Латентна фрамбезия МКБ A66.8
Фрамбезията е хронично тропическо заболяване, което засяга предимно кожата, лигавиците, костите, ставите и ставните връзки.
Заболяването се причинява от спирохетата Treponema pertenue, която спада към семейството на бактерията, причиняваща сифилис.
За разлика от сифилиса, при фрамбезия инфекцията се предава по безполов път, най-често чрез пряк контакт с кожни лезии на болен, съдържащи множество причинители. Боледуват предимно децата.
Инкубационният период е от 4 до 6 седмици.
Първият симптом на фрамбезията е появата на кожна лезия (първичен афект, фрамбезиома) на мястото на входната врата. Първичната лезия се означава като майчина. След няколко седмици тя заздравява като оставя светъл белег.
Вторичният етап се характеризира с появата на множество вторични лезии (дъщерни фрамбезиоми). Регионалните лимфни възли са подути. Кожните лезии могат да бъдат безболезнени или болезнени, често са изпълнени с гной. След време гнойта изтича и вторичните лезии се превръщат в язви. Болното дете често изпитва слабост, общо неразположение, загуба на апетит.
След отзвучаване на симптомите започва т.нар. латентна фрамбезия - фрамбезия без клинични прояви, с положителна серологична реакция.
Характерна за латентната фрамбезия е липсата на клинични изяви. Обривите са изчезнали и единствен индикатор за инфекцията са положителните серологични реакции. Рядко може да има единични кожни лезии.
Латентният период се последва от трети, късен етап, при който се наблюдават късни прояви като костни деформации, ставни нарушения, некротични промени в костите, фрактури и други. В късния етап кожните промени протичат с формиране на гуми, които са болезнени и имат склонност да се разязвяват.
Диагнозата латентна фрамбезия се поставя само на базата на положителните серологични реакции.
Лечението е антибиотично. Прилагат се пеницилинови препарати, еритромицин, тетрациклин.
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- A66 Фрамбезия
- A66.1 Множествени папиломи и мокреща краб-фрамбезия
- A66.9 Фрамбезия, неуточнена
- A66.0 Първични поражения при фрамбезия
- A66.2 Други ранни кожни поражения при фрамбезия
- Археолози се натъкват на доказателство за епидемия от фрамбезия, върлувала преди 4000 години
- A66.6 Увреждания на костите и ставите при фрамбезия
- A66.7 Други симптоми при фрамбезия
Коментари към Латентна фрамбезия МКБ A66.8