Други уточнени рикетсиози МКБ A79.8
В рубриката други уточнени рикетсиози е разгледана т.нар. рикетсиоза, предизвикана от Ehrlichia sennetsu - рядко инфекциозно заболяване, принадлежащо към групата на човешките ерлихиози. Заболяването е разпространено в Далечния изток.
Резервоар на инфекцията са мишки и гризачи, а преносители са кърлежите, паразитиращи върху тях. Заразяването при хората възниква при ухапване от кърлеж.
Инкубационният период на инфекцията е средно 1-2 седмици. Началото е внезапно, с втрисане, повишаване на температурата, главоболие, миалгия. В края на първата седмица околоушните и задушните шийни лимфни възли се увеличават.
В около 1/3 от случаите при болните има уголемени черен дроб и слезка. В единични случаи може да има серозен менингит и обрив.
На мястото на инокулацията се установява първичен афект (твърда, червена папула, по-късно мехурче и накрая есхара), придружен от регионален лимфаденит.
На 2-4 ден от заболяването се появява папулозен обрив, който по-късно става везикуло-пустулозен. Мехурчетата завяхват за около 2 дни и образуваните корички отпадат за 1-2 седмици. Треската трае около 1 седмица, след което настъпва бързо оздравяване.
Често лабораторно се установява левкоцитопения с олевяване и релативна лимфоцитоза. Още от първите дни се установява левкопения, през втората седмица се наблюдава абсолютна лимфоцитоза, а около 10% от лимфоцитите са атипични.
Диагнозата рикетсиоза, предизвикана от Ehrlichia sennetsu се поставя въз основа на клиничните данни и се потвърждава чрез откриване на специфични антитела чрез имунофлуоресценция. Реакция РСК е положителна след втората седмица, което се използва при поставяне на диагнозата.
Диференциална диагноза се прави с други рикетсиози, инфекциозна мононуклеоза и с други остро протичащи заболявания.
Антибиотично лечение на други уточнени рикетсиози се провежда с тетрациклин, хлорамфеникол и продължава до пълно изчезване на признаците.
Коментари към Други уточнени рикетсиози МКБ A79.8