Австралийски енцефалит МКБ A83.4
Австралийски енцефалит е вирусна инфекция, причинена от вируса Kunjin, който спада към групата на Flavaviridae. Смята се, че е вариант на вируса на Западно Нилската треска.
Вирусът е изолиран от комарите Culex annulirostris в Австралия през 1960 година. Името му произтича от името на аборигенско племе в близост до мястото на изолиране на вируса в северната част на Куисленд. Австралийският енцефалит или енцефалит на долината на река Murray е местен вариант на японския енцефалит.
Заболяването е ендемично в тропическите области на Австралия. Боледуват птиците. Заболяванията при хората са рядкост и повечето регистрирани случаи са в Северна Австралия.
Заразяването на човек става чрез ухапване от преносителите - комари от вида Culex annulirostris. Комарите са заразни 40-90 дни след смучене на кръв от болни птици. Заболяването има сезонен характер - пролет-лято.
Входна врата на инфекцията е кожата. Прониквайки в организма, вирусът се разнася по хематогенен път. Поради подчертаната са невротропност, той се загнездва в нервната система и то предимно в сивото вещество на главния мозък.
Инкубационният период е между 5 и 24 дни.
Клиничната картина на болест, предизвикана от Kunjin-вирус започва остро, температурата е повишена до 40ºС, налице е силно главоболие, мускулни болки, подути лимфни възли, поява на обрив, подути и болезнени стави, повръщане, обща отпадналост.
Рядко инфекцията може да прогресира до енцефалит (Австралийски енцефалит). Бързо се развиват токсични, менингеални и общо мозъчни явления. Болните стават неспокойни, сънливи, със замъглено съзнание и припадъци. Установяват се ригидност на вратната мускулатура и крайниците, страбизъм, птоза на клепачите, усилени сухожилни рефлекси. Може да се развият и спастични хемипарези.
Леталитетът е около 50%. Смъртта настъпва към 3-4 ден от началото на заболяването.
При лумбална пункция ликворът изтича под повишено налягане, той е бистър, с умерено увеличен белтък. При лабораторно изследване се установява левкоцитоза и ускорено СУЕ.
Диагнозата Австралийски енцефалит се поставя чрез вирусологично изследване. Серологичните проби се правят двукратно - в началото на заболяването и 3 седмици след появата на първите симптоми. Биопроба с бели мишки, на които се инокулира интрацеребрално кръв или ликвор от болен също може да бъде надежден метод за диагностика.
Лечението в първите 2-3 дни се състои в прилагане на хиперимунен серум или γ-глобулин, а също и симптоматични средства - антипиретици, 40% глюкоза, манитол, глюкокортикоиди, вит. С.
Важна роля има профилактиката - борба с комарите, защита на хората от ухапване от комари. Няма ваксина срещу заболяването.
Коментари към Австралийски енцефалит МКБ A83.4