Източен конски енцефалит МКБ A83.2
Източният конски енцефалит е рядко трансмисивно вирусно заболяване при хората, като се докладват само по няколко случая на година в САЩ.
Заболяването Източен конски енцефалит се причинява от вирус, наречен Eastern Equine Encephalitis Virus (EEEV), който принадлежи към род Alphavirus на семейство Togaviridae. Устойчивостта на EEEV във външна среда не е висока, инактивира се от липидни разтворители и от обикновени дезинфектанти.
Резервоар на инфекцията са птиците в природата. Различни комари могат да станат преносители на причинителя, но най-голямо значение в цикъла птица-комар-птица имат комарите от вида Culiseta melonura.
Възприемчивите животни, най-вече коне, се заразяват при ухапване от комари и често загиват. Човек попада случайно в епидемичната верига, при навлизане в ареала на обитаване на резервоарите на причинителя - източните щати на САЩ.
Рискови групи са живеещите, случайно попадналите и работещите в крайбрежните и блатисти местности с топъл и влажен климат.
Инкубационният период на Източния конски енцефалит варира от 5 до 7 дни.
Заболяването започва остро с температура, отпадналост, безапетитие, които продължават 1-2 дни. След краткотрайно спадане на фебрилитета, следва нова температурна вълна, придружена от главоболие, повръщане, смущения в съзнанието.
При прегледа се установяват вратна ригидност и различни огнищни неврологични симптоми и синдроми - парализи, гърчове, психотични явления. Наблюдават се отоци по лицето и крайниците и цианоза.
Клиничните форми варират от леки грипоподобни състояния до тежки менингоенцефалити или менингоенцефаломиелити с фатален изход, който се отчита в 35% от случаите.
Болните загиват на фона на стволов енцефалит - парализи, гърчове, психотични явления. Смъртта обикновено настъпва 2 до 10 дни след появата на симптомите, но може да настъпи и по-късно. Много от оцелелите имат трайни умствени и физически последствия, които могат да варират от минимална мозъчна дисфункция до тежка умствена изостаналост, личностни нарушения, гърчове и парализи.
Диагнозата Източен конски енцефалит се поставя по клинични, епидемиологични данни, по ликворните промени и резултатите от вирусологичните изследвания.
Няма етиологично лечение за Източен конски енцефалит. Провежда се поддържащо лечение, борба с мозъчния оток и поддържане на жизненоважните функции на организма.
Превантивните мерки включват използване на препарати против насекоми и носене на защитно облекло при работа на открито.
Коментари към Източен конски енцефалит МКБ A83.2