Хронична белодробна инфекция, предизвикана от Histoplasma capsulatum МКБ B39.1
При персистиране на симптоматиката за период от над три месеца при пациенти с хистоплазмоза и засягане на дихателната система се касае за хронична белодробна инфекция, предизвикана от Histoplasma capsulatum.
Тези етиологични агенти представляват диморфни гъбички, които се развиват като сапрофити при подходящи условия в почвата и като паразити при попадане в организма на човек.
Особено подходящи условия за съществуване са налице в районите с влажна почва, богата на органични съединения, в близост до пещери, речни корита, строителни обекти.
Заразяването на човек се осъществява по алиментарен път, главно при консумация на контаминирани плодове, зеленчуци или вода, както и по въздушно-капков път, тъй като спорите от почвата могат да бъдат разнасяни от въздушните течения на малки разстояния.
Ендемични райони се откриват в някои географски области на САЩ, Азия, Европа, като особено подходящи са умерените климатични зони.
В еднаква степен боледуват представителите на мъжкия и женския пол, без съществени различия по отношение на етническата принадлежност.
Поради характерните физиологични особености на имунната система по-често боледуват крайните възрастови групи, а именно малките деца и възрастните хора.
При повечето заразени лица не се наблюдават клинични прояви и заболяването протича напълно безсимптомно.
При по-малко от десет процента от контаминираните пациенти е налице различна по тежест клинична симптоматика.
Предразполагащи фактори за развитие на клинично изявена инфекция и по-тежко протичане на болестта са следните:
- престой в ендемичен район
- възраст
- наличие на придобит или вроден имунен дефицит
- продължителна кортикостероидна или антибиотична терапия
- тежко системно заболяване
Времето от експозицията и заразяването до първите клинични признаци или така нареченият инкубационен период е с различна продължителност при отделните пациенти. Най-често се ограничава в рамките на до две седмици.
Основните клинични прояви при хронична белодробна инфекция, предизвикана от Histoplasma capsulatum, включват някои от следните симптоми:
- фебрилитет
- миалгия и артралгия
- главоболие
- общо неразположение
- кашлица и затруднено дишане
- хемоптиза
- редукция на телесното тегло
Често са налице емфизематозни промени, гнойна експекторация, изтъняване на плевралните листи, фиброзни процеси.
Значително по-често се засягат апикалните части на белите дробове.
При прогресия на болестта е възможно развитие на бронхолитиаза и тежки увреждания на белия дроб.
За поставяне на диагнозата е необходимо анализиране на информацията, получена от следните методи на изследване:
- разпит на болния: епидемиологичната анамнеза за престой или посещение на ендемичен район е от първостепенно значение и насочва към болестта
- преглед на пациента: физикалните находки рядко са специфични, като при аускултация е възможно откриване на хрипове
- параклинични показатели: лабораторните изследвания често показват различни по тежест отклонения в стойностите на хемоглобина, еритроцитите и тромбоцитите, повишени нива на някои ензими, като лактат дехидрогеназа и алкална фосфатаза
- микробиологични изследвания: необходимо е доказване на причинителя от материал от храчка или кръв, като за целта се използват определени хранителни среди и култури
- образни изследвания: с особено високо информативно значение са данните от проведената рентгенография на гръдния кош и компютърната томография
Заболяването е необходимо да се отдиференцира главно от саркоидоза, аспергилоза, кокцидиоидомикоза, туберкулоза и някои видове неоплазми на белия дроб.
Терапията при хронична белодробна инфекция, предизвикана от Histoplasma capsulatum, включва приложение на антимикотични средства, главно итраконазол, като при тежко протичащите форми се включва и амфотерицин В.
Симптоматичната терапия е важна част от комплексното лечение и включва приложение на антипиретици, аналгетици, поливитаминни средства.
Прогнозата е относително благоприятна, като рядко се наблюдава развитие на тежки усложнения в дългосрочен план.
Коментари към Хронична белодробна инфекция, предизвикана от Histoplasma capsulatum МКБ B39.1