Болест, предизвикана от HIV, с прояви на други уточнени състояния МКБ B23.8
Инфекцията с вируса на човешкия имунодефицит (HIV) представлява антропоноза (засяга само човека), като основните механизми на предаване на болестта включват вертикален (от болната майка на плода), полов (сексуални контакти без предпазни средства) и кръвен (хемотрансфузия, венозна наркомания, контакт с кръв и кръвни продукти).
Основната проява на инфекцията с HIV-1 е прогресивната загуба на CD4+ Т лимфоцити. Самият вирус може да предизвика патологични прояви от страна на различни органи и системи.
При болест, предизвикани от HIV, с прояви на други уточнени състояния, са налице промени главно от страна на стомашно-чревния тракт и кожата, които са особено честа причина за заболяемост при пациентите с HIV-1 инфекция.
На фона на характерните за инфекцията неспецифични, общи прояви, като повишение на телесната температура, обща слабост и неразположение, редукция на теглото, увеличение на изолирани групи лимфни възли и други се наблюдават и промени от страна на гастро-интестиналния тракт.
Възможни са:
- промени в устната кухина: развитие на стоматит, гингивит, афтозни изменения, ксеростомия
- язви по протежение на лигавицата на стмашно-чревния тракт
- диспептични нарушения: гадене, повръщане, промяна в апетита
- диария: наблюдава се при голям процент от заразените лица, като често има хроничен характер и води до усложнения от типа на дехидратация, малабсорбция на есенциални нутриенти и други
HIV свързаната ентеропатия представлява хронична диария с атрофия на микровилите на йеюнума, хиперплазия на криптите и липса на етиологично доказан патогенен причинител.
Поради това, че вирусът се размножава интензивно в лимфоидната тъкан, свързана с червата, е възможно той да причинява чревната дисфункция.
Освен увреждания от страна на гастроинтестиналния тракт при част от пациентите се наблюдават промени в зрителния анализатор.
При повече от половината пациенти се откриват микроангиопатични промени в ретината, които се доказват офталмоскопски, възможни са промени в зрителната острота, които са със значително по-ниска честота.
При част от пациентите се наблюдават и изменения по кожата, проявяващи се под формата на различни обривни единици, сквамозни изменения, сърбеж, разязвявания, трудно зарастване на кожни рани, инфектиране и други.
Подробна информация за различните форми на протичане на болестта, възможните усложнения и други подробности може да намерите в разделите Заболявания и Здравни проблеми:
За доказване и проследяване на HIV-1 инфекцията се използват различни тестове. Инфекцията може да се открие още след първата седмица от заразяването чрез доказване на антигена р24 с ELISA, Western blot и други методики.
За първично откриване на вируса, както и при потвърдителните тестове, се използват методи за търсене на специфични антитела. При данни за наличие на органни увреждания се извършват образни изследвания (ехография, компютърна томография и други).
Подробна информация може да намерите в раздел Медицински изследвания:
Лечението при болест, предизвикана от HIV, с прояви на други уточнени състояния, се провежда с антивирусни лекарства.
Включват се медикаменти от различни групи, като например инхибитори на обратната транскриптаза, инхибитори на вирусните протеази, инхибитори на вирусната интеграза и други, които се прилагат в комбинация за намаляване на възможността от развитие на лекарствена резистентност.
Продължителността на терапията се определя индивидуално в зависимост от тежестта на състоянието, наличието на усложнения и терапевтичния отговор спрямо приложените препарати.
Подробна информация може да намерите в раздел Лечения:
Коментари към Болест, предизвикана от HIV, с прояви на други уточнени състояния МКБ B23.8