, но основни патогени при човек са C. neoformans и C. gattii.
Етиологичните агенти са повсеместно разпространени в целия свят, главно Cryptococcus neoformans, докато C. gattii се срещат предимно в тропическите и субтропическите райони на Австралия, Южна Америка, Африка, Югоизточна Азия.
Боледуват представителите на всички възрастови групи, без особени разлики по отношение на пол и етническа принадлежност. Някои проучвания показват малко по-често развитие на микозата при представителите на мъжкия пол, като причините не са напълно изяснени
Главните рискови фактори, асоциирани с развитие на тежка клинична картина и агресивно протичане на инфекцията, включват:
- индивидуална имунологична резистентност
- наличие на вроден или придобит имунен дефицит
- продължителна кортикостероидна терапия
- трансплантация на органи или костен мозък
- чести бронхопулмонални инфекции
- малигнени новообразувания
Заразяването на човек се осъществява по въздушно-капков, инхалаторен механизъм, след вдишване на спори на гъбичките.
Те попадат в белодробните алвеоли, като наличието на капсула ги предпазва от неутрализиращото действие на макрофагите и последващата фагоцитоза.
Етиологичните агенти не продуцират ендотоксини и екзотоксини, което обяснява липсата на обширна некроза в началните етапи на инфекцията.
Рядко се развиват процеси на обширно възпаление и фиброза. Характерните лезии, при инфекция с Cryptococcus neoformans, включват кистозни изменения и слаб възпалителен отговор.
Инкубационният период е силно вариабилен и трудно може да се определи при всеки отделен пациент.
Основните клинични признаци, развиващи се при пулмонална криптококоза при пациенти с активна имунна система, включват някои от следните прояви:
- кашлица
- наличие на слузна експекторация
- дискомфорт и болка в гърдите
- задух
- слабо изразен фебрилитет
- общо неразположение
- редукция на теглото (рядко)
При наличие на изразен имунен дефицит при голяма част от пациентите е налице изразен фебрилитет, упорита кашлица, задух, главоболие. Възможно е наличие на плеврална болка, хемоптиза, хрипове или плеврално триене, развитие на остър респираторен дистрес синдром, който представлява потенциално застрашаващо живота състояние.
В голям процент от случаите се наблюдава влошаване на основното заболяване и бързо развитие на тежка клинична симптоматика.
Диагностицирането на микотичната инфекция се основава на обстойния анализ на проведените стандартни изследвания. Анамнестичните данни и физикалните находки обикновено са оскъдни и нехарактерни.
Необходимо е изолиране на причинителите, като за целта е необходим материал от кръв, слюнка, урина, бронхоалвеоларен лаваж. Използват се различни методи за доказването на етиологичните агенти, главно серологични културелни и антигенни техники.
От образните изследвания с висока информативна стойност са рентгенографията на гръдния кош и компютърната томография. Наблюдават се характерни изменения в архитектониката на белите дробове, грануломи с различни размери, точковидни засенчвания.
Диференциалната диагноза се извършва главно с туберкулоза, пневмония с различна етиология, други заболявания на респираторния тракт с инфекциозен, автоимунен или неопластичен произход.
Лечението на белодробна криптококоза при имунокомпетентни пациенти е неспецифично, със симптоматични средства.
При имуносупресирани лица е необходимо провеждане на противогъбична терапия с различни антимикотични агенти.
Прилагат се главно представители от групата на азолите, като например флуконазол, итраконазол, както и полиенови антибиотици, какъвто е амфотерицин В.
Необходим е достатъчно продължителен прием, в оптимални дози, за предпазване от развитие на усложнения и рецидиви.
При своевременно поставяне на диагнозата и подходяща терапевтична схема, прогнозата е относително благоприятна.
Коментари към Белодробна криптококоза МКБ B45.0