Хронична белодробна бластомикоза МКБ B40.1
При хронична белодробна бластомикоза се наблюдава продължителна инфекция с определен тип гъбички и засягане на дихателната система.
Специфични етиологични причинители на болестта са представителите от вида Blastomyces dermatitidis, които представляват безполовите форми на определен вид термично диморфни гъбички.
Развиват се под формата на мицели в почва, богата на органични съединения и с висока влажност. Особено подходящи са средите в близост до строителни обекти, гниещи дървета и растения, животински тор.
Заразяването на човек се осъществява от спорите на гъбичките, предимно по въздушно-капков път, като след инхалиране на спорите, те попадат в долните дихателни пътища и водят до различни промени във функционалната активност на белия дроб.
Възможно е засягане и на други органи и системи, но при повечето пациенти основните промени са локализирани в дихателната система, по-рядко по кожата.
Заболяването има ендемичен характер в редица географски области на Африка, Канада и САЩ. Спорадични огнища се регистрират в Централна и Южна Америка, Великобритания, Индия, Близкия Изток.
В еднаква степен боледуват представителите на мъжкия и женския пол, без особени различия по отношение на расова и етническа принадлежност. Най-често се засяга възрастовата група между 20 и 50 години, рядко се засягат детската и старческата възраст.
Рискови фактори, предразполагащи към развитие на инфекция, са директен контакт с почвата в ендемични райони, придобит или вроден имунен дефицит, индивидуална имунологична резистентност.
Периодът, необходим за проява на първите клинични признаци, е широко вариабилен и зависи до голяма степен от общото здравословно състояние на болния, патогенността на гъбичките и степента на инвазия на макроорганизма.
При голяма част от заразените лица не се наблюдава клинично проявена симптоматика и заболяването протича безсимптомно и незабелязано.
При повечето от засегнатите лица се наблюдава ангажиране на белия дроб и симптоматиката е свързана с нарушения на белодробната функция.
Възможно е развитие на някои от следните клинични прояви:
- фебрилитет
- кашлица, често с гнойна експекторация и наличие на кръв в храчките
- мускулни болки
- болка и дискомфорт в гръдната област
- главоболие и общо неразположение
- респираторен дистрес синдром
- нощно изпотяване
- редукция на теглото
Клиничното протичане при хронична белодробна бластомикоза много наподобява протичането при туберкулоза и различни малигнени новообразувания с първична или вторична локализация в белия дроб.
В диференциалната диагноза е необходимо разграничаване на болестта на туберкулоза, първичен или метастатичен карцином с локализация в белия дроб, хистоплазмоза, саркоидоза, криптококоза, актиномикоза, както и хронична бактериална или вирусна пневмония.
Диагнозата при симптоматичните пациенти се базира на информацията, получена от:
- разпит на болния: епидемиологичната анамнеза за контакт с почва, особено в ендемичен район, насочва към състоянието
- преглед на пациента: физикалните находки рядко са специфични и насочващи към конкретно състояние
- параклинични изследвания: лабораторно е възможно наличие на промяна в нормалните нива на левкоцитите, с развитие на левкоцитоза, придружена с олевяване
- микробиологични изследвания: необходим е материал от кръв, храчка, бронхоалвеоларен лаваж, който се подлага на серологични, имунологични и радиоимунологични тестове
- образна диагностика: с висока диагностична стойност са данните от рентгенографията на гръдния кош, компютърната томография и при необходимост ядрено-магнитният резонанс
Безсимптомните пациенти не подлежат на терапия, а само на периодично проследяване, тъй като при повторна инфекция е възможно развитие на тежка симптоматика.
Лечението на пациентите с клинично проявена хронична белодробна бластомикоза се състои в продължително приложение на противогъбични средства, като най-ефективни са представителите от групата на азолите (кетоконазол, итраконазол) и амфотерицин В. Прилага се и симптоматична терапия, включваща аналгетици, антипиретици и поливитаминни средства.
Коментари към Хронична белодробна бластомикоза МКБ B40.1