Вариолоподобна рикетсиоза, предизвикана от Rickettsia akari МКБ A79.1
Вариолоподобна рикетсиоза, предизвикана от Rickettsia akari (Kew Garden треска) представлява доброкачествена фебрилна зооантропонозна инфекция, която протича с фебрилни епизоди, първичен афект и характерен везикулозен обрив - везикулозна рикетсиоза.
Заболяването се причинява от Rickettsia akari, принадлежаща към род Rickettsia, семейство Rickettsiaceae. Представлява облигатен вътреклетъчен, Грам-отрицателен плеоморфен кокобацил. Размножава се чрез делене.
Заразяването на хората възниква при ухапване от въшки, кърлежи, акари, които служат като резервоари и вектори на заразата. Циркулацията на рикетсиите се осъществява чрез паразитиращият по гризачите кърлеж Liponyssoides sanguineus. Рикетсиите се предават трансфазално и трансовариално.
Боледуват хора и в градски, и в селски райони. Повишена е заболеваемостта през периода май-август. Везикулозната рикетсиоза е ендемично заболяване. Освен в САЩ, се среща и в страните от Европа, Централна и Южна Африка. В Украйна са описани епидемии през 50-те години на миналия век.
Входна врата на инфекцията, предизвикана от Rickettsia akari е кожата, след ухапване от кърлеж. По кожата, на мястото на ухапване се образува папула, която улцерира. Рикетсиите се дисеминират по лимфен и хематогенен път, развива се дифузен васкулит с екстравазация на кръвни елементи и фибринови тромби. Обривните елементи по кожата са вследствие възпалителни промени в малките кръвоносни съдове на кожата с мононуклеарни периваскуларни възпалителни инфилтрати.
Инкубационният период на везикулозната рикетсиоза е между 7 и 21 дни, средно 1-2 седмици.
В по-голямата част от случаите до края на първата седмица от началото се открива есхара (първичен афект), която е неболезнена и е съпроводена от уголемени лимфни възли в близост до първичния афект. Началото е остро с рязко повишаване на телесната температура до 39-40°С с втрисане, обилно изпотяване, главоболие, болки по мускулите, предимно в областта на кръста и фотофобия.
Обривът се състои от папула, в центъра на която се образува мехур, който се спуква, мястото се разязвява и се образува червена круста. Характерно е, че първичният афект винаги е придружен с уголемяване на регионалните лимфни възли. Обривът при Kew Garden треската е характерен симптом и се проявява 2-3 дни след повишаване на температурата. В началото се появяват папули, които еволюират в твърди везикули и крусти, преминаващи със залющване.
Засягането на нервната система води до главоболие и упорито безсъние.
Общият характер на заболяването е доброкачествен, с благоприятен изход, настъпващ 7 до 10 дни след появата на първите симптоми.
Диференциална диагноза на везикулозната рикетсиоза се прави с останалите рикетсиози, при които има първичен афект на мястото на ухапване и обривен синдром: епидемичен петнист тиф, Марсилска треска, северноазиатски кърлежов петнист тиф и северноавстралийска (Куинсландска) кърлежова петниста треска. Други заболявания, от които вариолоподобната рикетсиоза трябва да се разграничи са: варицела, ентеровирусни инфекции, инфекциозна мононуклеоза.
Диагнозата вариолоподобна рикетсиоза, предизвикана от Rickettsia akari се поставя въз основа на клиничните характеристики, епидемиологичните данни и микробиологичното изследване.
Терапията се провежда с антибиотици от групата на тетрациклините в терапевтични дози за 3 до 5 дни. Като алтернатива може да се прилагат и флуорохинолони.
Симптоми и признаци при Вариолоподобна рикетсиоза, предизвикана от Rickettsia akari МКБ A79.1
- Главоболие
- Повишена телесна температура
- Втрисане
- Прекомерно изпотяване
- Повишена чувствителност към светлина
- Анорексия
Коментари към Вариолоподобна рикетсиоза, предизвикана от Rickettsia akari МКБ A79.1