Калифорнийски енцефалит МКБ A83.5
Калифорнийският енцефалит е трансмисивно вирусно заболяване, което засяга главния мозък и ретикуло-ендотелната система.
Заболяването се причинява от Арбовирус - La Crosse virus.
Възприемчиви към вируса са хора, зайци, гризачи и други. Човек се заразява, посредством ухапване от комари от род Aedes, които са основен вектор за пренасяне на инфекцията.
Заболяват главно деца от 5 до 10 годишна възраст. Комарите се инфектират при смучене на кръв от заразени бозайници, намиращи се във виремична фаза, като при тях се наблюдава вертикално предаване на вируса - от инфектирани женски на техните яйца и ларви.
Калифорнийският енцефалит (енцефалит La Cross) е характерен за тропичните и субтропични зони на Америка, като се наблюдава най-често през пролетта и лятото, при наличие на повече дъждове. През зимата вирусът се запазва в яйцата на комарите, които те снасят най-често в пукнатини на дървета и изкуствени резервоари за дъждовна вода.
След проникване на вируса в организма се наблюдава първа виремична фаза, при която вирусът се намира в кръвта и чрез нея се разпространява из цялото тяло. След тази фаза той навлиза в клетките на ретикуло-ендотелната система, главно в далака, черния дроб и лимфните възли. Следва втора виремична фаза, след която вирусът са локализира в главния мозък, където причинява менингит, енцефалит, менингоенцефалит и мозъчен оток.
Инкубационният период е от 3 до 7 дни. Той се последва от виремичен стадий, който продължава 3-4 дни и се изразява с треска, главоболие, отпадналост, гадене, повръщане и коремна болка. След това се наблюдават неврологични признаци, като сънливост, несиметрични рефлекси, симптом на Бабински, епилептоидни гърчове и други. Болестта продължава 10-15 дни.
Диагнозата на калифорнийския енцефалит се поставя на базата на клиничните признаци, характерната сезонност в ендемичните райони, а също така и чрез откриване на антитела в кръвта, както и на изолиране на самия вирус от нея през виремичната фаза, посредством тестовете ELISA, PSR и др.
Диференциална диагноза се прави с източния конски енцефалит, японския енцефалит, западния конски енцефалит, бактериалните менингити и енцефалити, херпес вирусния енцефалит, мозъчен абсцес.
Прогнозата в повечето случаи е добра и при правилно лечение болестта завършва с оздравяване, но в около 10% от случаите води до кома и смърт. Често остават трайни психични нарушения.
Няма специфична терапия за калифорнийски енцефалит. Добра ефикасност има рибавирин, приложен интравенозно. Използват се нестероидни противовъзпалителни средства - Ibuprofen, Ketoprofen, Naproxen, както и обезболяващи средства - Analgin, Spasmalgon. Срещу мозъчния оток се използват противооточни средства - Furosemide и Spironolactone, а против гаденето и повръщането - Metoclopramide, Prochlorperazine и др.
Превенцията се състои в предпазване от ухапванията от комари - използване на различни репеленти, носене на предпазни облекла и др. Не съществува ваксина или ефикасно профилактично средство.
Симптоми и признаци при Калифорнийски енцефалит МКБ A83.5
- Повръщане
- Гадене
- Главоболие
- Умора
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
Коментари към Калифорнийски енцефалит МКБ A83.5