Колорадска кърлежова треска МКБ A93.2
Колорадска кърлежова треска е остра вирусна инфекция, която се разпространява чрез ухапване от заразен кърлеж - Dermacentor andersoni.
Вирусът, който причинява заболяването принадлежи към род Coltivirus и проявява тропизъм към хемопоетичните клетки, особено еритроцитите, което обяснява възможността инфектирането да се осъществява и чрез кръвопреливане.
Заболяването е разпространено в западната част на САЩ и Западна Канада. Епидемии възникват през пролетта и лятото, когато кърлежите са най-активни.
Кърлежите се заразяват с вируса като се хранят с кръв на болни животни (резервоари на инфекцията). Основни резервоари в природата са малки гризачи, катерици, мишки и др. Инфектираните кърлежи заразяват хората чрез ухапване.
Клиничната картина на Колорадската кърлежова треска започва от 3 до 6 дни след ухапването от заразен кърлеж и протича с повишена температура, втрисане, главоболие, болки в тялото и чувство на умора. Продължителността на симптомите е около 3 дни. След 1 до 3 дни симптомите отново се разгръщат и имат няколкодневна продължителност. Други често срещани симптоми на треската са болки в ставите и мускулите, гадене, повръщане, обрив, фотофобия, изпотяване, болка при допир до кожата.
Усложнения на заболяването най-често са енцефалит, асептичен менингит, хеморагична треска.
Диагнозата на Колорадската вирусна треска се поставя най-вече на базата на кръвни изследвания, анамнеза за ухапване от кърлеж, ендемичен район или скорошно пребиваване в такъв, клинични симптоми, характерни за треската, пълна кръвна картина. Лабораторно се установява левкопения, тромбоцитопения, леко завишени чернодробни ензими. Използват се също серологични и вирусологични изследвания.
Няма специфична терапия за Колорадска кърлежова треска. Използват се симптоматични средства - аналгетици, антипиретици, овладяване на промените в кръвосъсирването.
Прогнозата е сравнително благоприятна при липса на усложнения.
Превенцията се състои в използване на препарати против насекоми, носене на дълги ръкави и панталони, избягване на гористи райони и такива с буйна трева, извършване на щателна проверка за кърлежи след престой на открито.
Коментари към Колорадска кърлежова треска МКБ A93.2