Болест, предизвикана от HIV, с прояви на други нехочкинови лимфоми МКБ B21.2
При болест, предизвикана от HIV, с прояви на други нехочкинови лимфоми, се наблюдава развитие на злокачествени заболявания на белия кръвен ред в резултат от потискането на имунната система и значителното намаление на броя на лимфоцитите.
Причинители на HIV са представителите на РНК вирусите от семейството на ретровирусите (семейство Retroviridae), които се отличават с характерни особености в морфологията, наличието на специфични протеини и ензими, отговорни за развитието на характерните промени.
Инфекцията с тези вируси води до изразен клиничен полиморфизъм в резултат от определени патогенетични особености, а именно висок афинитет на етиологичните агенти към клетките, по чиято повърхност се откриват така наречените CD4 рецептори, каквито са лимфоцитите, други клетки от кръвния ред, някои от клетките на кожата, нервните структури, черния дроб и други.
Заболяването засяга единствено хората (представлява антропоноза), като източници и резервоари на инфекцията са клинично болните лица и тези, играещи ролята на носители на вируса, без изявени клинични прояви (в безсимптомна фаза).
Заразяването се осъществява в масовия случай по полов път, като рискови група са лицата с много полови партньори, липсата на предпазни средства при полов акт (презервативи), употребата на наркотични вещества и алкохолни напитки преди полов акт (намаляването на задръжките е предпоставка за рисково поведение).
Друг възможен път е кръвният, като изложени на риск са лицата, работещи в тесен контакт с кръв, венозните наркомани, използването на контаминирани инструменти при стоматологични, медицински или козметични манипулации.
Третият възможен път за предаване на инфекцията е вертикалният, от заразената майка на плода. Дискутира се възможността от заразяване при кърмене на новороденото, поради високата концентрация на вирусите в майчиното мляко, но са необходими задълбочени проучвания по темата за доказването на това твърдение.
HIV инфекцията преминава през няколко клинични фази, като след спад на имунните клетки под един определен критичен праг, е налице висок риск от развитие на злокачествени новообразувания, най-често засягащи лимфните структури.
Малигнените лимфоми при инфектираните с HIV произхождат от В-клетъчния ред и са винаги с висока степен на малигненост, обикновено с малки терапевтични възможности и неблагоприятна прогноза.
Рискът за появата им е пропорционален на степента и тежестта на имунния дефицит. Наблюдават се при около пет процента от случаите на ХИВ инфекция, като при около половината пациенти първичната локализация не е в лимфните възли, а в ЦНС, костен мозък, стомашно-чревен тракт, бял дроб или кожа.
Оплакванията от страна на пациентите са с неспецифичен характер, най-често:
- повишение на телесната температура
- изпотяване през нощта, втрисане
- общо неразположение, слабост, хронична умора
- гадене, повръщане, диария
- промени по кожата: поява на различни обривни единици, сквамозни изменения
- необяснима редукция на теглото с над 10 процента
- увеличение на изолирани групи лимфни възли или развитие на генерализирана лимфонодулопатия
Заболяването прогресира с различни темпове, като HIV инфекцията влошава прогнозата и протичането на малигнените лимфоми, които сами по себе си влошават прогнозата и клиничното протичане на инфекцията с вируса на човешкия имунодефицит.
Подробна информация за клиничното протичане на болестта може да намерите на:
- Болест, предизвикана от вируса на човешкия имунодефицит [HIV]
- Злокачествени новообразувания на лимфната, кръвотворната и сродните им тъкани
Диференциалната диагноза е широка и включва злокачествени новообразувания с различна локализация, процеси с инфекциозен или автоимунен характер.
Поставянето на диагнозата се осъществява въз основа на данните от многобройни изследвания, включващи епидемиологична анамнеза, физикален преглед, лабораторни, микробиологични и серологични изследвания, а при данни за органни поражения е необходима и образна диагностика (компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс). Необходимо е провеждане на ХИВ - изследване и СПИН - изследвания.
Терапията при пациенти с болест, предизвикана от HIV, с прояви на други нехочкинови лимфоми, включва комплексен и строго индивидуален подход.
Прилага се комбинирана терапия с антивирусни лекарства за период от поне шест месеца, с цел намаляване рисковете от развитие на лекарствена резистентност.
Допълнително при необходимост се прилагат антибиотици, противогъбични средства, кортикостероиди и симптоматични медикаменти.
Малигнените лимфоми обикновено се третират с химиотерапия, провеждана по схема, като дозата и продължителността на лечебния курс се определят индивидуално.
Полезна информация може да намерите на:
Прогнозата се определя в зависимост от общото състояние на пациента, отговора спрямо приложената лечебна схема и наличието на развили се подлежащи усложнения.
Библиография
https://www.cdc.gov
http://www.webmd.com
http://emedicine.medscape.com
https://www.lymphomas.org.uk
http://www.uofmhealth.org
http://www.healthline.com
https://patient.info
Коментари към Болест, предизвикана от HIV, с прояви на други нехочкинови лимфоми МКБ B21.2