Други симптоми при фрамбезия МКБ A66.7
Фрамбезията спада към групата на хроничните трепонемни инфекции и се характеризира със засягане на кожата, костите, ставите, околоставните тъкани, ставните връзки.
Причинителят на заболяването Treponema pallidum подвид pertenue е генетично свързан с причинителя на сифилис.
Заболяването се среща предимно в бедните общности в топли, влажни и тропически горски райони на Африка, Азия, Латинска Америка и Тихия океан.
Инфекцията се предава чрез пряк (от човек на човек), несексуален контакт с течност от лезия на заразен човек. Около 75% от засегнатите са деца под 15-годишна възраст. Мъжете и жените са еднакво засегнати.
Пренаселеността, лоша хигиена и социално-икономически условия улесняват разпространението на фрамбезията. Без лечение, инфекцията може да доведе до тежко обезобразяване и увреждане.
Инкубационният период е от 9 до 90 дни (средно 21 дни). На мястото на входната врата се появява неболезнено, надигнато над околната кожа възелче с вид на малина - първичен шанкър (фрамбезиом). Първичната лезия се нарича още майчина лезия, около която обикновено се появяват дъщерни фрамбезиоми. Този начален етап отзвучава напълно в рамките на 6 месеца.
Вторичният етап настъпва месеци до години по-късно. Възниква генерализиране на инфекцията с повсеместно увеличение на лимфните възли и евентуална поява на общи явления. Характерна е появата на полиморфен сърбящ екзантем, често със сгрупирано разположено лезии - т.нар. фрамбезиди (пианиди). Те се локализират главно по туловището и могат да имат различен клиничен характер. Наблюдават се множествени еритемни макули и много по-често папули, които могат да бъдат разположени около космените фоликули, да имат лихеноиден характер или при тяхното сливане да се оформят големи плаки (yaws patches).
Костните лезии се появяват в късните стадии на заболяването и се характеризират с некроза, периостити, остеит и др. Най-често се засягат костите на крайниците (голям и малък пищял, лъчева и лакътна кост, кости на длани и ходила), но в някои случаи могат да се засегнат и костите на гръдния кош (ребра и гръдна кост).
Други симптоми при фрамбезия включват:
- околоставни възли при фрамбезия
- фрамбезия на лигавиците
Околоставните възли се срещат изключително рядко и са характерни за третичната фрамбезия. Обикновено се разполагат около ставите на крайниците. В крайните стадии промените в ставите водят до инвалидизация.
При засягане на лигавиците се появяват типични обривни елементи, които са подути, болезнени и разязвяващи се. В крайните стадии на заболяването се появяват т.нар. гуми по лигавиците, които имат склонност да се разязвяват и в оздравителния стадий фиброзират като образуват груби келоиди.
Без лечение 10% от хората, заболели от фрамбезия развиват усложнения, водещи до обезобразяване и инвалидност, тъй като заболяването води до сериозна деструкция на костно-ставния апарат.
Диагнозата се поставя на база на клиничната картина, типичните обривни елементи, костните и ставните прояви, положителните серологични култури и данните от епидемиологичното проучване.
Лечението на фрамбезията е антибиотично - основно се използват пеницилини, но добър ефект имат и тетрациклините.
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- A66 Фрамбезия
- A66.1 Множествени папиломи и мокреща краб-фрамбезия
- A66.9 Фрамбезия, неуточнена
- A66.0 Първични поражения при фрамбезия
- A66.2 Други ранни кожни поражения при фрамбезия
- Археолози се натъкват на доказателство за епидемия от фрамбезия, върлувала преди 4000 години
- A66.6 Увреждания на костите и ставите при фрамбезия
- A66.8 Латентна фрамбезия
Коментари към Други симптоми при фрамбезия МКБ A66.7